Choroby nerek to dość powszechny problem zdrowotny u psów i niestety czasem śmiertelny. Znajomość objawów, na które należy zwracać uwagę, może pomóc Ci zorientować się, kiedy należy szukać pomocy u weterynarza. Szybkie i intensywne leczenie chorób nerek takich jak ich niewydolność da Twojemu psu większą szansę na pomyślny wynik kuracji.
Niewydolność nerek, czyli o co tak naprawdę chodzi?
Nerki są narządami, wykonującymi dla organizmu bardzo ważne zadania – filtrują odpady i wydalają je z organizmu w postaci moczu. Pomagają również zapewnić odpowiednią równowagę soli, wody, wapnia i fosforu w organizmie. Jakby tego było mało, pomagają również kontrolować ciśnienie krwi i wspomagają wytwarzanie czerwonych krwinek. Niewydolność nerek powolne lub nagłe zatrzymaniem czynności tego organu.
Przewlekła choroba nerek u psów jest dość powszechna
– 1 na 10 psów choruje na nerki.
Ponieważ niewydolność nerek często postępuje powoli, może być trudno dostrzec jej objawy, dopóki nerki nie zostaną poważnie uszkodzone.
Kiedy to już nastąpi, wielu weterynarzy skupia się na leczeniu objawów, a nie choroby podstawowej. Bardziej radykalne i kosztowne zabiegi, takie jak dializa nerkowa, a tym bardziej przeszczep, nie są dla zwierząt dostępne.
-
Forza10 Renal Active Nerki – sucha karma dla psów172,90 zł – 320,80 zł
Wczesne objawy choroby nerek u psów
Najlepszym sposobem na spowolnienie lub zatrzymanie niewydolności nerek u Twojego zwierzaka jest jak najszybsze wykrycie problemu. Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ objawy postępują wolno i mogą być prawie niezauważalne lub być mylone z innymi zaburzeniami. Do objawów, jakie najczęściej daje choroba nerek u psów, głównie ich niewydolność, należą:
- odwodnienie
- biegunka
- zwiększenie lub zmniejszenie produkcji moczu
- zwiększone zużycie wody
- letarg
- utrata apetytu
- obniżona temperatura ciała
- wymioty
- utrata masy ciała
Choroba nerek – długoterminowe objawy niewydolności
Niewydolność nerek powoduje, że wytwarzane odpady trafiają do krwioobiegu. W miarę postępu choroby, odpady te również wpływają na inne narządy ciała. Powstałe objawy mogą mieć ciężki przebieg i mogą obejmować:
1)nieprawidłowości w mięśniu sercowym i zaburzenia rytmu serca, gdy poziom elektrolitów we krwi osiągnie nieprawidłowy poziom,
2) zaburzenia krwawienia i nadmierne zasinienie,
3) ślepota lub inne zaburzenia widzenia mogą wystąpić z powodu podwyższonego ciśnienia krwi (nadciśnienia),
4) oddychanie może być utrudnione, ponieważ płyn gromadzi się w płucach (obrzęk płuc),
5) napady padaczkowe i inne objawy choroby mózgu mogą powodować, że toksyczne produkty odpadowe wpływają na ośrodkowy układ nerwowy.
Nieleczona niewydolność nerek
jest poważnym zagrożeniem, ponieważ z góry trzeba założyć, że będzie śmiertelna dla psa. Jednak niektóre terapie mogą skutecznie spowolnić postęp choroby nerek.
Diagnozowanie niewydolności nerek u psów
Jeśli zauważysz u zwierzęcia jakiekolwiek objawy niewydolności nerek, weterynarz wykona różne testy w celu potwierdzenia diagnozy.
Testy mogą obejmować: profil krwi, badanie ciśnienia krwi, analizę moczu, a w niektórych przypadkach wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub ultrasonograficznego.
1. Profil krwi wykryje niedokrwistość lub nieprawidłowe poziomy elektrolitów, enzymów białkowych i azotu mocznikowego we krwi.
2. Badanie ciśnienia krwi ustali, czy Twój pies ma podwyższone ciśnienie krwi, co jest kolejnym objawem niewydolności nerek.
3. Analiza moczu wykryje skoncentrowany lub rozcieńczony mocz.
4. Obrazowanie wykryje zmiany wielkości i kształtu nerek Twojego zwierzaka – w wielu przypadkach niewydolność nerek spowoduje ich kurczenie.
Leczenie niewydolności nerek u Twojego zwierzaka
Niewydolność nerek może być wynikiem starości i leżących u jej podstaw problemów zdrowotnych.
Może być również spowodowana narażeniem psa na toksyny, takie jak środki przeciw zamarzaniu. Problem z nerkami mogą być też wywoływane przez bakterie, które mogą pojawiać się w związku ze złym stanem zdrowia jamy ustnej psa. W niektórych przypadkach niewydolność nerek można odwrócić, zajmując się eliminacją i usunięciem z organizmu zwierzęcia toksyn lub rozwiązując problemy dentystyczne.
Jeśli choroba nerek u psów nie ma oczywistej możliwej do leczenia przyczyny, zaleca się podjęcie następujących terapii:
- podawanie leków zwiększających produkcję moczu i obniżających ciśnienie krwi
- terapię zwiększającą płyny w organizmie
- opanowanie zaburzeń równowagi chemicznej i problemów żołądkowo-jelitowych
- wyleczenie anemii (niedokrwistości) za pomocą suplementów i leków
Jeśli psu się poprawi, czy leczenie jest zakończone?
Nie. Nerki takiego psa są nadal uszkodzone i już nigdy nie będą „normalne”. Bez dalszego leczenia pies wkrótce powróci do niewydolności nerek. Dlatego leczenie domowe jest niezbędne.
Co mogę zrobić na własną rękę?
Po zażegnaniu kryzysu z niewydolnością nerek, drugi etap leczenia ma na celu zapewnienie im jak najdłuższego funkcjonowania. W zależności od sytuacji, można to osiągnąć za pomocą jednej lub kilku następujących opcji:
1. Specjalna dieta
Idealna dieta dla psa z chorobą nerek ma niską zawartość białka, niską zawartość fosforu i nie zakwasza. Ten rodzaj diety pomaga utrzymać wyniki badań krwi zbliżone do normalnych, co zwykle poprawia też samopoczucie psa. Ponadto, gdy choroba jest zaawansowana, dieta o obniżonej zawartości białka zmniejszy obciążenie nerek. Możemy polecić karmę przygotowaną specjalnie dla psów z chorobami nerek. Karma Forza10 Renal ma ilość i jakość składników odżywczych, których potrzebuje Twój pies, a równocześnie wyeliminowane są składniki obciążające organizm zwierzęcia, głównie nerki.
-
Forza10 Renal Active Nerki – sucha karma dla psów172,90 zł – 320,80 zł
2. Suplement potasu
W wyniku nadmiernego wydzielania moczu organizm pozbywa się potasu. Wykazano również, że niski poziom potasu dodatkowo obniża sprawną pracę nerek. Dobry suplement potasu zastąpi utratę składników odżywczych i pomoże utrzymać czynność narządu. Dowiedz się u swojego lekarza weterynarii czy lub gdzie możesz nabyć taki suplement.
Choroby nerek u psów zaburzają filtrowanie fosforu (gdy pies jest zdrowy, pozbywa się go naturalnie). Po osłabieniu procesu filtracji fosfor zaczyna gromadzić się we krwi. Najczęściej wywołuje to letarg i osłabienie apetytu. Niektóre leki wiążą nadmiar fosforanów w przewodzie pokarmowym, blokują ich wchłanianie, co powoduje obniżenie poziomu fosforu we krwi.
3. Lek na nadmiar kwasu żołądkowego
Nadmiar kwasu żołądkowego powoduje nudności i może być szkodliwy dla apetytu psa.
4. Lek na wysokie ciśnienie krwi
Taka terapia ma uzasadnienie, ponieważ wiele psów z niewydolnością nerek ma wysokie ciśnienie krwi. Ciśnienie często normalizuje się po leczeniu szpitalnym, ale u części psów pozostaje podwyższone. Leki tego typu stosuje się tylko w razie potrzeby.
Ważne! Pamiętaj, że powyżej podano praktyki, które sprawdzają się w przypadku choroby nerek u psów, ale zawsze konsultuj wszelkie podawane leki i suplementy z lekarzem. Pamiętaj, aby nie leczyć psa na własną rękę! Nie podawaj też żadnych leków przeznaczonych dla ludzi, gdyż możesz poważnie zaszkodzić swojemu pupilowi!
Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Jeśli uważasz, że objawy, jakie ma Twój pies, to objawy choroby nerek takich jak niewydolność, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, ponieważ ona zbada zwierzę, prawdopodobnie zna historię zdrowia zwierzęcia i może wydać dla niego najlepsze zalecenia.
Źródła:
Lorie Huston, Signs and Treatment of Kidney Failure in Dogs and Cats
Kidney Failure in Dogs (Long-Term)
Chronic Kidney Disease: Living With Your Pet And The Diagnosis
Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 14:47