Choroby nerek u psów – objawy i leczenie

Choroby nerek są dosyć powszechne u psów i mogą być niestety śmiertelne. Znajomość objawów, na które należy zwracać uwagę, może pomóc Ci zorientować się, kiedy należy szukać pomocy u weterynarza. Szybkie i intensywne leczenie chorób nerek takich jak ich niewydolność da Twojemu psu większą szansę na pomyślny wynik końcowy.

choroby nerek
choroby nerek u psów

Niewydolność nerek, czyli tak naprawdę o co chodzi?

Nerki są kluczowymi narządami, wykonującymi dla organizmu ważne zadania – filtrują odpady i wydalają je z organizmu w postaci moczu. Pomagają również zapewnić odpowiednią równowagę soli, wody, wapnia i fosforu w organizmie. Nerki pomagają również kontrolować ciśnienie krwi i wspomagają wytwarzanie czerwonych krwinek. Niewydolność nerek jest powolnym lub nagłym zatrzymaniem czynności nerek i występuje częściej u starszych zwierząt. Jest to najczęściej spotykana choroba nerek u psów. Kiedy nerki przestają funkcjonować, zwierzęta chorują i zdarza się, że… umierają.

Przewlekła choroba nerek u psów jest dość powszechna

– 1 na 10 psów choruje na nerki.

Ponieważ niewydolność nerek często postępuje powoli, może być trudno dostrzec jej objawy, dopóki nerki nie zostaną poważnie uszkodzone.

Kiedy to już się jednak stanie, wielu weterynarzy niestety zaleca leczenie objawów, a nie choroby podstawowej. Bardziej radykalne i kosztowne zabiegi, takie jak dializa nerkowa, a tym bardziej przeszczep, nie są dla zwierząt dostępne.

Wczesne objawy choroby nerek u psów

Najlepszym sposobem na spowolnienie lub zatrzymanie niewydolności nerek u Twojego zwierzaka jest jak najszybsze wykrycie problemu. Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ objawy postępują wolniej i mogą być prawie niezauważalne lub być mylone z innymi zaburzeniami. Do objawów jakie najczęściej daje choroba nerek u psów, głównie ich niewydolność, należą:

 • odwodnienie
 • biegunka
 • zwiększenie lub zmniejszenie produkcji moczu
 • zwiększone zużycie wody
 • letarg
 • utrata apetytu
 • obniżona temperatura ciała
 • wymioty
 • utrata masy ciała
gdy pies choruje na nerki
Utrata apetytu i letarg to jedne z kilku objawów przewlekłych problemów z nerkami

Choroba nerek – długoterminowe objawy niewydolności

Niewydolność nerek powoduje powstawanie odpadów wytwarzanych do krwioobiegu. W miarę postępu choroby, odpady te również wpływają na inne narządy ciała. Powstałe objawy mogą być ciężkie i mogą obejmować:

1)nieprawidłowości w mięśniu sercowym i zaburzenia rytmu serca, gdy poziom elektrolitów we krwi osiągnie nieprawidłowy poziom.

2) zaburzenia krwawienia i nadmierne zasinienie.

3) ślepota lub inne zaburzenia widzenia mogą wystąpić z powodu podwyższonego ciśnienia krwi (nadciśnienia).

4) oddychanie może stać się trudne, ponieważ płyn gromadzi się w płucach (obrzęk płuc).

5) napady padaczkowe i inne objawy choroby mózgu mogą powodować, że toksyczne produkty odpadowe wpływają na ośrodkowy układ nerwowy.

Choroby nerek u psów mogą powodować letarg i utratę apetytu

Nieleczona niewydolność nerek 

jest poważnym zagrożeniem, ponieważ z góry trzeba założyć, że będzie śmiertelna dla psa. Jednak niektóre terapie mogą skutecznie spowolnić postęp choroby nerek.

Diagnozowanie niewydolności nerek u psów

Jeśli zauważysz u zwierzęcia jakiekolwiek objawy niewydolności nerek, weterynarz wykona różne testy w celu potwierdzenia diagnozy.

Testy mogą obejmować: profil krwi, badanie ciśnienia krwi, analizę moczu, a w niektórych przypadkach wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub ultrasonograficznego.

1.Profil krwi wykryje niedokrwistość lub nieprawidłowe poziomy elektrolitów, enzymów białkowych i azotu mocznikowego we krwi.

2.Badanie ciśnienia krwi ustali, czy twój pies lub kot ma podwyższone ciśnienie krwi, co jest kolejnym objawem niewydolności nerek.

3.Analiza moczu wykryje skoncentrowany lub rozcieńczony mocz.

4.Obrazowanie wykryje zmiany wielkości i kształtu nerek twojego zwierzaka – w wielu przypadkach niewydolność nerek spowoduje kurczenie się nerek.

weterynarzem
lęk przed weterynarzem

Leczenie niewydolności nerek u Twojego zwierzaka

Niewydolność nerek może być wynikiem starości i leżących u jej podstaw problemów zdrowotnych.

Może ona również być spowodowana narażeniem psa na toksyny, takie jak środki przeciw zamarzaniu. Problem z nerkami mogą być też wywoływane przez bakterie, które mogą być wynikiem złego stanu zdrowia jamy ustnej psa. W niektórych przypadkach niewydolność nerek można odwrócić, zajmując się eliminacją i usunięciem z organizmu zwierzęcia toksyn lub rozwiązując problemy dentystyczne.

problemy z zębami psa a choroby nerek
Kamień nazębny to siedlisko bakterii. Problemy z zębami mogą wywoływać choroby nerek u psa.

Jeśli choroba nerek u psów nie ma oczywistej możliwej do leczenia przyczyny, zaleca się podjęcie następujących terapii:

 • podawanie leków zwiększających produkcję moczu i obniżających ciśnienie krwi
 • terapię zwiększającą płyny w organizmie
 • opanowanie zaburzeń równowagi chemicznej i problemów żołądkowo-jelitowych
 • wyleczenie anemii (niedokrwistości) za pomocą suplementów i leków

Jeśli psu się poprawi, czy leczenie jest zakończone?

Nie. Nerki twojego psa są nadal uszkodzone i już nigdy nie będą “normalne”. Bez dalszego leczenia Twój pies wkrótce powróci do niewydolności nerek. Dlatego leczenie domowe jest niezbędne.

Co mogę zrobić na własną rękę?

Po zażegnaniu kryzysu z niewydolnością nerek, drugi etap leczenia ma na celu zapewnienie im jak najdłuższego funkcjonowania. W zależności od sytuacji, można to osiągnąć za pomocą jednej lub kilku następujących opcji:

1.Specjalna dieta.

Idealna dieta dla psa z chorobą nerek ma niską zawartość białka, niską zawartość fosforu i nie zakwasza. Ten rodzaj diety pomaga utrzymać wyniki badań krwi zbliżone do normalnych, co zwykle poprawia też samopoczucie psa. Ponadto, gdy choroba nerek jest zaawansowana, dieta o obniżonej zawartości białka zmniejszy obciążenie nerek. Możemy polecić karmę przygotowaną specjalnie dla psów z chorobami nerek. Karma Forza10 Renal ma ilość i jakość składników odżywczych, których potrzebuje Twój pies, a równocześnie wyeliminowane są składniki obciążające organizm zwierzęcia, głównie nerki.

2.Suplement potasu

Potas jest tracony, gdy produkcja moczu staje się nadmierna. Wykazano również, że niski poziom potasu dodatkowo zmniejsza czynność nerek. Dobry suplement potasu zastąpi utratę składników odżywczych i pomoże utrzymać czynność nerek. Dowiedz się u swojego lekarza weterynarii czy lub gdzie możesz nabyć taki suplement.

Choroby nerek u psów zaburzają filtrowanie fosforu przez nerki (gdy pies jest zdrowy, naturalnie pozbywanie się go naturalnie). Po osłabieniu procesu filtracji fosfor zaczyna gromadzić się we krwi. Przyczynia się to do letargu i słabego apetytu. Niektóre leki wiążą nadmiar fosforanów w przewodzie pokarmowym blokują ich wchłanianie, co powoduje obniżenie poziomu fosforu we krwi.

senność

3.Lek na nadmiar kwasu żołądkowego.

Nadmiar kwasu żołądkowego powoduje nudności i może być szkodliwy dla apetytu psa.

4.Lek na wysokie ciśnienie krwi.

Wiele psów z niewydolnością nerek ma wysokie ciśnienie krwi. Ciśnienie krwi normalizuje się u wielu psów po leczeniu szpitalnym, ale u innych pozostaje podwyższone. Leki te stosuje się tylko w razie potrzeby.

Ważne! Pamiętaj, że powyżej podano praktyki, które sprawdzają się  w przypadku choroby nerek u psów, ale zawsze konsultuj z lekarzem wszelkie podawane leki i suplementy. Pamiętaj, aby nie leczyć psa na własną rękę! Nie podawaj też żadnych leków przeznaczonych dla ludzi, gdyż możesz poważnie zaszkodzić swojemu pupilowi!

Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Jeśli uważasz, że objawy jakie ma Twój pies, to objawy choroby nerek takich jak niewydolność, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, ponieważ ona zbada zwierzę, prawdopodobnie zna historię zdrowia zwierzęcia i może wydać dla niego najlepsze zalecenia.

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Lorie Huston, Signs and Treatment of Kidney Failure in Dogs and Cats

Kidney Disease in Dogs

Kidney Failure in Dogs (Long-Term)

Chronic Kidney Disease: Living With Your Pet And The Diagnosis

Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 14:47

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,