Czy Twój pies dominuje? 3 wskazówki


Dominujący pies? Czy pies, który chce się bawić?

Ten pies dominuje – zdarza mi się słyszeć często od “znawców tematu”. Spotykam się na spacerach z różnymi właścicielami różnych psów. Duża część z nich uważa, że ich psy chcą rządzić całym światem. Zastanawiałem się nawet kiedyś, jak moja Westa czułaby się w roli światowego dominatora. Gdy jednak podbiegła do mnie z piłeczką w zębach i proszącym wzrokiem typu “rzuć Pan, bawić zabawką piłeczką, grać, chodź!”, szybko przestałem się zastanawiać i wróciłem do zabawy z absolutnie szczęśliwą entlebucherką. Zaraz, zaraz. Czy ona mnie prosiła o piłeczkę, czy może kazała mi ją rzucić?

pies dominuje
pies dominuje?

Żartuję oczywiście – jednak myślę, że w neurotycznych mózgach często rodzi się taka wątpliwość a stąd już tylko krok do poszukiwania odpowiedzi na pytanie:

Czy mój pies dominuje?

W wielu książkach czasopismach udało mi się znaleźć informację, że Twój pies dominuje lub próbuje Cię zdominować kiedy tylko wykonuje jakąś czynność z poniższej listy: 

  1. Przechodzi przez drzwi przed tobą
  2. Mruknie do Ciebie albo nie daj Boże szczeknie, a jeszcze gorzej jeśli uszczypnie cie zębami
  3. Chce usiąść na kanapie
  4. Chce spać w Twoim łóżku
  5. Ciągnie, kiedy idzie na smyczy
  6. Podkrada Ci jedzenie ze stołu
  7. Skacze na Ciebie (dominuje i mści się na Tobie)
  8. Gryzie Twoje kapcie (dominuje i mści się na Tobie)
  9. Jeśli załatwi się w domu (dominuje i mści się na Tobie)
  10. Patrzy Ci w oczy
  11. Nie słucha Twoich poleceń
wspólne leżenie na kanapie
wspólne leżenie na kanapie – pies dominuje?

Czy przypadkiem prawda nie jest o wiele prostsza? 

Ludzie dopatrują się dziwnych cech u swoich psów. A przecież już dawno udowodniono, że jedynym gatunkiem, który świadomie chce zdominować cały świat i wszystkie żyjące na nim gatunki zwierząt – jest człowiek. Pies robi to co robi, bo: 

  1. Widzi efekty swojego działania
  2. Działanie wynika z jego instynktu
  3. Działanie sprawia mu przyjemność
  4. Jest to działanie naturalne 

Jeśli więc Twój pies wchodzi przez drzwi przed Tobą, to prawdopodobnie dlatego, że jest szybszy i wie dokąd idziecie (nie ma zamiaru rządzić światem). Jeśli mruczy, warczy, podszczypuje Cię, to prawdopodobnie ma nadmiar energii i zachęca Cię do zabawy. Chce usiąść na kanapie, bo jest bardziej miękka niż podłoga czy dywan. Nie oznacza to wcale, że takie zachowania są pożądane. Pies nie powinien wychodzić ani wchodzić pierwszy przez drzwi o ile nie masz pewności, co zastaniesz po ich drugiej stronie.

Ja nie pozwalam mojej Weście leżeć na kanapie ani fotelu, bo mam przeciw temu silne zastrzeżenia estetyczne. Zwracam również uwagę na to, żeby Westa nie dotykała mnie przy zabawie zębami. Mam małe dziecko w domu i wiem, że to, co niegroźne dla mnie, może skończyć się znacznie gorzej w przypadku mojej córki. Jednak nigdy w takich zachowaniach nie doszukiwałbym się tego, że pies dominuje mnie.

bliskość
Bliskość czy dominacja?

Nie przypisujmy psom rozumowania typowego ludziom 

Zdolności intelektualne psa są nieporównywalnie niższe niż człowieka. W sytuacji, w której człowiek przemyślałby całość postępowania i określił kolejność, w jakiej wykona poszczególne czynności, pies po prostu reaguje. Skacze na swojego opiekuna, bo go lubi i chce dosięgnąć jego twarzy a mamle Twoje kapcie, bo tęskni za Tobą, gdy nie ma cię w pobliżu. Wszystkie te niewłaściwe zachowania można usunąć na drodze pozytywnego treningu. Nie trzeba w nich upatrywać żadnych psychologicznie złożonych planów podboju wszechświata przez nasze Żabki i Azory.

Często próbujemy zrzucić na zachowanie psa winę za własne lenistwo. Czasem nie dopilnujemy, aby w zasięgu psa nie znalazło się coś, co wywoła rewolucję żołądkową a potem dziwimy się, że pies musiał się załatwić w domu.

Oczywiście, że jest to mało przyjemna sprawa, ale nie oznacza żadnej zemsty, tylko brak możliwości normalnego załatwienia potrzeby fizjologicznej. 

kapeć
dominator gryzie Twój kapeć?

Chcesz, aby pies Cię słuchał? Trenuj z nim często 

Oczywiście, że trening nie jest prostą rzeczą. Jeśli jednak podejdziesz do tego jak do fajnej zabawy i sprawisz, że będzie to również zabawa dla Twojego psa, obydwoje odniesiecie z tego wielką korzyść zarówno w kwestii poprawy zachowania jak i wyraźnego zacieśnienia łączących was więzów. Podobnie jak Ty nie pamiętasz kolejnych etapów rozwoju pantofelka (jeśli jesteś nauczycielem biologii, to ta uwaga Cię nie dotyczy), tak i Twój pies nie będzie przez całe życie pamiętać każdego zachowania, którego od niego oczekujesz po wydaniu komendy. Dlatego właśnie wspólne przypominanie sobie ustaleń będzie tak korzystne.

wspólna aktywność
wspólna aktywność

Jeśli temat zachowania psa Cię zainteresował – polecam ten artykuł
Polecam też szersze spojrzenie na psią behawiorystykę – tutaj

[mailerlite_form form_id=1]

Data pierwszej publikacji: 24 maja 2020 @ 18:51

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,