Dzień Jeża – chroń jeże nie tylko od święta

Dzień Jeża

Dzisiaj jest święto jednego z najsympatyczniejszych zwierząt naszych lasów i ogrodów – jeża. Te miłe zwierzątka wzbudzają w nas ciepłe uczucia już od naszych najmłodszych lat. Kto nie pamięta na przykład Jeżyka, przyjaciela Krecika z uwielbianej przez wszystkich czeskiej bajki? Mimo, że jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych gatunków zwierząt w naszym kraju, mało o nim wiemy. Czy wiesz, że jeże są w Polsce objęte ochroną?

Międzynarodowy Dzień Jeża
Międzynarodowy Dzień Jeża

Jeż w zagrożeniu

Według biologów z Wielkiej Brytanii, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, około 2025 roku jeże będą gatunkiem wymarłym. Co zagraża jeżom? Coraz mniej lasów, coraz więcej chemii, samochodów, ale również wypalanie traw. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt określa zakres ochrony jeża.

 

Na czym polega ochrona jeża?

Jeże są nietykalne. Jedynie w dwóch przypadkach można ingerować w ich życie:

  • jeżeli zabłądziły i są zagrożone, wymagają przemieszczenia do ich miejsc zamieszkania (wyłącznie przez osoby upoważnione),

  • jeżeli ich stan zdrowia wymaga chwytania i przetrzymywania w specjalnych ośrodkach rehabilitacji (do czasu odzyskania przez nich zdolności do samodzielnego życia).

Oznacza to, że gdy znajdziemy chorego jeża, nie powinniśmy przetrzymywać go w domu.

pomocy
jeż potrzebuje pomocy?

Kiedy jeż potrzebuje pomocy?

Zdrowy jeżyk zwija się w regularną kulkę, ma zwarte futro i gęste kolce. Jego oczy powinny być czarne i przypominać koraliki. Nos wyraźnie wilgotny, brak zmian skórnych na pyszczku. Odstępstwa od opisanego stanu mogą świadczyć o odwodnieniu (ciało jeżą jest wówczas wydłużone), pasożytach (np. świerzbowcu), chorobie czy uszkodzeniu ciała (np. wskutek potrącenia przez samochód, co niestety zdarza się zbyt często).

 

Kogo poprosić o pomoc?

W Polsce jest kilka ośrodków zajmujących się opieką nad jeżami. Są to:

  • Ośrodek Rehabilitacji Jeży “Jerzy dla Jeży” w Kłodzku

  • Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Skierdach pod Warszawą

W moim mieście, w Rybniku, latem powstało schronisko dla jeży zainicjowane przez pracownika Taurona, pana Piotra Gleńska.

jeżątko
jeżątko

Jak możesz pomóc jeżom na co dzień?

Na pewno nie zdajesz sobie sprawy z tego jak wiele rzeczy może stanowić zagrożenie dla tego małego kolczastego stworzenia. Jeśli jeż zapuści się w okolice domostw, najczęściej rani się o zbyt niskie ogrodzenie, ulega zatruciu (trutki na gryzonie), topi się w oczku wodnym, zostaje potrącony przez samochód lub pada ofiarą np. psa. Na swoje zimowe kryjówki jeże wybierają norki wykopane pod korzeniami drzew, sterty chrustu lub kopce z liści. Zwróć szczególną uwagę na te miejsca, może się okazać, że kolczasty przyjaciel wybrał właśnie Twój ogród na bezpieczną kryjówkę.

pomoc jeżom
pomoc jeżom

Głównym składnikiem diety jeży są owady, dżdżownice, ślimaki, małe gryzonie, żaby, jaszczurki, a nawet węże. Jeże skutecznie potrafią rozprawiać się z małymi gryzoniami takimi jak np. sprawiającymi kłopoty działkowcom nornicami. A to nie jedyne zalety tego uroczego ogrodowego gościa. Niestety z winy człowieka jego liczebność stale maleje, a zagrożenie jego wyginięciem staje się coraz bardziej realne. Czy wyobrażasz sobie, aby Twoje wnuki miały za kilkanaście lat oglądać jeża jedynie na zdjęciu?

dorosły jeż
dorosły jeż

Źródła:

 

Data pierwszej publikacji: 24 maja 2020 @ 00:43

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,