“Ale gruby pies!” – słyszysz takie komentarze?
A tymczasem nadwaga to nie tylko kwestia estetyczna. Dodatkowe kilogramy wpływają na organizmy psów, które poważnie odczuwają skutki nadwagi. Zbyt obciążone chorują, a w skrajnych przypadkach czeka je przedwczesna śmierć.
Ryzyko jest poważne i opiekunowie czworonogów powinni być tego świadomi. Poniżej przedstawiam pierwszą część artykułu o 14 niebezpiecznych skutkach otyłości u psów.
Niebezpieczne skutki otyłości u psów:
Gruby pies to niemal pewna cukrzyca
to jedna z najczęstszych komplikacji spowodowanych otyłością. Wyższe stężenie glukozy we krwi powoduje zwiększenie wydzielania insuliny. Zapotrzebowanie na insulinę jest większe również ze względu na większą niż przeciętnie ilość tkanki.
Gdy trzustka nie nadąża w produkcji insuliny, cukrzyca jest już właściwie pewna. Przy długotrwałym zapotrzebowaniu trzustki na insulinę, jej komórki ulegają zniszczeniu, powstaje zamknięte koło, z którego niełatwo wyjść.
Gruby pies to ryzyko urazów stawów, ścięgien i kości
Szacuje się, że 25% psów z nadwagą cierpi lub będzie cierpiało na poważne urazy stawów. Układ kostny, mięśnie i więzadła psa są tak zbudowane, aby ściśle współpracując ze sobą zapewniły ich właścicielowi płynne ruchy.
Pies jest z natury zwierzęciem ruchliwym. Jeśli zmuszony będzie do noszenia na co dzień dodatkowego ciężaru, jego układ ruchu będzie po prostu… nawalał jak psująca się maszyna. Sytuacja się komplikuje jeśli pies ma tendencję do dysplazji.
Dodatkowy nacisk na stawy może bezpośrednio prowadzić do uszkodzenia więzadeł, które łączą ze sobą kości. Szczególnie zagrożone jest więzadło w stawie kolanowym. Gdy zostanie uszkodzone, kolano staje się niestabilne i pies stara się je oszczędzać. Taka sytuacja z reguły wymaga interwencji chirurgicznej.
Poszczególne rasy psów mają większą skłonność do choroby zwyrodnieniowej krążka międzykręgowego (np. jamniki). Dla takiego pacjenta dodatkowe kilogramy to ryzyko rozwinięcia się tej bardzo bolesnej dolegliwości. I nie, jamnik wcale nie wygląda pociesznie gdy nie potrafi wejść po schodach…
Choroby serca i podwyższone ciśnienie krwi
Dodatkowe kilogramy to dodatkowa praca dla serca. Bardzo ciężka praca. Pamiętaj, że dla mającego ważyć 10 kilogramów psa, 2 dodatkowe kilogramy to 20% zbędnego balastu! To tak jakby ważący 70 kilogramów człowiek przytył kolejnych 14! To się nie może dobrze skończyć.
Gruby pies, to problemy z oddychaniem
Po pierwsze, zwiększona ilość tłuszczu w klatce piersiowej to mniej miejsca dla pracy płuc. Po drugie, tłuszcz znajdujący się w jamie brzusznej naciska na przeponę utrudniając oddychanie.
Dodatkowa ilość tkanki to dodatkowa praca dla płuc, które muszą ją zaopatrzyć w tlen. Gdy zafundujemy takie warunki psu z już rozpoznanymi problemami z oddychaniem, nieszczęście gotowe.
Obniżona wytrzymałość
Nie zdziwi cię zapewne, że pies z nadwagą to pies mniej wytrzymały i szybko męczący się. Mięśnie, serce i układ oddechowy muszą wykonać kilkukrotnie cięższą pracę niż pierwotnie przewidziano.
Wrażliwość na wysoką temperaturę
Tłuszcz w dużych ilościach jest świetnym izolatorem i jest potrzebny. Pod warunkiem że jesteś niedźwiedziem polarnym… Jeśli natomiast przyszło ci być psem (w dodatku psem z nadwagą) i przeżywać upalne lato, wiesz jakie to straszne uczucie. Gruby pies ma problem z regulowaniem temperatury ciała.
Gruby pies, to problemy z wątrobą
Wątroba magazynuje tłuszcz. Jeśli ilość tłuszczu jest większa niż powinna, dochodzi do otłuszczenia wątroby (tzw. lipidozy).
Wątroba ze względu na zadania jakie pełni (usuwanie toksyn, wytwarzanie enzymów i hormonów, krzepnięcie krwi) jest niezbędnym narządem, dlatego uszkodzenie jej może zakończyć się śmiercią.
Objawy uszkodzenia mogą być bardziej lub mniej nasilone, ale zwykle są to:
- żółte oczy i błony śluzowe
- wymioty i nudności
- obrzęk brzucha (podczas dotykania brzucha pies będzie reagował na ból)
- zwiększone pragnienie i oddawanie moczu, spowodowane wysoką koncentracją toksyn w organizmie
- utrata apetytu
- przewlekłe zaparcia lub płynne odchody
- odwodnienie
- zła kondycja skóry (brak równowagi hormonalnej)
- nieświeży oddech
Można wyróżnić kilka przyczyn otyłości u psów. Jak się zapewne domyślasz, gruby pies to najczęściej efekt przyjmowania większej ilości energii niż wydatkowania. Oliwy do ognia dodają wysokokaloryczna karma oraz częste nagradzanie psa smakołykami.
-
Forza10 Maintenance Light pasztet z gładzicą i makrelą 400g14,99 zł
-
Forza10 Weight Control Active Nadwaga sucha karma dla psów172,90 zł – 320,80 zł
-
Forza10 Maintenance LIGHT z tuńczykiem – sucha karma dla psa214,90 zł – 399,80 zł
Można temu zaradzić i polepszyć jakość życia psa. Wymaga to niestety dyscypliny i zmiany nawyków, nie tylko żywieniowych.
Co zrobić?
Dobrze karmić. Brzmi prosto? I takie też jest. W naszej ofercie są karmy o obniżonej kaloryczności. Forza10 Weight Control Active to karma wspomagająca leczenie problemów związanych z metabolizmem cukrów i tłuszczów.
- jako narzędzie do walki ze schorzeniami wynikającymi z niewłaściwego metabolizmu tłuszczów i glukozy
- kontrola nad podażą glukozy (diebetes mellitus) dzięki użyciu obniżonej ilości szybko uwalnianych węglowodanów
- uregulowanie metabolizmu tłuszczów w przypadkach hiperlipidemii oraz w walce z nadmierną wagą psa
- redukcja nietolerancji żywności i składników pokarmowych.
Twój pies po prostu potrzebuje karmy o niższej wartości energetycznej?
Jest nieruchliwy? A może jest już psim seniorem, któremu nie w głowie szalone harce i wygibasy? Dobrym rozwiązaniem będzie karma Forza10 Maintenance Light.
Zawarte w niej mięso tuńczyka zawiera niewiele tłuszczu, a oleje rybny i kukurydziany mają pozytywny wpływ na sierść i skórę oraz na dobre funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i nerwowego. Jednym słowem, zadbasz o:
- kontrolę wagi
- kontrolę cholesterolu
Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną.
Zapraszam również do lektury drugiej części artykułu na temat skutków otyłości u psów.
[mailerlite_form form_id=1]Data pierwszej publikacji: 24 maja 2020 @ 18:36