Jak oswoić psa z kotem – 3 ważne kroki

Mówi się, że się nie znoszą. Ponoć kot całe życie spędza na uciekaniu przed psem, który oprócz ścigania kota nie ma nic ciekawszego do roboty. “Ponoć”, bo jak pewnie potwierdzi wielu opiekunów obu zwierząt, niekoniecznie jest to regułą. I całe szczęście. Jak naprawdę dogadują się psy i koty? Czy dobrym pomysłem jest posiadanie obu zwierząt w domu? I wreszcie jak oswoić psa z kotem?

O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie.

jak oswoić psa z kotem
Jak oswoić psa z kotem?

Wrogowie na zabój?

Psy i koty są śmiertelnymi wrogami, przynajmniej w kreskówkach i w powszechnych stereotypach. Ale czy naprawdę? Większość ludzi, których znam, a którzy mają zarówno kota, jak i psa, twierdzi, że ich zwierzęta całkiem dobrze się ze sobą dogadują. Sami mamy psa i kota i są one najlepszymi przyjaciółmi spędzającymi godziny na zabawie.

Ale nie wszędzie tak jest i zależy to od wielu czynników. 

Nasi znajomi wiedzą mnóstwo na temat tego, jak oswoić psa z kotem. Tyle tylko, że pies i kot nic sobie z tego nie robią. Relacja między psem Brutusem a kotką Filoną polega na łaskawej wzajemnej tolerancji i unikaniu się. Od czasu do czasu kotka przechodzi na odległość kilkunastu centymetrów od nosa Brutusa lub ten obwąchuje pupę kotki. Przeważnie jednak ignorują się nawzajem, żyjąc spokojnie, ale i bez wylewności, obok siebie. 

Gorzej jest u naszej znajomej – kot Alvin stanowczo nie lubi suczki Dory. Dora porusza się zbyt szybko i jest zbyt ciekawska. Bardzo chciałaby wchodzić w interakcje z kotką, ale ta nie jest zainteresowana zaprzyjaźnieniem się. Znajoma zastanawiała się jak oswoić psa z kotem, ale wygląda na to, że na samym początku popełniła kilka błędów, które skazały tę relację na przegraną.

Dlaczego niektóre psy i koty czują się dobrze przy sobie, podczas gdy inne nie mogą przebywać nawet w tym samym domu?

Większość ankietowanych właścicieli zwierząt domowych uważa, że ​​ich pies i kot żyją w zgodzie. Taki kocio-psi przyjacielski związek. Przyjacielska więź, którą opiekun może rozpoznać dzięki pewnym zachowaniom, utrzymywaniem bliskości i nieagresywnej komunikacji między psem i kotem. 

jak oswoić psa z kotem, aby się przyjaźniły od początku?
Pamiętaj, aby zachować spokój i dobrze się bawić, ponieważ Twoja energia ma ogromny wpływ na Twoje zwierzęta

Z obserwacji wynikają też ciekawe wnioski:

  • częściej koty zagrażały psom niż odwrotnie (ale ci, którzy znają koty chyba nie są za bardzo zdziwieni)
  • dzielenie się jedzeniem, zabawkami lub posłaniem było rzadkie
  • chociaż koty i psy czasami się wzajemnie pielęgnowały, raczej jest to rzadkie

Jak oswoić psa z kotem, by powstała pozytywna relacja?

Jak oswoić psa z kotem? Ważny jest wczesny wiek poznania się. Szczególnie dotyczy to kotów – te, które czują się dobrze w otoczeniu psów, zostały przedstawione psom w bardzo młodym wieku. Tak właśnie było u nas – nasz kocurek Nero został przyniesiony do domu, gdy miał kilka tygodni, a Westa była już 5 letnią dorosłą psią dziewczyną. No cóż, kocięta są bardziej otwarte na nowe doświadczenia (ech ta ułańska fantazja kociąt!). Mają też głównie pozytywne przeżycia i jeszcze niewykształcony instynkt przetrwania.

Ważne jest też środowisko – koty niewychodzące łatwiej rozwijają przyjaźń z psami niż koty przebywające na zewnątrz (ech, znowu ta dzika natura).

Przedstawienie kota psu może wydawać się zadaniem na miarę konfliktu zbrojnego. Jednak przy odrobinie cierpliwości i wykonaniu kilku prostych kroków, opiekunowie mogą zachęcić swoje koty i psy do radosnego życia w harmonii jako najlepsi kumple. A jeśli nie najbliżsi przyjaciele, to przynajmniej dwa gatunki, które mogą się spokojnie tolerować!

Zastanawiasz się jak oswoić psa z kotem? Skorzystaj z tych przydatnych informacji, a zapoznanie kota z psem nie będzie takie zniechęcające.

jak oswoić psa z kotem?
Zwykle to koty mają więcej obiekcji przy poznawaniu psów, niż odwrotnie

Jeśli adoptujesz psa mając już kota

Jeśli chcesz wziąć psa ze schroniska lub interwencji, nie spiesz się, wybierając takiego, który będzie odpowiedni dla wszystkich członków rodziny. Włączając w to kota. Pamiętaj o następujących rzeczach:

  1. Adoptując psa do domu z kotem, szczególnie dorosłym, zadawaj pytania. Dowiedz się jak najwięcej o psie od pracowników schroniska czy ratowników. Mogą nie wiedzieć zbyt wiele o przeszłości psa, ale wszelkie odpowiedzi mogą być pomocne, gdy będziecie rozważać, czy dany pies będzie w stanie dogadywać się z kotem.
  2. Spędzaj czas na zabawie, rozmowie i obserwowaniu psa. Zorientujesz się, czy osobowość psa będzie dobrze współgrała z osobowością Twojego kota, gdy będą już mieszkać razem. Pamiętaj też o wieku, rozbrykany szczeniak może nie pasować do starszego kota, który lubi spokojne, leniwe życie. Natomiast jeśli Twój kot ma duszę wojowniczego tygrysa, może spodobać mu się młody psi towarzysz zabaw. Kociemu dziadkowi jednak prawdopodobnie bardziej pasowałby łagodny pies, który woli drzemkę od brykania po salonie.
kocio-psi przyjacielski związek
Kocio-psi przyjacielski związek

Przygotuj się na przybycie psa

Witając psa w swoim domu, przygotuj kilka rzeczy, które pozwolą mu zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu. Niektóre z tych przedmiotów przydadzą się również podczas przedstawiania kota psu:

  • Smycz dla psa – wybierz smycz z myślą o potrzebach swojej rodziny
  • Zabezpieczająca bramka (taka jak dla małych dzieci) – upewnij się, że bramka jest wystarczająco wysoka, aby pies przez nią nie przeskoczył.
  • Bezpieczne przestrzenie – wybierz dwa pokoje z drzwiami, które mają bezpieczne zamknięcie, których ani kot, ani pies nie mogą otworzyć. Ustal każdy pokój jako tymczasową oazę, jedną dla kota, drugą dla psa. Zaopatrz pokoje w żywność, wodę, zabawki i łóżka dla każdego. Umieść kuwetę w pokoju dla kota.
  • Smakołyki zarówno dla kota, jak i psa – każdy zasługuje na przekąskę za zrobienie tego, co trzeba!

1 KROK: oddzielna przestrzeń gwarancją sukcesu

Jeśli pies wszedł do domu, czas rozpocząć powolne przedstawianie się! 

Pamiętaj, aby zachować spokój i dobrze się bawić, ponieważ Twoja energia ma ogromny wpływ na Twoje zwierzęta. Ale rób wszystko powoli i spokojnie, aby przedstawienie kota psu przebiegło bezproblemowo. Chodzi o to, aby stworzyć przyjazną więź między zwierzętami.

Przedstawienie kota psu w schronisku może wydawać się dobrym pomysłem, ale w rzeczywistości powoduje to znacznie większy stres dla kota. Wszystkie nieznane zapachy, widoki i dźwięki mogą przerazić kota i pozostawić złe wrażenia z pierwszego spotkania. Jako istoty terytorialne, koty radzą sobie lepiej na własnym terenie.

Przyjazd do domu

Kiedy pies po raz pierwszy przyjedzie do domu, upewnij się, że znajduje się on w jednym z dwóch wybranych dla niego pokoi z zamkniętymi drzwiami. Pies będzie chciał zwiedzać dom, prawdopodobnie chodząc z pokoju do pokoju. Będzie chciał dowiedzieć się jak najwięcej o swoim nowym miejscu zamieszkania. Ten nagły wybuch ciekawości psa w domu może jednak zdenerwować Twojego kota – rezydenta. Dlatego ważne jest, aby na chwilę bezpiecznie zamknąć kota.

można oswoić psa z kotem
Czy kot może się przyjaźnić z psem? Jak widać może!

Po sprawdzeniu przez psa nowych miejsc pozwól mu na chwilę usiąść w wyznaczonym pokoju. Następnie, gdy pies jest już zabezpieczony, wypuść kota, aby wszystko obwąchał. Już wie, że jest inaczej. Słyszał i wyczuł zapach psa, co daje mu wyobrażenie o tym, co działo się w domu po wpuszczeniu do niego nowego zwierzęcia.

Zapachy pozostawione zarówno przez kota, jak i psa, pomagają zwierzętom wyobrazić sobie, kto jest w ich przestrzeni. Dawanie im oddzielnego czasu na węszenie nawzajem swoich zapachów pomoże przybliżyć się do spokojnego spotkania. Jeśli zastanawiasz się jak oswoić psa z kotem, rozumienie funkcji zapachu powinno być kluczowe.

Na zmianę

Przez kilka dni opracuj naprzemienną rutynę, która pokaże, kto jest aktualnie na obchodzie domu, a kto przebywa w swoim pokoju. Dzięki temu Twój kot będzie miał czas na upewnienie się, że jego przestrzeń pozostała taka sama, nawet jeśli w domu jest nowy lokator. Wszystko pachnie inaczej, ale dom nadal wygląda jak dom.

Czas spędzony sam na sam bez kota może pomóc Twojemu nowemu psu dostosować się do nowej przestrzeni bez obawy o starcie z kotem. Pies będzie miał również czas, aby nauczyć się zapachu kota, a kiedy nadejdzie wreszcie czas na spotkanie pyszczkiem w  pyszczek, kot nie będzie tak przytłaczająco (i ekscytująco) nowy! Daje to obietnicę spokojniejszego pierwszego spotkania.

Kiedy już zarówno kot, jak i pies jedzą normalnie, bez problemu śpią i wydają się czuć swobodnie w swoim otoczeniu, nadszedł czas na prawdziwe spotkanie.

2 KROK: fizyczne wprowadzenie kota do psa

Teraz nadszedł czas, aby Twój kot i pies spojrzeli na siebie. Tutaj będziesz potrzebować smyczy i smakołyków.

Od pierwszego wejrzenia

Trzymając kota w jednym pokoju, zapnij psa na smycz w drugim pokoju i powoli wejdź do pokoju, w którym przebywa kot. Przygotuj się na wszelkie emocje. Jeśli Twój kot się wystraszy, może spróbować uciec i się ukryć. Pozwól mu, jeśli tego potrzebuje.

Dodatkowo trzymaj mocno smycz psa na wypadek, gdyby kot rzucił się do ucieczki. Psy mają w naturze ściganie szybko poruszających się obiektów. Nawet jeśli szybko poruszającym się obiektem jest wystraszony kot, pies często “czuje się zobowiązany” do ścigania go.

jeśli chcesz oswoić psa z kotem, pozwól im poznać swoje zapachy
Zwierzęta w dużej mierze przy poznawaniu się polegają na zapachu

Smycz nie tylko powstrzyma psa przed ściganiem kota, ale może również powstrzymać psa przed wtargnięciem do przestrzeni kota, nawet jeśli kot się nie boi. Pozwala to na spokojne wybadanie siebie nawzajem. Jeśli wszystko jest w porządku, po prostu trzymaj smycz. Pamiętaj, aby oferować smakołyki zarówno kotu, jak i psu wraz z cichymi słowami zachęty.

Niech kot zrobi pierwszy krok

Zaciekawione koty poruszają się ostrożnie, więc też poruszaj się powoli i zachęcaj psa do spokoju. Poczekaj i pozwól kotu samodzielnie zbadać sytuację.

Gdy wszyscy się uspokoją, kot może podejść i zbadać psa z bliska. Może też chcieć ograniczyć się do obejrzenia psa z daleka. Tak czy inaczej, pozwól kotu przejąć kontrolę. Pies w domu to nowość, a koty rzadko kiedy reagują na zmiany z entuzjazmem.

Koty rozwijają się dzięki przewidywalności i mogą mieć bzika na punkcie kontroli. Dlatego kiedy ich rutyna lub otoczenie są zakłócone, mogą przejawiać coś, co weterynarze nazywają „agresją obronną”. 

Agresja obronna ma miejsce, gdy kotu wydaje się, że jest zagrożony i stwierdzi, że nie może uciec. Ten typ agresji można rozpoznać po typowych postawach ciała takich jak: kucanie, kładzenie uszu na głowie, syczenie i zjeżona sierść na grzbiecie. To wszystko są sygnały dla drugiego zwierzęcia lub osoby, że dalsze podejście może doprowadzić do ataku. 

Aby uniknąć agresji, wyprowadź psa z pokoju, jeśli kot się zdenerwuje i zauważysz którąś z tych oznak. Miejmy nadzieję, że zapoznanie zwierząt przebiegnie gładko, a kot albo zostanie by spędzić w jednym pomieszczeniu z psem trochę czasu, albo machnąwszy od niechcenia ogonem pójdzie sobie gdzieś na typową kocią drzemkę. Tak czy inaczej, brak pomrukiwania i syczenia oznacza, że ​​sprawy toczą się dobrze i jest spora szansa na przyjaźń.

Przyjaźń kocio-psia może być czasem nieco szorstka
Przyjaźń kocio-psia może być czasem nieco szorstka

I znowu smakołyki są Twoim przyjacielem! Oferowanie zachęt nagradzających dobre zachowania pomaga zwierzętom kojarzyć się nawzajem z radością z czegoś dobrego.

Zwracaj uwagę na mowę ciała i wskazówki werbalne podczas interakcji między kotem a psem. Jeśli sytuacja wydają się napięta, a w powietrzu wisi konflikt, rozdziel zwierzęta, wracając do kroku pierwszego, aż do czasu, gdy nastaną spokojniejsze spotkania.

Jeśli zarówno kot, jak i pies wydają się być wyluzowane i opanowane, kontynuuj te spotkania przez kilka następnych tygodni. Gdy wszystko nadal będzie dobrze, czas przejść do kroku trzeciego.

3 KROK: spotkania niby bez nadzoru

Teraz czas na bramkę dla dzieci i obserwację z daleka. Wybierz drzwi, na które możesz mieć oko, ale równocześnie nie zostać zauważoną przez zwierzęta. Umieść tam bramkę dla dzieci. Po zamontowaniu bramki umieść kota po jednej stronie, a następnie wypuść psa po drugiej.

Chodzi o to, aby zwierzęta spędzały razem czas „same”, przyzwyczajając się do swojej obecności. To jeden z ważnych kroków w pracy nad tym jak oswoić psa z kotem. Po pewnym czasie takiego ograniczonego kontaktu będziesz wiedzieć, czy znajomość ustabilizowała się na tyle, aby przejść do normalnego życia razem.

W tym kroku zobaczysz prawdziwy wynik ciężkiej pracy, jaką włożyłaś w przedstawienie psa kotu.

Idealnie byłoby, gdyby i kot i pies wkładali nos przez bramkę, chcąc nawiązać relację. Jasne, koty i psy nie są zwykle najlepszymi przyjaciółmi, ale to się naprawdę zdarza! Media społecznościowe pokazują wiele tego dowodów. Mimo to przygotuj się, że bardziej prawdopodobne jest, że Twój kot po prostu odejdzie znudzony.

Nero i Westa - przyjaźń kota z psem
Nero (kocurek) i Westa (suczka), czyli nasza domowa para przyjaciół

Tolerowanie psa w świecie kotów możemy nazwać sukcesem. Zatem nie zniechęcaj się! Brak agresji to już bardzo dobry znak. Wiesz już jak oswoić psa z kotem, reszta zależy od Twojej cierpliwości i… nastawienia zwierząt.

Źródła:

Kelli Brinegar, Bringing Home Pup: Introducing Your Cat To A Dog

Jessica Pierce Ph.D., How Well Do Dogs and Cats Really Get Along?

Data pierwszej publikacji: 3 czerwca 2021 @ 19:26

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,