Jak poprawić życie psa?

10 sposobów na na jak polepszyć życia psa

jak poprawić życie psa
jak poprawić życie psa

czyli proste wskazówki, które uczynią psa szczęśliwszym

Kto lub co pomoże nam poczuć się lepiej niż te kochane, futrzaste stworzenia z wiecznie zimnymi nosami?

Czy znasz jakieś inne nosy, które pomagają nam czuć się tak cennymi i radosnymi? Psy poprawiają jakość naszego życia. Ale jak poprawić życie psa? Oczywiście zapewniamy jedzenie, opiekę medyczną, dom, pielęgnację, zabawki i inne udogodnienia. Ale co właściwie robimy, aby zwiększyć iloraz szczęścia naszych psów? Oto krótka lista sposobów na to jak poprawić życie psa.

1. Najprostszy sposób na to jak poprawić życie psa: więcej aktywności

Psy uwielbiają aktywność – stąd ten entuzjazm pojawiający się w oczach (i ogonie) psa już na sam gest wzięcia smyczy z wieszaka. Zabierz psa na wyjątkowo długą wędrówkę, przebieżkę lub kilka krótkich wycieczek, oprócz tych codziennych spacerów, a opinia o tobie w oczach psa wzrośnie.

jak poprawić życie psa - ćwiczcie
Jak poprawić życie psa? – ćwiczcie razem

Poszukaj miejsca, w którym twój pies może cieszyć się bezpiecznym wybiegiem bez smyczy, takim jak park dla psów. Sprawi to, że to doświadczenie będzie dla niego jeszcze przyjemniejsze. Zwiększając aktywność, możesz nie tylko poprawić życie psa, ale też swoje.

2. Walcz z nudą

Daj swojemu psu więcej ćwiczeń umysłowych dzięki którym zaangażuje umysł. Mogą to być układanki, nowe, ciekawe zabawki np. mata węchowa, wizyty w nowych miejscach oraz uczenie się nowych sztuczek. 

jak poprawić życie psa - walcz z nudą
Nuda to bardzo zły psi doradca. Szczególnie, gdy zostaną sami w domu…

3. Pomóż mu

Większość psów szybciej uczy się sygnałów wizualnych niż werbalnych. Podczas treningu komunikuj wyraźniej, oprócz słów używając gestów. Twój pies odetchnie z ulgą, gdy w końcu cię zrozumie.

4. Czochraj we właściwy sposób

Większość psów, podobnie jak większość ludzi, uwielbia dobry masaż. Nie tylko sprzyja on odprężeniu, uzdrowieniu i tworzeniu więzi, ale jest po prostu…przyjemny.

jak poprawić życie psa - czochraj właściwie
Właściwe czochranie psiego futerka to gwarancja zadowolonego czworonoga

5. Zatrzymaj się i powąchaj świat

Psy muszą być psami. Wiem, wydaje się mało odkrywcze, ale to tylko pozory. To bowiem oznacza, że muszą mieć czas na poznanie wspaniałych zapachów świata. Oprócz typowego codziennego obchodu sprawdzającego gdzie sikał Azor z trzeciego piętra i czy Maks spod trójki już był na popołudniowym spacerze, warto wkroczyć w świat zapachów nieco głębiej. Zaangażuj psa w pracę nad zapachami. Używanie przez psa nosa jest rzeczą naturalną, więc tropienie lub granie w gry zapachowe to naprawdę świetna zabawa. 

6. Uwolnij psa od mody

Zdejmuj psu obrożę na noc. Zapewne będzie cieszyć się taką wolnością podobnie jak my, gdy zdejmujemy paski, zegarki czy kolczyki kładąc się spać. Ponadto wielu psom przeszkadza dźwięk adresówki przyczepionej do obroży.

jak poprawić życie psa - uwolnij psa od mody
Sesja zdjęciowa? W porządku, ale potem daj psu odetchnąć

Śmieszne ubranka? Piżamki? Sweterki? Być może są dla nas śmieszne, a nawet słodkie, ale pamiętaj, że pies będzie cierpiał w imię miłości – tylko czy rzeczywiście tego chcemy?

7. Karm dobrze, znaczy zdrowo

Podczas gdy debata na temat żywienia psów szaleje, większość ludzi zgadza się, że różnorodność pożywienia, zwłaszcza zdrowego i świeżego, ma wiele zalet. Ostrożnie zastanów się, czym karmisz swojego psa, przeprowadź badania i poproś lekarza weterynarii o pomoc w dokonywaniu dobrych wyborów.

8. Dbaj o pielęgnację 

Dobra pielęgnacja to podstawa. Psy czują się najbardziej komfortowo, gdy ich sierść jest uporządkowana i pozbawiona kołtunów, które nieprzyjemnie szarpią skórę. Usunięcie splątanej sierści pomaga im zapobiegać. Odpowiedniej długości pazury pozwalają na wygodniejsze poruszanie się. I bez względu na to, jak słodko może wyglądać twój pies z futrem wiszącym nad oczami lub jak popularny jest ten styl dla rasy, lepszym (i bezpieczniejszym) wyborem jest strzyżenie, które pozwala mu na swobodne widzenie.

furminator do krótkiej sierści
furminator do krótkiej sierści

9. Pozwól się bawić

Umawiaj swojego psa z innymi sympatycznymi, dobrze zsocjalizowanymi psami. Większość psów uwielbia bawić się z innymi psami, a ich radość jest wyczuwalna, gdy szaleją razem. Dodaj też więcej zabawy do własnych interakcji z psem.

jak poprawić życie psa? - socjalizować
Pozwól psu bawić się z innymi psami

10. Znajdź czas tylko dla niego

Psy cenią czas, kiedy koncentrujemy się całkowicie na nich. Ten wartościowy czas jest szczególnie cenny i ważny w domach z wieloma psami. 

jak poprawić życie psa - znajdź czas
Znajdź czas, który poświęcisz wyłącznie swojemu psu

Poprawa jakości życia twojego psa to dar, który nieustannie dajemy: im wspanialszym czynimy życie naszym psom, tym bardziej poprawiają one nasze.

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Karen B. London PhD, 10 Ways to Make Your Dog’s Life Better

Data pierwszej publikacji: 2 lutego 2021 @ 23:30

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,