ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

9 mitów na temat jedzenia dla zwierząt

Wiele tysięcy lat wspólnego życia spowodowało, że lepiej poznaliśmy zachowanie naszych zwierząt. Najbardziej udomowione gatunki jak pies czy kot nabrały nawet pewnych “ludzkich cech”. To z kolei spowodowało, że czasem możemy zapominać o ich nie-ludzkiej naturze. Dlatego właśnie nawet dzisiaj wciąż istnieje wiele mitów i nieporozumień. Również w kwestii tak problematycznej jak jedzenie dla zwierząt.

9 mitów na temat jedzenia 1
Jedzenie dla zwierząt – 9 popularnych mitów

Branża związana z jedzeniem dla zwierząt domowych przechodzi cały czas zmiany. Promocja nowych produktów i moda powodują, że rodzi się wiele pytań na temat tego, czym i jak karmić swoje zwierzęta. I dlaczego nie naszym jedzeniem? Informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci skonfrontować z rzeczywistością najpopularniejsze mity z kategorii jedzenie dla zwierząt domowych.

Jedzenie dla zwierząt – obalmy 9 popularnych mitów:

Mit nr 1: „Naturalne” jedzenie dla zwierząt domowych jest najlepsze

Fakt: chociaż słowo „naturalne” znajduje się na niektórych etykietach karmy dla zwierząt domowych, trudno jest stwierdzić, co to naprawdę znaczy. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), która reguluje etykietowanie karmy dla zwierząt domowych w USA, nie ma oficjalnej definicji. Przyjmuje się jednak, że karma pozbawiona sztucznych aromatów, barwników i konserwantów jest bardziej „naturalna” i lepsza dla zwierzęcia. Sztuczne składniki są, prawdę mówiąc, rzadko stosowane w jedzeniu dla zwierząt. Jeśli jednak są, muszą pochodzić ze źródeł zatwierdzonych przez FDA.

Naturalne jedzenie dla zwierząt? Czy aby na pewno?

Mit nr 2: Kukurydza i inne ziarna są wypełniaczami niskiej jakości

Fakt: Kukurydza nie jest tanim wypełniaczem, jak mogłoby się wydawać. Daje zwierzętom energię i zawiera cenne składniki odżywcze, takie jak karoten, który w organizmie jest przekształcany w witaminę A. Karoten wspomaga wzrok zwierzęcia, zdrowie skóry, rozmnażanie oraz rozwój kości i mięśni.

Czy jedzenie dla zwierząt może mieć w swoim składzie kukurydzę?

Podsumowując, kukurydza jest bezpieczna dla Twojego psa. Jeśli jednak Twój pies należy do tych drobniejszych, pilnuj go przy obgryzaniu kolby kukurydzianej, ponieważ może zadławić się jej jądrem. Jeśli część kolby zostanie zjedzona, twój pies jest narażony na niedrożność jelit prowadzącą do problemów trawiennych.

Mit nr 3: Domowe jedzenie dla zwierząt jest zdrowsze i tańsze niż zakup gotowej karmy

Pokusa robienia domowego jedzenia dla Twojego zwierzaka jest dla Ciebie niemal nie do odparcia. Przecież jedzenie to jeden ze sposobów, w jaki my ludzie okazujemy miłość! Czy jest lepszy sposób na zacieśnianie więzi niż przy pysznym domowym posiłku? Do tego jeszcze emocjonalna satysfakcja przygotowania wszystkich posiłków dla swojego ukochanego pupila od zera własnymi rękami.

Jedzenie dla psa?

Fakt: Domowe diety rzadko są zbilansowane pod względem odżywczym i kompletne. Poza tym, przygotowanie ich zajmuje dużo czasu, wysiłku i jest kosztowne. Jedyną osobą posiadającą specjalistyczną wiedzę, aby opracować dietę domową dla zwierzęcia jest wykształcony dietetyk. 

Mit nr 4: Surowe jedzenie dla zwierząt to zdrowy wybór

Surowe diety opierają się na różnego rodzaju mięsie jak mięśnie czy narządy.  Niektóre dodatkowo są uzupełniane o owoce i warzywa, a jeszcze inne są wynikiem ustaleń, że pies powinien zjadać kości. Zwolennicy tego rodzaju żywienia przekonują, że zwierzęta początkowo były dzikie, nie mieszkały z ludźmi, a więc ich dieta była surowa. 

Fakt: Istnieje wiele zagrożeń związanych z karmieniem surową dietą. Obejmują one możliwość 

Ponadto właściciele karmiący swoje zwierzęta surową dietą mogą być narażeni na bakterie Salmonelli i Listerii. 

Pamiętaj! Podawanie psom całych kości stwarza u nich ryzyko zadławienia, łamania zębów lub przekłuć przewodu pokarmowego, co może prowadzić do śmierci. Absolutnie nie podawaj psu kości drobiowych! Rozłupują się one na długie ostre części, które są niebezpieczne dla psa.

Oczywiście, pewnie sama słyszałaś o korzyściach wynikających ze stosowania diety surowej. Ale prawda jest taka, że nie ma jednoznacznych dowodów naukowych wskazujących na korzyści zdrowotne wynikające z takiej diety. Niektóre badania wykazały u psów jedzących surowy pokarm niewielki wzrost strawności w porównaniu do tej po suchej karmie. Może to jednak wynikać ze składników, a nie z faktu, że produkty były surowe. Badania nie porównywały surowej diety z identyczną dietą, opartą na gotowanych produktach.

Mit nr 5: Składniki pełnego mięsa w jedzeniu dla zwierząt domowych są lepszym źródłem białka niż mączka mięsna

Na pewno nie raz czytając składniki karmy dla psów zauważyłaś pozycję „mączka mięsna”. Wiele osób widząc ją na etykiecie karmy, automatycznie zakłada składnik niskiej jakości – mniej zdrowy niż mięso w czystej postaci. W wielu przypadkach jest odwrotnie: wysokiej jakości mączka mięsna może być bardziej pożywna niż mięso w czystej postaci. Jak to możliwe, zastanawiasz się? Zacznijmy od rozpoznania jednego mało znanego faktu:

zdrowa karma

Fakt: Podobnie jak całe mięso, mączka mięsna może być doskonałym źródłem białka. Można wręcz dodawać ją w większych ilościach do suchej żywności, aby uzyskać wyższą zawartość białka. Proces powstawania mączki mięsnej nie wydaje się być skomplikowany: mięso jest gotowane, aż cały nadmiar wody wyparuje… pozostawiając bardzo skoncentrowane białko. Cały kurczak to około 70% wody i 18% białka, mączka z kurczaka zawiera tylko 10% wody i aż 65% białka! Surowe mięso składa się głównie z wody. 

Mit nr 6: Skrawki ze stołu są w porządku

Tak, wiem, błagalny wzrok, któremu trudno się oprzeć… Nie gniewaj się, ale jednak to nie zwierzę powinno być tą rozsądniejszą stroną w Waszym duecie. 

Fakt: Zasadniczo lekarze weterynarii zalecają, aby nie karmić zwierząt domowych resztkami z naszych posiłków. My z reguły jemy potrawy przyprawione, niejednokrotnie z dużą ilością soli i cukru, co dla zwierząt może być wręcz zabójcze. Narażamy je wtedy na wymioty i biegunki. Gdy zwierzę regularnie spożywa pokarmy o dużej zawartości tłuszczu (zawartość patelni i resztki tłustego mięsa), może nabawić się zapalenia trzustki. Jeśli karmisz swoje zwierzę kompletną, zbilansowaną dietą, dodanie czegoś, co nie jest kompletne i zbilansowane, może zepsuć całe starania. Skrawki ze stołu mogą również zachęcać zwierzę do żebractwa, a to bardzo trudne zachowanie do skorygowania.

zła dieta psa

Małe ilości warzyw i owoców (z wyjątkiem cebuli, rodzynek i winogron) są idealne jako przekąski dla psa. O ile nie ma na nich dużo masła i soli. Psy uwielbiają marchewki, seler, a nawet kawałki warzyw, o co pewnie do tej pory nie posądzałaś swojego psa. Nasza Westa jest miłośniczką surowej marchwi i dla niej jest w stanie zostawić nawet najpyszniejszą karmę. 

Mit nr 7: Moje zwierzę ma alergię, więc dieta bez ziarna jest najlepsza

Fakt: Niektóre zwierzęta mają alergie pokarmowe. Zwykle nie są one jednak spowodowane dodatkiem kukurydzy i innych ziaren do karmy dla zwierząt. Karmienie dietą bez ziarna może wydawać się ważną opcją. Jednak ten rodzaj diety musi być kompletny pod względem odżywczym i zbilansowany.

Największy problem nie stanowią jednak składniki karmy same w sobie, lecz produkty zanieczyszczone odpadami, resztkami farmaceutycznymi czy antybiotykami. Na nich współcześnie hoduje się drób, bydło i trzodę chlewną. Wyobraź sobie krowę z intensywnej hodowli, która nigdy w życiu nie widziała trawy… Albo kurę, która jest hodowana w klatce i karmiona paszą przyspieszającą wzrost… Więcej na ten temat dowiesz się w artykule Choroby skóry u psów

Jeśli jednak nie jesteś przekonana i uważasz, że Twojemu psu lepiej będzie służyć karma bezzbożowa, mamy taką w naszej ofercie:

Mit nr 8: Pies powinien co jakiś czas mieć zmienianą karmę, aby się nie znudzić

Traktujesz swojego psa jak członka rodziny i chcesz przychylić mu nieba. Być może Twój czworonożny przyjaciel ma swoją miękką poduszkę, kocyk, a nawet ciepłe ubranko na zimowe spacery. Pamiętaj jednak, że miłość i wspólne mieszkanie to jeszcze nie powód, aby zapominać, że pies ma inne potrzeby niż człowiek. O części rzeczy, których nie należy robić psom ( 9 rzeczy, których nie wolno robić psu) już wiesz. 

Dla niektórych ludzi takie jedzenie dla zwierząt to nie jedzenie. Niestety to błędne myślenie.

Psy nie doświadczają jedzenia w taki sam sposób jak ludzie. My uwielbiamy smakować nowe, różne potrawy i nie wyobrażamy sobie, jeśli codziennie jedlibyśmy to samo. Aromat karmy dla psów silny czynnik motywujący dla psa – o wiele bardziej niż smak. Większość psów w naturalny sposób lubi nowe smaki, co nie znaczy, że trzeba menu. im codziennie dawać nowe menu.

Wielu opiekunów zwierząt domowych zostaje zmanipulowanych (naprawdę!) do kupowania kilku różnych rodzajów karm. Wszystko po to, aby zaspokoić pozorne pragnienie na nowe i interesujące smaki. I tu jest prosta droga do niepożądanego zachowania zwierzęcia – wymuszania, odchodzenia od pełnej miski, proszenia o coś innego. Na szczęście te psie fochy można usunąć w prosty sposób – stosując ścisły harmonogram karmienia i przestrzegając regularnych posiłków.

Jak to zrobić?

Daj psu maksymalnie 30 minut na zjedzenie pokarmu, a następnie zabierz miskę. Powtarzaj ten proces przy następnych posiłkach, dopóki nie skojarzy, że ma jeść to, co mu dajesz, wtedy kiedy mu dajesz. Twoim obowiązkiem jako człowieka jest ustalenie oczekiwań dotyczących zachowania.

Mit nr 9: Sucha żywność lepiej zapobiega chorobom zębów niż żywność w puszkach lub półwilgotna

Fakt: Suche jedzenie dla zwierząt niekoniecznie gwarantuje im zdrowsze zęby i dziąsła. Zwróć uwagę, że większość suchych karm kruszy się podczas jedzenia i może utknąć między zębami. Jeśli tam zostanie, gromadzenie płytki nazębnej i kamienia właściwie jest nieuniknione. Jednym słowem, podawanie suchej karmy nie zapobiega osadzaniu się kamienia i chorobom przyzębia. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zapraszam do lektury artykułu 5 sposobów na zdrowe zęby psa.

Oddzielenie faktu od fikcji w kwestii jedzenia dla zwierząt sprawi, że Twoje zwierzę będzie cieszyło się szczęśliwym, zdrowym życiem. Nie ma tu znaczenia o jaki rodzaj karmy chodzi. Czasami to dylemat między tzw. karmą „na receptę” (zalecaną przez weterynarza) a surowym jedzeniem czy suchą karmą. Aby Twój zwierzak cieszył się zdrowiem i długim życiem, przyjmij, że nie wszystkie ludzkie rozwiązania są właściwe dla zwierząt. Jedzenie dla zwierząt rządzi się innymi prawami i brak znajomości tematu może sporo kosztować Twojego czworonożnego przyjaciela.

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Common Myths About Pet Food

Homemade diets: Are they right for your pet?

Dog Food: Separating Fact from Fiction

Raw Diet For Dogs: Will It Improve Your Dog’s Health?

The Truth About “Meat Meal” In Your Dog Food

Myths About Dogs Getting Tired of Food

Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 14:07

Exit mobile version