ZdrowaKarma.pl – karmy dla psa i kota

Książki o psach – 5 propozycji na czas kwarantanny

Książki o psach – świetna lektura na teraz

Ręka do góry ten, kto spędza ostatnio w domu sporo czasu. Tak, wiem, to mało śmieszny żart, ale warto zacząć od czegoś pogodnego. Tym bardziej, że sytuacja, w której się obecnie znajdujemy już sama w sobie i tak jest trudna. Ale wracając do czasu wolnego. Czy Ty też masz tak, że hasło “czas wolny” kojarzy Ci się z miłą lekturą i kubkiem herbaty w dłoni? Idealnie, jeśli całość dopełniają ciepły kocyk i oczywiście przyjaciel pies u boku. A może by tak sięgnąć do jakiejś książki o psach?

książki o psach

Skoro już wiem, że tak jak ja lubisz czytać, postanowiłam przejrzeć dostępne na rynku polskim książki o psach. Niektóre z nich są dostępne w wersji ebook, co bardzo polecam ze względu chociażby na ich łatwą dostępność bez wychodzenia z domu.

Jeśli więc spędzasz dużo czasu na czytaniu w domu, oto kilka książek o psach, wybranych przeze mnie specjalnie dla miłośników psów. Mam nadzieję, że Ci się spodobają. Opisy inspirowane są notami wydawców, recenzjami oraz ocenami użytkowników.

1. “Okiem psa”, John Fisher

“Okiem psa”

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich opiekunów psów – to dzięki niej nauczysz się myśleć jak Twój czworonóg!

Autor poprowadzi cię przez zawiłości psiej psychiki (swoją drogą, to pierwszy na polskim rynku wydawniczym poradnik psychologii psa).

Poznasz najczęstsze błędy wychowawcze i dowiesz się jak ich unikać, a do tego wszystkiego nie raz docenisz poczucie humoru autora. Książki o psach tego typu to nie tylko zbiór porad, ale też świetna rozrywka.

John Fisher czuł potrzebę zrewolucjonizowanie szkolenia psów. Był też jednym z członków założycieli Stowarzyszenia Doradców do spraw Zachowań Zwierząt Domowych.

2. “Drugi koniec smyczy”, Patricia McConnell

“Drugie koniec smyczy”

Pies jest mistrzem w dostrzeganiu naszych nawet najdrobniejszych ruchów i zachowań i odbiera on każdy z nich jako ważny i posiadający swoje znaczenie.

Tym niezwykle ważnym i mądrym stwierdzeniem Patricia McConnell rozpoczyna swoją książkę. Uświadamiając sobie tę prawdę, zaczynamy dostrzegać oczywisty sens każdej z porad autorki dotyczących komunikacji z psem. (z noty wydawcy)

Czy wiesz, że niektóre typowo ludzkie zachowania mogą zostać mylnie zinterpretowane przez Twojego psa? Weźmy na przykład takie ściskanie się na powitanie – dla psa to z reguły niepokojąca sytuacja, której po prostu nie rozumie. Książka tłumaczy jak w prosty sposób znaleźć wspólny język z psem. Czasami to kwestia, wydawać by się mogło, drobnych rzeczy jak niewielka zmiana tonu głosu czy postawy ciała. Biorąc pod uwagę wszystkie wskazówki, okaże się szybko, że pies bez problemu rozumie o co Ci chodzi.

Książka ta to zbiór pomocnych i prostych rad dla wszystkich tych, którzy chcą silnej więzi z czworonogiem opartej na wzajemnym zrozumieniu.

3. “Pies który kochał zbyt mocno”, Nicholas Dodman

Jeśli masz psa z problemami behawioralnymi – bądźmy szczerzy, który pies nie ma problemów? – nauczysz się wielu niesamowitych rzeczy! Książka zawiera wiele scenariuszy, a wyjaśnienia są zarówno zabawne, jak i łatwe do zrozumienia. Co ciekawe, przytoczone historie są prawdziwe. Z poczuciem humoru (kto go nie lubi?), dr Dodman opisuje swoje doświadczenia z różnorodnymi problematycznymi zachowaniami.

Autor tej szczególnej książki o psach wyjątkowo wnikliwie analizuje różne agresywne zachowania, ich podstawy i sposoby ich rozwiązywania.

Bardzo wyraźnie odróżnia agresję od dominacji i agresji strachu, podając dokładne i zróżnicowane przykłady każdego z nich.

Warto wiedzieć, że Dr Nicholas H. Dodman jest jednym z najbardziej znanych i cenionych behawiorystów weterynaryjnych na świecie. Książka przyda Ci się na pewno jeśli zastanawiasz się:

Część zachowań tego typu to efekt błędów wychowawczych popełnionych przez właściciela, inne z kolei mają podłoże psychiczne. Dodman docieka do źródeł niechcianych zachowań i wskazuje odpowiednie metody pracy z psem. Pokazuje też przypadki, które wymagają pomocy specjalisty, a nawet wsparcia za pomocą leków.

Opinie o książce:



„Fascynująca i wciągająca lektura dla wszystkich zainteresowanych zrozumieniem natury psów w ich pełnej złożoności biologicznej i behawioralnej”.

Oliver Sacks, M.D., autor ksiązki “Antropolog na Marsie”

4. “Jak rozmawiać z psem”, Stanley Coren

Parlez-vous po piesowemu? W końcu psy będą wiedzieć, jak mądrzy mogą być ich właściciele! Odkrywając sekrety ukrytego języka psów, psycholog Stanley Coren umożliwia nam dialog z naszym ukochanym psem i sprawia, że ​​skuteczna komunikacja staje się rzeczywistością. Brzmi bajecznie, prawda?

Autor dowodzi, że przeciętny pies domowy jest w stanie rozumieć ludzką mowę w takim stopniu, jak dwuletnie dziecko!

Przekonuje też, że możliwe jest prawdziwe porozumiewanie się z psami, daleko wykraczające poza ramy wydawania i słuchania komend. To znacznie więcej niż pospolite książki o psach, to nieoceniony “podręcznik językowy” dla tych, którzy chcą komunikować się ze swoimi psami.

Ciekawe jest to, że autor szczegółowo omawia ewolucję języka u wielu gatunków i koncentruje się zarówno na mowie ciała, jak i na komunikacji werbalnej. Książka nie tylko omawia dźwięki, słowa, działania i ruchy, dzięki którym możemy skutecznie komunikować się z naszymi psami, ale też uczy jak odczytywać znaki, które dają nam nasze psy. Dzięki łatwym do naśladowania wskazówkom, w jaki sposób ludzie mogą naśladować język używany przez psy (!), autor daje miłośnikom psów umiejętności potrzebne do poprawy ich relacji ze zwierzętami.

W książce znajdziesz rysunki, objaśniające tajniki mowy ciała psów, a także – uwaga! – podręczny słowniczek i „psie rozmówki”.

O książce:

“Obowiązkowa lektura dla wszystkich właścicieli psów .” —The Washington Post
“ Najlepszy klucz do tego, co myślą psy .” —The Seattle Times

5. Zapomniany język psów w praktyce”, Jan Fennell

To druga część bestsellerowej książki “Zapomniany język psów” (z dwóch wybrałam akurat ją, ponieważ akurat ta część jest dostępna w serwisie Legimi). Książka wzbogacona jest o kilkadziesiąt zdjęć z archiwum autorki.

Fennell odnosi się m.in. do tragicznej śmierci swojego psa, co spowodowało, że zaczęłą szukać alternatywnej metody do powszechnie stosowanej techniki “wymuszania posłuszeństwa”. Autorka opracowała własną metodę rozwiązywania problemów, które często pojawiają się miedzy psem i jego opiekunem, a wszystko opiera się na zrozumieniu języka porozumienia. To fascynujący i wyjątkowy poradnik, na którym na pewno się nie zawiedziesz.

Książka zawiera proste ćwiczenia na 30 dni, które są wsparte przejrzystymi zdjęciami. Autorka opiera wszystko na swoim bogatym doświadczeniu w pracy z psami sprawiającymi kłopoty swoim opiekunom.

Jednak wszystkie zasady opierają się na harmonijnej i bezkonfliktowej współpracy z czworonogiem. Opowieści są przeróżne: od tych zabawnych aż po smutne. Jednak wszystkie dadzą wiele do myślenia każdemu opiekunowi.

Chcesz poczytać więcej na temat psiego zachowania? Zapraszam do artykułu na temat naszych cudownych psich przyjaciół: Pies to wyposażony w łapy cud. A jeśli dalej masz wątpliwości czy jesteś dobrą opiekunką dla swojego futrzastego przyjaciela, zapraszam do lektury Pies pod opieką kobiety czyli dlaczego panie są lepszymi opiekunami .

[mailerlite_form form_id=1]

Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 15:22

Exit mobile version