Podziel się ze znajomymi

Przewaga Kobiet tylko ilościowa?

Odwiedzam mnóstwo wystaw psów (zdrowa karma dla psów musi się sprzedawać) – przewaga kobiet w gronie wystawców jest miażdżąca. Wielokrotnie zdarzyło mi się też obserwować zawody typu Agility czy Obedience. Z pobieżnych rachunków wynika, że ponad 80% startujących i ponad 90% wygrywających przewodników stanowią kobiety. Jednym słowem, pies pod opieką kobiety to popularny widok. Przypuszczenia te potwierdziłem odwiedzając liczne fora i blogi osób związanych z branżą kynologiczną. Co może być przyczyną, że kobiety radzą sobie z psami lepiej? Czy oznacza to, że w innym zarządzaniu też sprawdziłyby się bardziej niż mężczyźni?

pies pod opieką kobiety
pies pod opieką kobiety

Mężczyźni wygrywają tylko tam, gdzie liczy się siła i przemoc

Oczywiście – nawet taka przewaga liczbowa nie musi jeszcze dawać podstaw do wyciągania jakichś szczególnie daleko idących wniosków. Wielu panów może obruszyć się i powiedzieć, że psie konkurencje, branża psia (nie wspominając już o kociej) po prostu jest zdominowana liczbowo przez kobiety. Pies pod opieką kobiety to wynik nie tyle walorów płci, co przyzwyczajenia. Nic więc dziwnego w fakcie, że większość jest reprezentowana przez większość. Prawdą jest oczywiście, że w kategoriach psów myśliwskich i psów stróżujących większość opiekunów stanowią mężczyźni. Ale czy na pewno ratuje męską płeć ta dziedzina kynologii, która związana jest z bronią, siłą i przemocą?

Kobiety zdominowały profesjonalny rynek psich specjalistów

Dr Stanley Corin publikujący na portalu Psychology Today podjął próbę dokładnego przeanalizowania tej sytuacji. W trakcie swoich badań potwierdził, że kobiety stanowią większość nie tylko w sensie typowo ilościowym, ale również (a może przede wszystkim) w sensie jakościowym. Panie stanowią większość (81%) uczestników warsztatów szkolących behawiorystów, większość (83%) członków stowarzyszeń i związków psich trenerów. Ale,  co chyba najważniejsze, stanowią większość (89%) certyfikowanych absolwentów zaawansowanych szkoleń behawioralnych. Pies pod opieką kobiety to zjawisko powszechne.

kobieca opieka
kobieca opieka

Kobiety są z Wenus i psy są z Wenus?

Na pytanie dlaczego panie są lepszymi opiekunami dla psów nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego też doktor Corin poszedł dalej i z dziedziny teoretycznej przeniósł się do prób praktycznych przygotowując pewien eksperyment.
30 psom żyjącym w schronisku “prezentowano” przez ściśle określony czas różne osoby. Zadaniem tych osób było po prostu stać bez podejmowania jakiejkolwiek interakcji z psem, przez określony odcinek czasu. Cały ten czas był filmowany w celu ustalenia typu reakcji psa (warczenie, mowa ciała, ruch ogona, zainteresowanie, próby zachowań agresywnych itd).
Okazało się, że psy znacznie szybciej uspokajały się, przestawały zachowywać się agresywnie i przechodziły do okazywania pozytywnego zainteresowania na widok przedstawicielki płci pięknej.

pocieszyć
kobieta potrafi pocieszyć

Smutne wnioski

Nie odważę się sam wyciągnąć wniosków, bo są one dla mnie (jako przedstawiciela męskiej części społeczeństwa) zasmucające. Chcę tylko w podsumowaniu napisać, że bardzo kocham moją Westę i poświęcam jej dużo mojego czasu i energii Dbam o jej zdrowie i zdrowo ją karmię. Tym bardziej jest mi smutno, kiedy wracamy z żoną i córką do domu po czasowej nieobecności. Dlaczego? Ponieważ zawsze jestem ostatni w kolejce do psich objawów szczęścia i radości. Na początku sądziłem, że to zwykła solidarność jajników. Potem zacząłem szukać jakichś błędów w sobie i w moich metodach szkoleniowych.
Na szczęście okazało się, że tak po prostu jest i ani ja nie jestem draniem ani moja Westa jakimś wybitnym okrutnikiem 🙂 Po prostu pies pod opieką kobiety zachowuje się zupełnie inaczej.
Nie jestem przekonany, że mnie to satysfakcjonuje, ale przynajmniej choć trochę tłumaczy dlaczego nie jestem w stanie uzyskać tak dobrych efektów, jak bym chciał.

dobrana para
dobrana para

Produkty w naszym sklepie przeznaczone są dla zwierząt, wśród których żeńska płeć ma swój wyraźnie odróżnialny zestaw cech zarówno psychicznych jak i eksterieru. Sam w opiece preferuję suki, ze względu na mniej dynamiczny charakter i większą skłonność do współpracy. Dlatego zapraszam do uczczenia dzisiejszego Dnia Kobiet w rozszerzonym gatunkowo zakresie.

A Paniom składam najserdeczniejsze życzenia:

Dzień Kobiet
Najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet
Quick Navigation
×
×

Wózek