Pies to wyposażony w łapy cud

Już od dawna, od zarania – poprzez wszystkie wieki – ciągną się popiskiwania, skomlenia i szczeki.

– Idą pełne animuszu – wspólnie z nami drogą – cztery łapy – para uszu – oczy – nos i ogon.

/Ludwik Jerzy Kern/


Jak bardzo inne byłoby Twoje życie, gdybyś nie miała psa

Często zdarza mi się obserwować reakcji ludzi na psa i dziwić się, czy naprawdę tak trudno jest zrozumieć tak prosty sposób pojmowania świata, który charakterystyczny jest właśnie dla naszych czworonogów. Jesteśmy tacy mądrzy i tak bardzo cywilizacyjnie rozwinięci, że nie potrafimy zrozumieć tak prostych i jednoznacznych zachowań. A przecież pies to cud, jedynie na czterech łapach.

pies to cud
pies to cud


Zrozum mnie, psie…

Przez długi czas w moim życiu nie było zwierząt. Z braku czasu, z wygodnictwa, z wielu innych, bardziej lub mniej prawdziwych powodów. Pewnie – miałem rybki. Jednak pies (i do pewnego stopnia kot) to zwierzęta funkcjonujące na zupełnie innym poziomie koegzystencji z człowiekiem.

razem
razem zawsze raźniej

Dzisiaj uważam ten czas za stracony.

Bo po kilkunastu latach spędzonych z Ciapą (kot) i 10 latach spędzonych z Ozzim i Westą zupełnie inaczej postrzegam nie tylko zwierzęta, ale i ludzi. Kiedy nauczyłem się (co dla wielu ludzi jest krokiem nie do przebrnięcia), że skoro jestem mądrzejszy niż pies, to moim obowiązkiem jest zrozumieć jego zachowanie, intencje, reakcje zamiast oczekiwać, że to on będzie rozumiał mnie.

przyjaciel na dobre i złe
przyjaciel na dobre i złe

Nasza kultura pełna jest przykładów podobnego bezsensu. Na przykład Robinson Cruzoe. Pochodził z rozwiniętej technicznie i intelektualnie cywilizacji, a jednak to Piętaszek miał się uczyć jego języka. Amerykanie również rzadko posługują się innym językiem niż swój. Czy to dlatego, że wraz z rozwojem intelektualnym rozwija się w nas arogancja?

A wystarczy trochę dobrej woli, aby bliżej poznać swojego wiernego towarzysza.

Czy wiesz na przykład kiedy Twój pies jest zestresowany? Wiesz jakie są jego ulubione zajęcia? Wiesz czego się boi i jak lubi być głaskany? Czy czujesz, że jeszcze masz trochę nauki przed sobą?

przyjaciele
przyjaciele


A wszystko mogłoby być takie proste…

Czasem się zastanawiam, jak fajnie żyłoby się, gdyby zostało w nas coś więcej z takiej prostej – psiej natury. Pamiętaj, opieka nad psem to przywilej. W końcu pies to cud.

Wierność psa jest bezcennym darem nie mniej zobowiązującym niż ludzka przyjaźń.

/Konrad Lorenz/

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mowy ciała psa, zapraszam do lektury artykułu.

Data pierwszej publikacji: 24 maja 2020 @ 18:56

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,