Jak kocha Cię pies? Miłość psa

Kochasz swojego psa

i bez problemu możesz to okazać drapiąc go z czułością za uchem czy po brzuszku, leżąc z nim na kanapie czy obdarzając psimi smakołykami. A czy zastanawiałaś się jak pies pokazuje swoje emocjonalne zaangażowanie? Jak wygląda miłość psa? Oczywiście powiesz “doskonale wiem, przecież to mój pies!” Fakt, ale czy wiesz, że tak naprawdę pies “mówi” całym ciałem, od czubka nosa do koniuszka ogona? Przeczytaj mój dzisiejszy wpis i sprawdź czy coś Cię zaskoczyło.

psia miłość
Psia miłość – kiedy wiadomo, że pies Cię kocha?

Trącanie nosem

Robi tak często, prawda? To jego sposób na powiedzenie

“Hej, mój człowieku! Lubię cię!”

Pies wykorzystuje też ten sam gest aby zwrócić na siebie Twoją uwagę lub dać trącanej osobie do zrozumienia, że stanęła na jego drodze. Jednak opiekunowi rozróżnienie tych trzech sytuacji nie powinno stwarzać problemu.

miłość psa
miłość psa

Kontakt wzrokowy

to znak bliskości, zażyłości. Dla wielu psów to wyraz ich najwyższego zaufania do człowieka. Jeśli Twój pies często utrzymuje z Tobą długi kontakt wzrokowy, jest to oznaka jego naprawdę dużego zaangażowania emocjonalnego w Waszą relację.

Czy wiesz, że podczas takiego “miłosnego” patrzenia, w mózgu psa wydzielana jest oksytocyna? To ten sam hormon, który jest odpowiedzialny za nawiązanie więzi matki z jej potomstwem! 

Udowodniono, że to dzięki oksytocynie szczury budują gniazda, owce akceptują swoje potomstwo, a pieski preriowe nawiązują ze sobą trwałe związki. Skłonność psów do przyjaznego zachowania  różni się jednak w zależności np. od rasy. Dlatego dobrym pomysłem jest zapoznać się ze specyfiką danej rasy zanim zdecydujemy się wziąć do domu psa.

kontakt wzrokowy to oznaka bliskości
Kontakt wzrokowy to oznaka bliskości
Zauważ: spojrzenie pełne miłości to zupełnie inny rodzaj kontaktu wzrokowego niż ten, który ma miejsce w chwili zagrożenia dla psa. Ze swoim psem, jak najbardziej ćwicz utrzymywanie pełnego ciepłej relacji kontaktu wzrokowego. Nie rób tego jednak z obcym czy zdenerwowanym, niespokojnym psem – w takiej sytuacji możesz zostać odczytana jako zagrożenie.

Wzdychanie

Czy zdarza się, że Twój pies wyciągając się obok wydaje z siebie długie zadowolone westchnienie?

Łagodne dźwięki wydawane przez psa oznaczają że jest on zadowolony.

Jeśli tak właśnie robi, czuje się bezpiecznie i komfortowo u Twojego boku. A miłość psa to dla jego opiekuna największe podziękowanie za opiekę.

wzdychanie
Łagodne wzdychanie to znak, ze pies czuje się komfortowo

Lizanie

Pocałunki to naturalny sposób okazywania emocjonalnego zaangażowania. Nawet u psów! Oczywiście nie zawsze skaczemy z radości na widok obślinionego psiego pychola chcącego nas za wszelką cenę polizać, ale to właśnie w ten sposób nasz przyjaciel nam mówi:

“tak baaaaaardzo cię lubię!” 🙂

Poprzez lizanie pies może również pokazywać, że uznaje Twój autorytet jako szefa.

Skakanie

to jeden z objawów psiej miłości, których zwykle starasz się nie prowokować (ach to błoto…). Jakby jednak nie patrzeć, obskakiwanie to przejaw entuzjazmu i dla psa trudna do opanowania potrzeba pokazania jak bardzo mu na Tobie zależy. Psy ciągnie do ludzkiej twarzy, a skakanie jest najlepszym sposobem na znalezienie się blisko niej.

Opieranie się

o Ciebie całym ciałem znaczy, że pies bezgranicznie Ci ufa.

Dla wielu psów to synonim wtulenia się w najbliższego przyjaciela. Warto dodać, że pies jest wówczas spokojny i zrelaksowany (ma np. lekko uchylony “uśmiechnięty” pysk, delikatnie macha ogonem, ma łagodne spojrzenie).

W przeciwnym razie, jeśli jego ciało jest spięte, oznaczać to może niepokój i chęć objęcia kontroli.

opieranie się
opieranie się

Tarzanie się

i nadstawianie brzucha do drapania to nic innego jak jasny komunikat “lubię cię”. To przejaw najwyższego stopnia zaufania i poczucia bezpieczeństwa w Twoim towarzystwie. Pies w ten sposób mówi, że ufa Ci na tyle, aby odsłonić przed Tobą swoją najwrażliwszą część ciała.

tarzanie
Tarzanie to jasny komunikat: lubię cię!

Sama widzisz, że Twój pies na każdym kroku chce Ci dać do zrozumienia jak wielkim uczuciem Cię darzy. I to, że skacze na Ciebie tuż po przyjściu ze spaceru w deszczu czy tarza się po nowiutkim dywanie nie jest objaw jego arogancji na punkcie obecnie panującej mody, a przejaw czystej miłości psa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat języka ciała psów, zapraszam do lektury artykułu Co mówi Twój pies? Mowa ciała psa.

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

7 Surprising Ways that Dogs Show Affection: https://www.rover.com/blog/how-dogs-show-affection/

10 Ways Dogs Show Love

Czy to jest przyjaźń czy to jest kochanie? Naukowcy zbadali psią miłość

Data pierwszej publikacji: 24 maja 2020 @ 00:23

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,