Mój pies liże łapy!

pies liże łapy

Pies liże łapy – niewinne złego początki

U Westy zaczęło się niewinnie i wyglądało jak zwykła psia toaleta – po przyjściu ze spaceru, w wolnym czasie leżąc na dywanie. Ot po prostu – pies liże łapy. Ty pewnie też nie raz widziałaś jak Twój pies wylizuje dokładnie łapy, a nawet “obgryza” pazury. Taka, by się wydawało, normalna rzecz. Jednak gdy Westa zaczęła rezygnować z wszystkich ulubionych zajęć po to tylko, by zajmować się dotąd raczej ignorowanymi kończynami, zaczęło mnie to zastanawiać. Wkrótce moim oczom ukazał się dziwna różowa zmiana pomiędzy palcami lewej łapy.

ziarniniak1
Początkowo między palcami Westy pojawiła się różowa zmiana

Zwrot akcji

Od razu rozpocząłem śledztwo mające na celu ustalić przyczynę takiej zmiany na łapie. Niestety rosła ona w tempie kosmicznym (zmiana, nie łapa), ponieważ Westa cały czas się nią „troskliwie” zajmowała. Pod koniec dnia zmiana nie wyglądała już przeciętnie:

ziarniniak2
Kilka godzin lizania łapy i zastany efekt jest niepokojący

Prośba o pomoc

Oczywiście do głowy od razu przyszła mi myśl: ALERGIA. Tylko na co? Długo się nie namyślając, pojechałem z psem do lekarza weterynarii. Już w drzwiach ogłosiłem: “mój pies liże łapy!”. Pani doktor zbadała westową łapkę i skwitowała, że gdy pies liże łapy, powstaje zmiana, a to zwykle wynik jednego z następujących problemów:

 • alergia na czynniki środowiskowe, składniki jedzenia, składniki środków myjących itp. (tu mój trop mógł być słuszny)
 • niepokój, strach (tylko przed czym? Jedyną rzeczą, której boi się Westa są wystrzały)
 • nuda i wydzielanie się hormonu stresu (nie grozi, w końcu Westa to stateczna panna, a jej chęć do zabawy zabawkami oscyluje między 10 a 20 minut dziennie, plus szaleństwa na dworze – 3 x dziennie)
 • brak stabilizacji tyroksyny (hormonu związanego z tarczycą)
 • zapalenie skóry (ono ewidentnie już było, tylko z jakiej przyczyny?)
 • obecność obcych ciał w łapie takich jak wbity kolec, drzazga, cierń, wbite nasiono (i tu zapaliła mi się pomarańczowa lampka, a we wspomnieniach z jednego z porannych biegów pojawił się obraz Westy wyskakującej z lasu z cichym skomleniem)
 • ukąszenia owadów (to też brałem pod uwagę).

Leczenie

Po  pierwsze pani doktor upewniła się, że Westa je właściwą karmę. Taką, która nie powoduje reakcji alergicznych. Poczułem się jak prymus przy tablicy i z gracją wyśpiewałem wszystkie zalety karmy Forza10 Maxi Maintenance z rybą, którą wtedy jadła, czyli:

to, że zawiera pojedyncze źródło czystego białka (ryba oceaniczna, a nie z intensywnej hodowli) i czyste źródła węglowodanów (co ogranicza ryzyko wywołania alergii pokarmowej). Nie musiałem dodawać, że ta karma jest polecana w szczególności dla psów wrażliwych oraz nietolerujących innego mięsa. Zresztą to jedna z tych karm, które nasi klienci kupują najchętniej.

W ofercie mamy kilka opcji karmy Forza10 Maintanance z rybą. Niektóre z nich to:

łapy

Ziarniniak — brzmi groźnie

a tymczasem to fachowa nazwa narośli (nazwa często błędnie określana jako ziarniak), która pojawiła się między palcami łapy Westy. Jak się okazuje, wcale nie taka rzadka u psów.

Warto wiedzieć, że ziarniniak jest skutkiem tego, że pies liże łapy, a bezpośredni powód jest wymieniony we wcześniejszej liście. 

Powstaje on wtedy, gdy pies obsesyjnie liże wybrane miejsce w obszarze kończyny. Pojawia się rana, która nie ma szans się zagoić. Wilgoć i brud stają się z kolei wyśmienitą pożywką dla bakterii i grzybów. 

Jak diagnozuje się ziarniniaki?

Po oględzinach (a nawet powąchaniu rany), pani doktor zarządziła pobranie próbki do badania. Ważne, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny choroby takie jak szczepy trudnych bakterii. Próbka została wysłana do laboratorium, abyśmy mogli dowiedzieć się, jaki rodzaj bakterii występuje w ziarniniaku. Wyniki jednoznacznie pokazały, że jedyni pasażerowie na gapę między palcami Westy to grzyby i bakterie, które wprosiły się tam, bo zaczęło być mokro i ciepło.

Chociaż postawienie diagnozy rzadko jest trudne, ustalenie, co spowodowało ziarniniak, może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy trwa od dłuższego czasu. Nasze dochodzenie obejmuje ocenę temperamentu psa, jego osobowości, codziennych czynności i współistniejących chorób skóry.

Przez pewien czas po wyleczeniu, Westa jeszcze czasem “przypominała sobie” o swojej biednej łapie i np. unikała podawania jej, czy starała się “dbać” o nią czyszcząc ją. Lizanie może więc stać się swego rodzaju nawykiem i pies może go kontynuować, nawet gdy podstawowa przyczyna zostanie rozwiązana.

animal 1853686 1920
Pies liże łapy? Zapewne ma jakiś problem

Jak leczy się ziarniniaki?

Jak powiedziała nam opiekująca się Westą pani doktor, bardzo różnie. Niestety, leczenie, które jest niezwykle skuteczne dla jednego pacjenta, może zakończyć się niepowodzeniem u innego; nie ma „cudownego lekarstwa”. Czasami pies może otrzymać kilka różnych zabiegów, zanim któryś zacznie skutecznie działać.

Zwykle metody leczenia ziarniniaków obejmują antybiotyki, leki przeciwzapalne i odpowiednie zajmowanie się zakażonym miejscem (przemywanie, smarowanie lekami, uniemożliwianie dalszego wylizywania).

Co ja mogę Ci polecić?

Unikanie wszystkiego tego, co może wywołać podobne problemy, czyli:

 • dbanie o właściwą dietę psa
 • reagowanie na objawy stresu i strachu u psa
 • nudy, szczególnie jeśli opiekujesz się psem o sporym temperamencie

W kwestii diety mam dla Twojego psa gotowe rozwiązania. Jeśli Twój pies ma alergię, najlepszym rozwiązaniem będzie dla niego karma Forza10 Dermo Active. Wspomaga ona leczenie problemów skóry i sierści. 

Jakich problemów możesz się pozbyć?

Szczególnie zalecam stosowanie tej karmy gdy zaobserwujesz następujące problemy:

 • matowa sierść
 • łupież
 • łojotok
 • świąd
 • wypadające włosy
 • hot spoty
 • ropne rany
 • egzemy
 • krosty i wypryski
 • wyłysienia
 • zaczerwieniona skóra
 • drapanie
 • nadpobudliwość
 • rozdrażnienie
 • infekcje skórne
 • brzydki zapach skóry i sierści
 • wylizywanie łap
 • przetłuszczenie lub wysuszenie sierści i/lub skóry
 • wszelkie inne dermatozy (choroby skóry
 • grzybica
 • choroby pasożytnicze i związane z nimi komplikacje

Dlaczego ta karma uwolni Cię od problemów z alergią?

Jest to karma nutraceutyczna, co oznacza, że leczenie odbywa się przez stosowanie w żywieniu specjalnie dobrane substancje pozyskiwane wyłącznie z naturalnych surowców. Jest przeznaczona dla psów, u których alergie i nietolerancje pokarmowe atakują system okrywowy (przede wszystkim sierść i skórę). Jej formuła łączy łatwo przyswajalne i hipoalergiczne składniki (białko ryby, ziemniaki, olej rybny i kukurydziany) z aktywnymi ekstraktami roślinnymi o sprawdzonej skuteczności.

Jeśli Twój pies nie cierpi na żaden z powyższych objawów, może z powodzeniem jeść inną karmę z linii Forza10 – wszystkie tworzone są z myślą o ograniczeniu problemów z alergią i trawieniem.

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną, chętnie na nie odpowiem.

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

Data pierwszej publikacji: 9 czerwca 2020 @ 00:29

4 comments

 1. Artykuł pomocny dla mnie ?

  1. Cieszę się, że mogliśmy pomóc. Zachęcamy do dalszego kontaktu, jeśli coś budzi wątpliwości.
   Leszek i Aneta 🙂

 2. Jak długo trwało leczenie?

  1. Aneta Buczak

   Leczenie trwało kilka tygodni. To niestety bardzo pechowe miejsce, ponieważ cały czas jest używane w czasie chodzenia psa.

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,