Nadpobudliwy pies – jak sobie radzić?

Pobudzenie to stan, w którym pies jest podekscytowany i czujny. Powodem może być stres, ale równie dobrze może nim być ekscytacja dobrą zabawą. Bez względu na powód, pobudzenie może objawiać się przyspieszonym biciem serca, napiętym ciałem, szczekaniem, skakaniem, bieganiem w kółko lub ogólnym brakiem kontroli nad impulsami. Nadpobudliwy pies może, choć wcale nie musi być agresywny.

nadpobudliwy pies - jak sobie radzić?
nadpobudliwy pies

Pobudzenie u psa samo w sobie niekoniecznie jest złe

Jednak pozostawienie psa w stanie mocnego pobudzenia bez reagowania może przerodzić się w okazywanie agresji. A to już jest problem.

Pomyśl o tym jak o sporcie. Widziałaś kiedyś fanów piłki nożnej oglądających ważny mecz? Czy zauważyłaś, jak podekscytowani mogą być niektórzy fani wrzeszcząc, krzycząc, kibicując swojemu zespołowi? A potem równie szybko ta energia może zamienić się w wściekły tłum z pięściami i latającymi nad głowami elementami trybun. To dlatego, że istnieje punkt zwrotny, który może zamienić podniecenie w spiralę agresji.

Jeśli jesteś rodzicem małych dzieci, doskonale wiesz co mam na myśli. Obserwujesz swoje dzieci na placu zabaw, kontrolując by się zbytnio „nie nakręcały”, ponieważ wiesz, że wtedy o problemy nie trudno. W jednej minucie Twoje dziecko bawi się i śmieje, a w następnej ktoś kogoś popycha i płyną łzy.

nadpobudliwy pies może skakać na ludzi
Jeśli Twój pies nie potrafi panować nad emocjami np. widząc Cię, znaczy że potrzebuje pomocy

Podobnie jest z psami. Podniecenie może prowadzić do agresji, jeśli nie damy psu się zresetować. Dlatego właśnie:

  • skaczący pies może zacząć kąsać
  • szczekający pies może zacząć się rzucać
  • biegnący pies może zacząć gonić i kłapać zębami

Podobnie jak na dzieci na placu zabaw, warto mieć oko na zabawę psa podszytą ekscytacją i zapewniać psu krótkie przerwy. Wszystko po to, aby mieć pewność, że pobudzenie psa nie wymknie Ci się spod kontroli. 

Ciągłe powtarzanie pobudzonych zachowań może powodować problemy

Zwróć uwagę na swoje emocje. Kiedy jesteś pobudzona, wściekła, czy zła, możesz zauważyć, że Twój pies jest dość spięty i gotowy do działania w mgnieniu oka. Prawda jest taka, że różne rzeczy lub zdarzenia mogą wywołać pobudzenie u psa. Do takich wyzwalaczy należą inne psy na spacerze, osoby przechodzące obok Twojej posesji, zabawa w aportowanie lub interakcję dziecka z psem. Należy do nich też negatywne nastawienie właściciela.

Niezależnie od powodu pobudzenia, w niektórych przypadkach jego poziom staje się tak wysoki, że pies nie może się opanować, co powoduje, że nie “myśli” jasno. Kiedy tak się dzieje, energia zakłóca ocenę, a rezultatem jest złe zachowanie.

W czasie takiego mocnego pobudzenia Twój pies może w jednej chwili szczekać na mężczyznę spacerującego po ulicy, a w następnej przekieruje swoją energię na innego, przypadkowego psa, a nawet na inne dziecko lub osobę. Inny przykład to przeciąganie liny, kiedy w jednej chwili pies się bawi, a już w następnej może ugryźć Cię w dłoń. Ponieważ w tym momencie jest nadmiernie pobudzony, zapewne ugryzie mocniej niż zwykle, a nawet może się zdarzyć, że przebije skórę.

socjalizacja nadpobudliwego psa
Jeśli pies jest nadpobudliwy, socjalizacja powinna być ostrożna

Nadpobudliwy pies ma zbyt dużo energii

Nadmierne pobudzenie to nagromadzenie niewykorzystanej energii, która musi gdzieś zostać spożytkowana.

Jeśli zostawisz takie pobudzenie i zaakceptujesz jako normalne zachowanie, prawdopodobnie przekształci się ono w coś poważniejszego. W niektórych przypadkach taka sytuacja wywoła frustrację, a to z kolei może prowadzić do niepożądanych destrukcyjnych zachowań. 

Na przykład nadpobudliwy pies może pobudzić się na widok innych psów i zacząć żuć smycz. W cięższych przypadkach takie podniecenie może zmienić się w agresję. Jeśli pies jest podniecony na widok innego psa, a Ty trzymasz go na smyczy, agresja może zostać skierowana na Ciebie. Może to się skończyć ugryzieniem i nie ma tutaj znaczenia czy na co dzień pies za Tobą przepada. Jeśli Twój pies szybko się podnieca, ważne jest, abyś umiała obniżyć próg pobudzenia.

Nie miej o to pretensji do psa – on nie zna innego sposobu zachowania się w stanie pobudzenia. To Twoim jako opiekuna obowiązkiem jest nauczenie go, jak pies ma kontrolować swoje emocje.

Skąd mam wiedzieć, czy i kiedy mój pies jest nadmiernie pobudzony?

Wielu opiekunów psów nawet nie wie, że mają problem, ponieważ są przyzwyczajeni do określonego sposobu psiego zachowania. Często obwinia się za to poszczególne typy ras. Opiekunowie nie wiedzą, że przy odrobinie szkolenia nadpobudliwy pies może się nauczyć jak być spokojniejszym i lepiej kontrolować swoje impulsy. 

małe psy mogą być nadpobudliwe jeśli się boją
Małe psy często wykazują nadpobudliwość spowodowaną lękiem

Wskaźniki ostrzegawcze, które wskazują, że Twój pies może być nadmiernie pobudzony:

  • bardzo szybkie tętno
  • dyszenie w bardzo szybkim tempie
  • rozszerzone źrenice 
  • sztywna postawa ciała, pies gotowy do biegu
  • szczękanie zębami
  • skakanie i nadmierne szczekanie
  • zaciśnięcie Twojej dłoni w pysku
  • chodzenie tam i z powrotem
  • kręcenie się w kółko (szczególnie u niektórych ras)
  • brak kontroli impulsów.

Jak obniżyć pobudzenie psa?

W wielu przypadkach to my, opiekunowie, jesteśmy główną przyczyną pobudzenia psa. Pierwszym krokiem jest zmiana własnych zachowań, aby pomóc naszym psom się nie ekscytować. 

pies ściągany na smyczy czuje potrzebę bronienia osoby po jej drugiej stronie
Pamiętaj, że smycz jest łącznikiem psa z opiekunem i odwzorowuje aktualny stan umysłu – ściąganie psa na smyczy jest sygnałem do ataku

Oto kilka rzeczy, których możesz spróbować:

1.Umów się na wizytę u lekarza weterynarii

Istnieją schorzenia, które mogą być odpowiedzialne za niepokój i stres, które z kolei mogą prowadzić do nadmiernego pobudzenia.

Możesz również odwiedzić dietetyka, aby opracować nową dietę dla swojego psa, ponieważ niektóre dodatki do żywności wpływają na nadmierne pobudzeniem u psów.

2.Zapewnij stymulację fizyczną i psychiczną

Wielu z nas ma psy, które były pierwotnie hodowane ze względu na ich funkcje użyteczne. Ponieważ trzymamy je teraz jako zwierzęta domowe, często oczekujemy, że te psy sobie poradzą, nic nie robiąc. To jest prosty przepis na problemy behawioralne.

Jeśli nie zapewnimy naszym psom ćwiczeń umysłowych i fizycznych, których POTRZEBUJĄ, aby sobie radzić z gromadzącą się energią, znajdą coś do zrobienia samodzielnie. I może to być coś, czego możemy nie zaakceptować. Wzrost poziomu kortyzolu, hormonu stresu, jest również związany z niedostatecznym stymulowaniem psa. 

3.Unikaj nadmiernego pobudzenia psa

Jeśli wiesz, że Twój pies bywa nadmiernie pobudzony w niektórych miejscach, raczej unikaj ich. Jeśli Twój pies jest podniecony grą w piłkę, zmniejsz czas, w którym grasz w piłkę i daj mu coś innego do zrobienia. Należy umiejętnie skracać czas, w którym pies jest podekscytowany.

4.Zidentyfikuj rzeczy, które pobudzają Twojego psa

Obserwuj swojego psa i spróbuj dowiedzieć się, co powoduje jego nadmierne pobudzenie.

Może to Ty kiedy wracasz do domu, widok jego ulubionej zabawki, a może kiedy zobaczy innego psa. Zapisz wszystkie możliwe czynniki wyzwalające, abyś mogła zacząć pracować nad zachęcaniem go do lepszej samokontroli. Każdy nadpobudliwy pies ma swego rodzaju wyzwalacze, które należy określić by móc nad nimi panować.

5.Naucz psa ignorować wyzwalacze pobudzenia

To technika zmiany zachowania psa, która nauczy go  obniżania poziomu pobudzenia i utrzymywania go poniżej krytycznego progu. Zacznij pracę pozostając z psem w większej odległości od tego, co wyzwala nadpobudliwość. Wtedy wyzwalacze są mniej intensywne. Jeśli pies np. szczeka i ekscytuje się przy ogrodzeniu, kontroluj ten obszar, aby było wystarczająco dużo miejsca między obcym psem czy człowiekiem idącym obok ogrodzenia a Twoim psem. Przy odpowiedniej odległości między nimi, Twój pies nie podekscytuje się tak bardzo.

nadpobudliwy pies może ugryźć opiekuna
Pies w czasie mocnego pobudzenia może nawet ugryźć swojego opiekuna

W wielu przypadkach psy są nadmiernie podekscytowane przy wychodzeniu na spacer, a szczyt podniecenia jest w momencie, gdy opiekun zabiera smycz z haczyka. W takich przypadkach możesz w ciągu dnia zabierać smycz, a potem umieszczać ją tymczasowo w innym miejscu. Z czasem Twój nadpobudliwy pies będzie mniej podekscytowany, gdy rzeczywiście sięgniesz po smycz aby wyjść z nim na dwór. To samo dotyczy sytuacji, gdy wracasz do domu. Jeśli Twój pies wariuje za każdym razem, gdy wracasz do domu, staraj się nie zwracać na niego uwagi, dopóki się nie uspokoi. Kiedy Ty nie będziesz się ekscytować, Twój pies z czasem też się uspokoi.

6.Naucz psa spokoju

Po pomyślnej nauce ignorowania bodźców, możesz zacząć uczyć swojego nadpobudliwego psa, że spokojniejsze zachowania dają nagrodę. Zasada jest prosta: kiedy się podnieca, nagrody nie ma.

Dobrym przykładem jest tutaj czas karmienia. Kiedy Twój nadpobudliwy pies jest zbyt podekscytowany i skacze, gdy dajesz mu jeść, po prostu wstrzymaj się z nakładaniem karmy aż będzie spokojniejszy. Kiedy nadchodzi pora karmienia, poproś aby usiadł przed podaniem jedzenia. Jeśli podskoczy, zanim postawisz miskę z jedzeniem na podłodze, podnieś ją ponownie i podaj tylko wtedy, gdy spokojnie usiądzie. W tym przypadku spokój = jedzenie. W ten sposób wzmacnia się spokojniejsze zachowania.

7.Zwiększ kryteria

Jeśli zauważysz, że Twój pies zostaje pobudzony przez coś, co przysuwa się bliżej, zrób krok do tyłu i zwiększ dystans. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie pracę nad zachowaniem w miejscu, w którym jest niewiele elementów rozpraszających. Stopniowo dodawaj elementy, które rozpraszają psa. Jeśli zauważysz, że pies zostaje pobudzony przez konkretny wyzwalacz, ponownie zwiększ dystans.

8.Uważaj na powtarzające się zachowania

Psy robią to, co daje im korzyści, a zachowania wzmacniane (nagrodzone), będą się powtarzać.

Jeśli na przykład ćwiczysz z psem komendę “siad”, im więcej nagrodzisz swojego psa za siad, tym częściej będzie on powtarzał to zachowanie. W przypadku szczekania psa na ludzi sprawa nieco się komplikuje. Gdy ludzie przechodzą obok Twojego domu, Twój pies może na nich szczekać. Ludzie przechodzą dalej idąc własną drogą. W umyśle psa szczekanie na nich sprawiło, że sobie poszli. Ta strategia zadziałała, dlatego następnym razem, gdy ktoś przejdzie obok, prawdopodobnie pies znowu na niego zaszczeka, “zmuszając” (w jego przekonaniu) go do odejścia.

Jeśli pozwolisz na kontynuowanie tych zachowań, ignorowanie złych zachowań nie zadziała. Dlatego nadpobudliwy pies powinien być trzymany z dala od sytuacji, które mogą wywołać podniecenie, dopóki nie zakończy nauki ignorowania bodźców.

lęk i strach mogą wywoływać duże pobudzenie u psa
Jeśli pies jest pobudzony w wyniku lęku lub stresu, konieczne może być podanie leków

9.W skrajnych przypadkach konieczne może być podanie leków uspokajających wraz z programem oduczania reakcji na bodźce

Dzieje się tak głównie w przypadkach, gdy nadpobudliwość psa wynika z lęku i stresu.

W takich przypadkach pies nie będzie w stanie się uczyć, chyba że da się go uspokoić. Weterynarz przepisze najlepszy lek, który pomoże w określonych sytuacjach. Gdy pies jest spokojniejszy, można rozpocząć program modyfikacji zachowania. Same leki w takich przypadkach nie rozwiążą problemu i należy je stosować w połączeniu z programem modyfikacji zachowania.

Wpływ karmy na zachowanie psa

Dieta wysokowęglowodanowa i tym samym ograniczenie białka, może powodować u psa agresję i wahania nastroju. Nadpobudliwość i reakcję alergiczną mogą powodować też chemikalia i dodatki.

W żywieniu należy również dbać o uzupełnianie wapnia, ponieważ jego niedobór powoduje u psa agresję, letarg i niechęć do jedzenia.

Zmniejszenie pobudzenia u psa nie jest takie łatwe. Wymaga to sporo wysiłku, ale co ważniejsze, wymaga konsekwencji. Musisz umieć „czytać” swojego psa i znać najbardziej subtelne oznaki jego pobudzenia. Potrzebna jest Twoja interwencja, zanim pies się zbytnio podnieci. Najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić byłoby skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego behawiorysty. Należy również uczyć psa alternatywnych, bardziej odpowiednich zachowań. Wielu trenerów stosuje metodę zwaną powodzią, w której zmuszają psa do „spokoju”, karząc go za te niepożądane zachowania. Niestety nie u każdego psa można zastosować ten sam program eliminacji złych zachowań, ponieważ każdy nadpobudliwy pies jest inny.

Pewne metody powstrzymują tylko te niepożądane zachowania, ale nie zmieniają emocjonalnych reakcji psa na czynniki wyzwalające. Wówczas powodują również stres i niepokój i chociaż wydaje się, że zadziałały, psy mogą szybko powrócić do niepożądanych zachowań wywołanych lękiem i stresem.

Nadpobudliwe psy to zwykle kochane stworzenia, ale czasami po prostu dokonują złych wyborów. Często ludzie błędnie określają je jako agresywne, zbyt pewne siebie, a czasami jako ZŁE. Zwykle tak naprawdę nic z tych rzeczy nie jest prawdą.

Gdy szukasz gotowego rozwiązania

Możesz połączyć potrzebę zdrowego żywienia psa z regulacją jego temperamentu za pomocą jednej karmy Forza10 Armonia Active. Czyste białko ryby oraz aktywne składniki roślinne takie jak:

  • głóg, który wpływa na pracę centralnego systemu nerwowego, obniża poziom ekscytacji i napięcia
  • lipa – działa m.in. uspokajająco, pomaga w stabilizowaniu stanów neurotycznych i lękowych
  • waleriana – roślina bogata w alkaloidy i olejki, które mają uspokajający wpływ na system nerwowy, a tym samym obniżają poziom agresji
  • L-teanina – aminokwas, którego jedną z funkcji jest regulacja temperamentu
  • L-tryptofan –aminokwas, który jest prekursorem serotoniny, neurotransmitera ośrodkowego systemu nerwowego, która bierze udział w procesach regulacji nastroju
[mailerlite_form form_id=1]

Dziecko boi się psów? 8 sposobów jak chronić dzieci przed pogryzieniem

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

Źródła:

George van Huyssteen, WHY DOES MY DOG GET OVER AROUSED?

Andrew Dual, Understanding How Dog Food Influence Behaviour

Data pierwszej publikacji: 10 maja 2021 @ 10:01

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,