Najlepszy pies dla dziecka – zanim kupisz psa

Najlepszy pies dla dziecka – co trzeba wiedzieć zanim kupisz psa?

najlepszy pies dla dziecka
Najlepszy pies dla dziecka – zanim kupisz psa

Co sprawia, że ​​pies jest dobrym psem rodzinnym?

Aby ustalić, co oznacza termin najlepszy pies dla dziecka i jaki pies jest najlepszy dla twojej rodziny, weź pod uwagę 3 ważne rzeczy:

  • wielkość psa, 
  • styl życia rodziny 
  • jaki poziom energii psa jesteś w stanie zaakceptować.

Bez względu na to, czy pies jest rasowy czy nie, właśnie te 3 czynniki powinny być głównymi wytycznymi w szukaniu najlepszego psa dla dziecka. Dlatego zastanów się jakie są twoje możliwości i na co jesteś przygotowana.

pies i dziecko
Najlepszy pies dla dziecka powinien w pełni akceptować małego członka rodziny

Rozmiar

sam rozmiar nie decyduje o tym, czy pies nadaje się do kontaktu z dziećmi czy nie. Rozmiar psa należy rozważać w połączeniu z jego temperamentem i poziomem energii. Co ciekawe, większe psy są zwykle łagodne, natomiast niektóre mniejsze mogą okazać się nadpobudliwe. Z drugiej strony, miej na uwadze, że duży pies to… duży pies i z racji tego może nieświadomie stanowić zagrożenie dla małych dzieci np. przygniatając je lub skacząc na nie.

Szukasz zdrowej karmy dla dużego psa? Mamy dla ciebie kilka propozycji:

Temperament 

to osobowość psa. Powinnaś poszukać psa o przyjemnym i ugodowym temperamencie. Spokojniejszy pies może tworzyć silne więzi i być doskonałym towarzyszem dla swoich dzieci. Zwróć uwagę na to, że niektóre rasy są trudniejsze do wychowania i ułożenia. Jeśli zdecydujesz się na przygarnięcie psa ze schroniska, przygotuj się do tego solidnie: poproś o pomoc pracowników/wolontariuszy, aby przeanalizowali z tobą twoje warunki i wybrali dla ciebie najlepszego psa. Więcej na ten temat piszę w artykule…

dog niemiecki
Najlepszy pies dla dziecka nie musi być najmniejszy…

Poziom energii

Podejdź do sprawy realistycznie. Zastanów się ile ruchu jesteś w stanie zapewnić nowemu członkowi rodziny. Licz się z tym, że jeśli wybierzesz psa, który wymaga więcej ćwiczeń niż przeciętny czworonóg, decydujesz się na taką zmianę w życiu na kolejnych kilkanaście lat. Czy chcę straszyć? Nie, chcę aby każdy przyszły opiekun zwierzęcia podszedł do swojej decyzji odpowiedzialnie. W schroniskach jest już zbyt wiele psów, które nie spełniły oczekiwań swoich właścicieli. 

Jeśli nie będziesz mogła zaspokoić potrzeb psa, jego nadmiar energii może prowadzić do problemów z zachowaniem i niszczeniem przedmiotów w domu. Z kolei jeśli szukasz psiego towarzysza do porannych przebieżek po leśnych ścieżkach, rozważ psa, który podoła temu wyzwaniu fizycznie i energetycznie (Basset Hound nie będzie tutaj najlepszym wyborem). Zbyt spokojny czy lękliwy pies nie będzie też najlepszym wyborem dla rodziny z małymi dziećmi. Taka znajomość nie będzie służyła ani zdrowiu psa, ani sfrustrowanym dzieciom chcącym się wiecznie bawić. Najlepszy pies dla dziecka nie może też być jego najlepszą zabawką.

Twój pies jest nadpobudliwy? Wykazuje agresję? Mamy karmę wspomagającą radzenie sobie z tego typu problemami:

Umawianie spotkania zapoznawczego

Aby dowiedzieć się o temperamencie i poziomie energii potencjalnego nowego zwierzaka, koniecznie spotkaj się z dotychczasowym opiekunem/wolontariuszem i porozmawiaj z nim przed podjęciem ostatecznej decyzji. Rozważając adopcję psa, obserwuj, jak pies reaguje na wszystkich członków twojej rodziny. Najlepszy pies dla dziecka to głównie taki, który będzie dziecko akceptował. 

pies i dziecko2
Różnica temperamentów może być dużą przeszkodą

Obserwuj język ciała psa

Czy pies podchodzi do ciebie i twojej rodziny machając ogonem lub ciałem, czy raczej kuli się w kącie pokoju? Jak chętny jest pies, aby bawić się lub dzielić czymś z twoją rodziną? Niektóre psy stają się zaborcze w stosunku do tego, co uważają za swoje. Może to doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji w kontakcie z małymi dziećmi, które mają tendencję do zabierania wszystkiego, w tym zabawek psa lub jedzenia. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mowy ciała psa, koniecznie przeczytaj artykuł Co mówi Twój Pies – Mowa Ciała Psa

5 pytań, które należy zadać przy wyborze psa rodzinnego

Oto pięć przykładowych pytań dotyczących potencjalnych psów rodzinnych:

1.Czy pies jest bezpieczny dla wszystkich członków rodziny? 

Niektóre psy są bardzo zadowolone z kontaktów towarzyskich ze wszystkimi osobami w rodzinie, podczas gdy niektóre wolą tylko dorosłych lub konkretną płeć. Dowiedz się jaka jest dotychczasowa historia kontaktów psa z małymi dziećmi. 

2.Jaki poziom energii ma pies?

 Możesz chcieć psa, który będzie towarzyszył tobie i rodzinie podczas długich spacerów, lub takiego, który przez większość czasu będzie można nosić w ramionach, a on będzie w siódmym niebie (jednak nie pochwalamy tego rodzaju zachowania opiekunów, bo doprowadza ono do wychowania psów wystraszonych i słabo zsocjalizowanych). 

dziecko z psem
Najlepsi przyjaciele?

3.Jakiej stałej opieki będzie wymagał pies?

Czy to pies o długiej sierści, która będzie wymagała regularnej pielęgnacji, czy starszy, który może wymagać częstszych wizyt weterynaryjnych? Czy pies cierpi na przewlekłe choroby lub potrzebuje konkretnych warunków np. ciszy, której nie zapewnią mu małe dzieci? 

4.Jakiego przedziału wiekowego szukasz?

Czy wolisz szczeniaka, który może wymagać intensywnego treningu, ale prawdopodobnie dobrze się zżyje z całą rodziną? Czy wolisz dorosłego psa, który jest przeszkolony w zakresie higieny, ma wykształcony charakter, ale może być bardziej nieśmiały i potrzebować czasu, aby przyzwyczaić się do nowego domu? Najlepszy pies dla dziecka niekoniecznie musi być kilkutygodniowym szczeniaczkiem.

Szukasz zdrowej karmy dla swojego nowego członka rodziny? Świetnie się składa! Oto kilka z wielu propozycji (o inne możliwości zapytaj nas zadając pytanie lub dzwoniąc do nas):

5.Czy pies dogaduje się z innymi zwierzakami?

Jeśli masz inne zwierzaki w domu, powinnaś wybrać psa, który jest towarzyski i dogaduje się z innymi zwierzętami. Upewnij się, że twoje zwierzęta też polubią nowego kompana.

Nadal nie wiesz na jakiego psa się zdecydować? 

Mieszańce/kundelki

Podczas gdy Twoja rodzina może rozważać wyłącznie psy rasowe, ty nie wykluczaj od razu mieszańców. Rasy mieszane to często miks najlepszych cech kilku wspaniałych ras w jednym egzemplarzu.

Adoptując psa rasy mieszanej, tak naprawdę ratujesz życie dwóch psów – psa, którego adoptujesz, i psa, dla którego zwolni się miejsce w fundacji czy schronisku. 

pies i dziecko

Adoptując, możesz też uzyskać więcej na temat behawioralnego tła danego psa. Wolontariusze, pracownicy schroniska lub ratownicy spędzają całe dnie opiekując się psami, aby mogli poznać tajniki osobowości i nawyków każdego psa.

Jeśli  jednak szukasz psa rasowego, pewną podpowiedzią mogą być cechy charakteru poszczególnych ras. Wśród wielu ras są takie, które idealnie wkomponują się w rodzinę z dziećmi i być może tak znajdzie się poszukiwany przez ciebie najlepszy pies dla dziecka. Ale o tym już w kolejnym artykule.

Uwaga!Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

Źródła:

The 10 Best Dogs for Kids and Families

[mailerlite_form form_id=1]

Data pierwszej publikacji: 24 maja 2020 @ 18:31

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,