Nerki kota to organ, na którym ich właściciel musi polegać na co dzień. Pomagają kontrolować ciśnienie krwi, wytwarzają hormony, stymulują szpik kostny do wytwarzania większej liczby czerwonych krwinek i usuwają odpady z krwi. Czy niewydolność nerek u kotów to rzadkość, której obawiać powinni się jedynie nieliczni opiekunowie?
Niestety nerki kotów mogą zacząć słabnąć z wiekiem. Co ważne, nieleczona choroba nerek może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Kiedy choroba jest przewlekła, nie ma lekarstwa. Jednak dzięki wczesnej diagnozie i dobrej opiece możesz poprawić jakość i długość życia swojego kota.
Nie tylko starsze koty
Starsze koty nie są jedynymi zagrożonymi. Kocięta mogą rodzić się z chorobami nerek. Przyczyną są również urazy, toksyny i infekcje.
Rodzaje chorób nerek
Niewydolność nerek u kotów może mieć jedną z dwóch postaci. Każda z nich ma inne przyczyny, sposoby leczenia i perspektywy.
Ostra niewydolność nerek u kotów
rozwija się nagle, w ciągu kilku dni lub tygodni. Dzieje się tak u kotów w każdym wieku i zwykle jest wynikiem:
Trucizny, które są najczęstszą przyczyną ostrej niewydolności nerek. Środki przeciw zamarzaniu, toksyczne rośliny, takie jak lilie, pestycydy, płyny czyszczące i niektóre leki dla ludzi, są silnie trujące dla nerek Twojego kota. Nawet jedna tabletka ibuprofenu może doprowadzić do zatrzymania nerek.
Sprawdź, czy w domu i garażu nie ma tych substancji i upewnij się, że kot nie może się do nich dostać.
Zauważ jak wiele tego typu niebezpieczeństw czyha na Twojego kota na dworze! A to jeszcze nie wszystkie zagrożenia (by dowiedzieć się jakie jeszcze niebezpieczeństwa mogą spotkać kota wychodzącego, odwiedź artykuł Dlaczego kot nie powinien wychodzić na dwór)
Uraz, szczególnie obejmujący złamaną miednicę lub pęknięty pęcherz
Wstrząs spowodowany szybką utratą dużej ilości krwi lub nagłym odwodnieniem; przegrzanie w czasie upałów, znaczny wzrost aktywności, wymioty i biegunka mogą powodować duże zanurzenie w płynach.
Infekcja nerek
–Blokady, które zmieniają dopływ krwi do nerek i wypływ moczu z nich (np. u samca kota, który nie może sikać z powodu zablokowania cewki moczowej)
–Niewydolność serca z niskim ciśnieniem krwi, która zmniejsza dopływ krwi do nerek
–Ostra niewydolność nerek, jeśli zostanie zdiagnozowana na czas, często może zostać odwrócona.
Przewlekła niewydolność nerek u kotów
jest trudniejsze do wyleczenia. Występuje głównie u kotów w średnim i starszym wieku i rozwija się przez miesiące, a nawet lata. Jeśli Twój kot ma 7 lat lub więcej, zwróć szczególną uwagę na jego zdrowie.
Chociaż dokładne przyczyny przewlekłej niewydolności nerek u kotów nie zawsze są jasne, nawet dla weterynarzy, obejmują one:
- Infekcje i blokady nerek, które mogą nie powodować ostrej niewydolności nerek, ale osłabiają czynność nerek na niskim poziomie przez miesiące lub lata
- Inne schorzenia, od zaawansowanej choroby zębów i nadciśnienia po problemy z tarczycą i raka.
11 Objawów, które mogą wskazywać na niewydolność nerek u Twojego kota
- Częste oddawanie moczu. Chociaż możesz pomyśleć, że jest to znak, że nerki Twojego kota działają dobrze, w rzeczywistości oznacza to, że nie są już w stanie zatrzymać wody. Oddawanie moczu poza kuwetą to kolejny sygnał.
- Picie dużej ilości wody; oznacza to, że kot próbuje uzupełnić płyn utracony podczas oddawania moczu.
- Bakteryjne infekcje pęcherza i nerek; rozwijają się one łatwiej w rozcieńczonym moczu wytwarzanym przez niewydolność nerek.
- Utrata masy ciała i zmniejszenie apetytu
- Wymioty, biegunka i krwawy lub mętny mocz
- Owrzodzenia jamy ustnej, zwłaszcza dziąseł i języka
- Nieświeży oddech o zapachu przypominającym amoniak
- Język w kolorze brązowawym
- Sucha sierść
- Zaparcia
- Słabość i apatia
Diagnoza i leczenie
Weterynarz zacznie od wykonania badania krwi i moczu. Do postawienia diagnozy mogą być również potrzebne zdjęcia rentgenowskie, USG lub biopsja (próbka tkanki). W przypadku stwierdzenia choroby nerek leczenie może obejmować operację usunięcia zatorów, płyny dożylne, specjalną dietę i leki. Konieczne może być także podawanie płynów pod skórę w domu. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o najlepszych opcjach.
Dieta nerkowa
ma niską zawartość fosforu i białka oraz jest wzbogacona witaminą D i kwasami tłuszczowymi Omega-3. Pamiętaj, że ważne jest, aby stopniowo wprowadzać kota w nowy pokarm.
-
Forza10 Renal Actiwet Nerki – mokra karma dla kotów10,99 zł – 54,95 zł
-
Forza10 Renal Active Nerki- sucha karma dla kota34,90 zł – 115,87 zł
Co poza tym?
Oprócz starannie dobranej diety, Twój kot potrzebuje dużo czystej, słodkiej wody, spokojnego otoczenia i regularnych kontroli. Możesz pomóc Twojemu kotu żyć jak najlepiej zapewniając mu taką opiekę.
Co zrobić, jeśli Twój kot nie pije wody?
Jak wszystkie zwierzęta, koty potrzebują wody, aby przeżyć. Jeśli kot nie pije wody, to znak, że coś mu przeszkadza, niezależnie od tego, czy jest to poważna choroba, czy coś tak prostego, jak niezadowolenie z czystości miski. Ważne jest, aby znaleźć źródło problemu, aby można go było odpowiednio rozwiązać.
Ile wody powinien pić kot?
Koty potrzebują około 100-140 ml wody na 2,2 kg masy ciała dziennie.
Należy jednak pamiętać, że picie nie jest jedynym sposobem, w jaki koty pozyskują wodę. Podobnie jak ludzie, koty również pobierają wodę z pożywienia. Koty, które jedzą mokrą karmę, nie muszą pić tyle wody, co te, które jedzą karmę suchą.
Kiedy Twój kot nie chce pić wody…
Jeśli kot nie domaga się zwykłej wody, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby go do tego zachęcić:
1.Podawaj bardziej wilgotną karmę. Mokra karma zawiera dużą ilość wody, więc zamiana krokietów na koci gulasz czy pasztecik, może mieć duży wpływ na większe spożycie wody.
2.Zastąp wodę bardziej aromatycznymi produktami, takimi jak bulion z kurczaka, bulion wołowy (zawsze o niskiej zawartości sodu) lub bulion z kości (również niesolony).
3.Mrożone kostki wody z tuńczyka. Zamroź płyn z tuńczyka z puszki na tacce do lodu. Gdy kostki się zamrożą, umieść jedną na talerzu i życz kotu smacznego. To rozwiązanie zamienia wodę w cudowną ucztę.
4.Upewnij się, że miski są regularnie uzupełniane. Koty lubią słodką wodę. Pamiętaj, aby wymieniać wodę przynajmniej raz dziennie i regularnie myć miskę, aby nie była śluzowata i obrzydliwa.
5.Sprezentuj kotu fontannę do picia. Koty zazwyczaj chętniej piją bieżącą wodę. Niektóre lubią nawet pić bezpośrednio z kranu. Niestety ta opcja jest kłopotliwa i w dłuższej perspektywie grozi zalaniem mieszkania. Dobrym wyborem jest zatem specjalna fontanna dla zwierząt.
Kiedy zabrać kota do weterynarza?
Ponieważ woda jest tak ważna dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia kota, nie należy lekceważyć jej braku. Jeśli kot nie pije przez 48-72 godziny lub jeśli zmianie nawyków związanych z piciem towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak zmniejszenie oddawania moczu lub kału lub utrata apetytu, koniecznie udaj się do weterynarza. Być może to znak, że Twój kot cierpi na niewydolność nerek, a tą trzeba się zająć jak najszybciej.
Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!
[mailerlite_form form_id=1]Źródła:
What to Do If Your Cat Is Not Drinking Water
Data pierwszej publikacji: 6 kwietnia 2021 @ 23:08