Paznokcie psa – najczęstsze problemy

Problemy związane z paznokciami o wbrew pozorom ogromny psi problem. Pies używa paznokci do kopania, chwytania zabawek i kości oraz do obrony. Kładzie też ciężar na paznokciach, chodząc i stojąc, więc problemy z nimi mogą powodować u psa znaczny dyskomfort i ból.

paznokcie psa

Czasami wystarczy przyciąć końcówki pazurów. Podstawowa zasada jest taka: część paznokcia, która może czasami wypełniać się brudem, jest częścią, którą można bezpiecznie przyciąć. Jeśli ta wystająca poza opuszek część paznokcia dotyka podłogi, gdy pies stoi, oznacza to, że nadszedł czas na przycięcie. Przycinaj paznokcie psa wystarczająco często, aby uniemożliwić im kontakt z podłogą lub podłożem i zapobiec wielu problemom zdrowotnym.

Dlaczego psy mają problemy z paznokciami?

Psy mają problemy z paznokciami z powodu wielu czynników, w tym braku ścierania lub niewłaściwego lub rzadkiego przycinania, ale również alergii, infekcji, niewłaściwego odżywiania, nowotworów i wypadków. Na pojawienie się problemu mogą  wskazywać następujące objawy:

  •     kruche paznokcie
  •     nadmierne lizanie lub gryzienie
  •     obrzęk
  •     zaczerwienienie okolicy paznokcia
  •     utykanie lub trudności w chodzeniu
  •     odbarwienie
łapy
prawidłowo przycięte paznokcie psa nie przeszkadzają mu

Puste paznokcie 

nie stanowią problemu. W rzeczywistości paznokcie psa są puste w miejscu, w którym wystają poza opuszek (tam zwykle gromadzi się nielubiany przez nas brud). Natomiast jeśli spojrzysz na paznokieć od spodu, zobaczysz, że jego podstawa nie jest pusta – przebiegają tamtędy naczynia krwionośne i nerwy. Tak, podstawa jest unerwiona i ukrwiona, dlatego ważne jest, aby umieć przycinać paznokcie psa tak, by nie zrobić zwierzęciu krzywdy i nie przysporzyć bólu.

Wpadki przy przycinaniu

Zaskakująco łatwo jest zranić psa, przycinając paznokcie zbyt krótko. Kiedy tak się dzieje, delikatna skóra i naczynia krwionośne mogą ulec uszkodzeniu, co prowadzi do dyskomfortu i ryzyka infekcji. W razie przypadkowego skaleczenia lub gdy pies dozna niewielkiego urazu łożyska paznokcia, użyj proszku ściągający (o nim za chwilę), aby zatrzymać krwawienie.

nails
linią przerywaną zaznaczono prawidłowe miejsce przycięcia

Miej oko na ranę i obserwuj zachowanie psa. Jeśli krwawienie nie ustąpi w ciągu pięciu lub sześciu minut lub jeśli pies zacznie kuleć, a będzie to trwało dłużej niż kilka minut, warto odwiedzić weterynarza. Oceni on obrażenia i podejmie odpowiednie działania, takie jak oczyszczenie i opatrzenie rany, aby zapobiec infekcji.

Obcinanie paznokci psa – 3 ważne kroki, gdy dojdzie do skaleczenia:

Krok 1: Przede wszystkim zachowaj spokój. Nie panikuj.

Jeśli wpadniesz w panikę, Twój pies odczyta to w mgnieniu oka! Wyczuje, że jesteś zestresowana i Twój stres mu się od razu udzieli. Ciśnienie krwi wzrośnie – zarówno u Ciebie (ach ten stres), jak i Twojego psa (jest to naturalna fizjologiczna reakcja na stres).

Co to oznacza dla Twojego psa? Gdy ciśnienie wzrasta, krew jest pompowana mocniej i szybciej z przeciętych naczyń w paznokciu, co pogarsza sytuację.

łapy3

W takich sytuacjach staraj się, aby wszyscy byli spokojni. Nie ma powodu do paniki – zdrowy pies nie wykrwawi się na śmierć od skaleczonego paznokcia. To niefortunne, że zraniłaś swojego psa (przecież żaden opiekun tego nie chce) nie jest to poważna kontuzja (choć może być nieco brudno…). 

Zapamiętaj! Zachowaj spokój i zrelaksuj swojego psa. Pomoże to obniżyć jego ciśnienie krwi, a krwawienie ustanie wcześniej.

Krok 2: Zastosuj bezpośredni ucisk

Jak w przypadku podstawowej pierwszej pomocy dla człowieka, wywieraj bezpośredni ucisk na krwawiący paznokieć psa. Możesz użyć wszystkiego, od czystego papierowego ręcznika, chusteczki higienicznej po rąbek koszuli (cóż tam jedna koszula w te czy we wte). To prawda, że ​​Twój pies może czuć pewien dyskomfort z powodu nacisku na świeżo zraniony paznokieć. Jeśli jednak sama zachowujesz spokój, jest to wykonalne, a przede wszystkim przynosi zamierzony skutek.

kristine tanne cvD0jWttVHQ unsplash
Czy ktoś zamawiał pedicure?

Krok 3: Nałóż środek ściągający

Środek ściągający poprzez skurcz naczyń krwionośnych zapobiega dalszemu krwawieniu. Nic dziwnego, że weterynarze i opiekunowie zwierząt domowych mają go zawsze na stanie. Na rynku jest wiele tego typu produktów, część z nich przeznaczona jest typowo dla zwierząt np. Bio-Groom Sure Clot. Jest to wydatek rzędu 40 zł. 

Nie masz środka ściągającego?

Użyj skrobi kukurydzianej. Jeśli skrobia kukurydziana nie jest dostępna, spróbuj zwykłej mąki. Jeśli jednak zdarzy się, że przypadkiem masz ałun, gwarantuję Ci, że zadziała on najlepiej i to w mgnieniu oka! Po nałożeniu proszku (lub substytutu proszku ściągającego, takiego jak skrobia kukurydziana) na uszkodzony paznokieć psa, nie pozwól pupilowi przez jakiś czas chodzić.

mąka
mąka kukurydziana może być świetnym środkiem tamującym krwawienie

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przed rozpoczęciem obcinania paznokci wsyp odrobinę proszku ściągającego na papierowy talerzyk. Pamiętaj, aby umieścić talerzyk w zasięgu ręki, jednak na tyle daleko od psa, aby go nie wywrócił. Po aplikacji proszku palcami na zranioną część łapy psa, pozostały proszek można wygodnie wsypać z powrotem do opakowania, zginając na pół papierowy talerzyk. 

Alergie

Problemy z łapami i paznokciami są często wynikiem działania alergenu – czegoś w pokarmie psa lub toksyny środowiskowej, takiej jak pestycyd lub środek czyszczący (czym myjesz podłogi?). Problemy związane z alergią, które dotyczą paznokci i łap psa, często powodują problemy skórne, takie jak swędzenie i suchość. Alergia może ustąpić po zmianie pokarmu zwierzęcia lub usunięciu problematycznych produktów lub substancji. Jeśli nie, porozmawiaj ze swoim weterynarzem o tym, co jeszcze możesz zrobić.

W naszej ofercie mamy specjalistyczną karmę zajmującą się problemami alergii skórnych. Jest to Forza10 Dermo active.

Infekcje grzybicze

Zakażenie grzybicze lub grzybica paznokci może wystąpić w łożysku paznokcia, w samym paznokciu lub w fałdach pazurów. Jeśli twój pies ma infekcję grzybiczą, jego paznokcie prawdopodobnie będą kruche i możesz stale obserwować, jak liże łapy. Aby prawidłowo zdiagnozować i wyleczyć infekcję grzybiczą, weterynarz będzie musiał zeskrobać dotknięty obszar w celu zidentyfikowania grzyba i przepisze produkt przeciwgrzybiczy do zastosowania miejscowego w celu leczenia problemu.

Idiopatyczna symetryczna onychodystrofia

Niezbyt ciekawa nazwa, podobnie jak sama przypadłość. Jest to choroba autoimmunologiczna, która zwykle dotyka psy młode i w średnim wieku. Prowadzi do suchych, łamliwych paznokci, które są w stanie zapalnym u podstawy i mają tendencję do oddzielania się od macierzy.

Po oddzieleniu się starego paznokcia, rośnie nowy – nieprawidłowy, zdeformowany. Może rosnąć w złym kierunku, być miękki, łamliwy, kruchy i zazwyczaj ulega złamaniu. Dodatkowo może się dołączyć bakteryjne zapalenie pazurów i ich łożyska  Inne objawy mogą obejmować skręcone pazury, bolesność łap, utykanie i wtórne infekcje. Do diagnozy niezbędna jest biopsja. Leczenie często obejmuje uzupełnienie diety o suplementy kwasów tłuszczowych, a także stosowanie antybiotyków. Predyspozycje rasowe mają: rottweiler, rodezjan ridgeback, owczarek niemiecki, labrador, sznaucer, border collie.

łapy4 1
Paznokcie psa to ważne narzędzie np. do kopania i zabawy

Brak właściwego odżywiania

Podobnie jak u ludzi, kruche, popękane paznokcie mogą również wynikać z braku niezbędnych witamin i składników odżywczych w diecie Twojego psa. Kwasy tłuszczowe omega-3 i  witamina E to podstawa. Możesz zapomnieć o kłopocie uzupełniania diety swojego pupila o wszystkie niezbędne składniki i zdać się na fachowców.

Guzki paznokci

Nowotwory łożyska paznokcia mogą zmieniać łożyska paznokcia i macierz paznokcia, która zawiera nerwy i naczynia. Guzy w łożysku paznokcia mogą prowadzić do utykania, krwawienia i owrzodzeń. Żeby dobrze zdiagnozować problem, należ wykonać biopsję. Leczenie często obejmuje wycięcie dotkniętych chorobą miejsc.

Leczenie i zapobieganie

W większości przypadków problemy z paznokciami Twojego psa można leczyć w domu lub u weterynarza. Jeśli w pewnym momencie zauważysz, że opieka domowa nie działa, zabierz psa do weterynarza w celu dalszej oceny i leczenia. W większości przypadków dobrze dobrane leki mogą pomóc poprawić, a nawet wyleczyć problem.

Należy pamiętać, że wielu problemom z paznokciami można zapobiec. W większości przypadków wystarczy stosować się do kilku prostych zasad:

  • obcinaj paznokcie psa regularnie i rób to prawidłowo
  • często sprawdzaj paznokcie psa i podejmuj natychmiastowe działania, jeśli zauważysz zmiany, które mogą sygnalizować rozwój problemów
  • reaguj, jeśli Twój pies kuleje
  • upewnij się, że właściwie karmisz swojego psa

Pamiętaj, że zawarte w tym artykule porady nie zastąpią wizyty u weterynarza. Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, skontaktuj się z lekarzem. Nasze porady wynikają wyłącznie z naszego doświadczenia i nie mogą być traktowane jak porady lekarskie.

Źródła:

Nail Problems in Dogs

Idiopatyczna symetryczna onychodystrofia toczniowa/onichitida = SLO

Toczniowe zniekształcenie pazurów – zasady rozpoznawania i leczenia

Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 14:12

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,