Shopping Cart

Darmowa wysyłka od 99 zł

Paznokcie psa – najczęstsze problemy

Paznokcie psa – problemy z nimi to wbrew pozorom ogromny psi problem. Pies używa paznokci do kopania, chwytania zabawek i kości oraz do obrony. Kładzie też ciężar na paznokciach chodząc czy stojąc, więc problemy z nimi mogą powodować u psa znaczny dyskomfort i ból.

paznokcie psa

Podstawowa zasada jest taka: część paznokcia, która może czasami wypełniać się brudem, jest częścią, którą można bezpiecznie przyciąć. Jeśli ta wystająca poza opuszek część paznokcia dotyka podłogi gdy pies stoi, oznacza to, że nadszedł czas na przycięcie. Przycinaj paznokcie psa wystarczająco często, aby uniemożliwić im kontakt z podłogą lub podłożem i zapobiec wielu problemom zdrowotnym.

Dlaczego psy mają problemy z paznokciami?

Psy mają problemy z paznokciami z powodu wielu czynników, w tym niewłaściwego lub rzadkiego przycinania, alergii, infekcji, niewłaściwego odżywiania, nowotworów i wypadków. Na pojawienie się problemu mogą  wskazywać następujące objawy:

  •     kruche paznokcie
  •     nadmierne lizanie lub gryzienie
  •     obrzęk
  •     zaczerwienienie okolicy paznokcia
  •     utykanie lub trudności w chodzeniu
  •     odbarwienie
apy
prawidłowo przycięte paznokcie psa nie przeszkadzają mu

Puste paznokcie 

nie stanowią problemu. W rzeczywistości paznokcie psa są puste w miejscu, w którym wystają poza opuszek (tam zwykle gromadzi się nielubiany przez nas brud). Jeśli spojrzysz na paznokieć od spodu, zobaczysz, że jego podstawa nie jest pusta – przebiegają tamtędy żyły i nerwy. Tak, podstawa jest unerwiona i ukrwiona, dlatego ważne jest, aby umieć przycinać paznokcie psa tak, by nie zrobić zwierzęciu krzywdy.

Wpadki przy przycinaniu

Zaskakująco łatwo jest zranić psa, przycinając paznokcie zbyt krótko. Kiedy tak się dzieje, delikatna skóra i naczynia krwionośne mogą ulec uszkodzeniu, co prowadzi do dyskomfortu i ryzyka infekcji. W razie przypadkowego skaleczenia lub gdy pies dozna niewielkiego urazu łożyska paznokcia, użyj proszku ściągający (o nim za chwilę), aby zatrzymać krwawienie.

nails
linią przerywaną zaznaczono prawidłowe miejsce przycięcia

Miej oko na ranę i obserwuj zachowanie psa. Jeśli krwawienie nie ustąpi w ciągu pięciu lub sześciu minut lub jeśli pies zacznie kuleć, a będzie to trwało dłużej niż kilka minut, warto odwiedzić weterynarza. Oceni on obrażenia i podejmie odpowiednie działania, takie jak oczyszczenie i opatrzenie rany, aby zapobiec infekcji.

Obcinanie paznokci psa – 3 ważne kroki:

Krok 1: Przede wszystkim zachowaj spokój. Nie panikuj.

Jeśli wpadniesz w panikę, Twój pies odczyta to w mgnieniu oka! Wyczuje, że jesteś zestresowana i Twój stres mu się od razu udzieli. Ciśnienie krwi wzrośnie – zarówno u Ciebie, jak i Twojego psa (jest to naturalna fizjologiczna reakcja na stres).

Co to oznacza dla Twojego psa? Gdy ciśnienie krwi psa wzrasta, krew jest pompowana mocniej i szybciej z przeciętych naczyń w paznokciu, pogarszając sytuację.

apy3

Staraj się, aby wszyscy byli spokojni. Nie ma powodu do paniki – zdrowy pies nie wykrwawi się na śmierć od skaleczonego paznokcia. To niefortunne, że zraniłaś swojego psa (przecież żaden opiekun tego nie chce) nie jest to poważna kontuzja (choć może być nieco brudno…). 

Zapamiętaj! Zachowaj spokój i zrelaksuj swojego psa. Pomoże to obniżyć jego ciśnienie krwi, a krwawienie ustanie wcześniej.

Krok 2: Zastosuj bezpośredni ucisk

Jak w przypadku podstawowej pierwszej pomocy dla człowieka, wywieraj bezpośredni ucisk na krwawiący paznokieć psa. Możesz użyć wszystkiego, od czystego papierowego ręcznika, chusteczki higienicznej po rąbek koszuli (cóż tam jedna koszula w te czy we wte). To prawda, że ​​Twój pies może czuć pewien dyskomfort z powodu nacisku na świeżo zraniony paznokieć. Jeśli jednak sama zachowujesz spokój, jest to wykonalne, a przede wszystkim przynosi zamierzony skutek.

kristine tanne cvD0jWttVHQ unsplash
Czy ktoś zamawiał pedicure?

Krok 3: Nałóż środek ściągający

Środek ściągający poprzez skurcz naczyń krwionośnych zapobiega dalszemu krwawieniu. Nic dziwnego, że weterynarze i opiekunowie zwierząt domowych mają go zawsze na stanie. Na rynku jest wiele tego typu produktów, część z nich przeznaczona typowo dla zwierząt np. Bio-Groom Sure Clot. Jest to wydatek rzędu 40 zł. 

Nie masz środka ściągającego?

Użyj skrobi kukurydzianej. Jeśli skrobia kukurydziana nie jest dostępna, spróbuj zwykłej mąki. Jeśli jednak zdarzy się, że przypadkiem masz ałun, gwarantuję Ci, że zadziała on najlepiej i to w mgnieniu oka! Po nałożeniu proszku (lub substytutu proszku ściągającego, takiego jak skrobia kukurydziana) na uszkodzony paznokieć psa, nie pozwól pupilowi przez jakiś czas chodzić.

mąka
mąka może być świetnym środkiem tamującym krwawienie

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przed rozpoczęciem obcinania paznokci wsyp odrobinę proszku ściągającego na papierowy talerzyk. Pamiętaj, aby umieścić talerzyk w zasięgu ręki; jednak na tyle daleko od psa, aby go nie wywrócił. Po aplikacji proszku palcami na zranioną część łapy psa, pozostały proszek można wygodnie wsypać z powrotem do opakowania zginając na pół papierowy talerzyk. 

Alergie

Problemy z łapami i paznokciami są często wynikiem alergenu – czegoś w pokarmie psa lub toksyny środowiskowej, takiej jak pestycyd lub środek czyszczący (czym myjesz podłogi?). Problemy związane z alergią, które dotyczą paznokci i łap psa, często powodują problemy skórne, takie jak swędzenie i suchość. Alergia może ustąpić po zmianie pokarmu zwierzęcia lub usunięciu problematycznych produktów lub substancji; jeśli nie, porozmawiaj ze swoim weterynarzem o tym, co jeszcze możesz zrobić.

W naszej ofercie mamy specjalistyczną karmę zajmującą się problemami alergii skórnych. Jest to Forza10 Dermo active.

Infekcje grzybicze

Zakażenie grzybicze lub grzybica paznokci może wystąpić w łożysku paznokcia, w samym paznokciu lub w fałdach pazurów. Jeśli twój pies ma infekcję grzybiczą, jego paznokcie prawdopodobnie będą kruche i możesz stale obserwować, jak liże łapy. Aby prawidłowo zdiagnozować i wyleczyć infekcję grzybiczą, weterynarz będzie musiał zeskrobać dotknięty obszar w celu zidentyfikowania grzyba i przepisze produkt przeciwgrzybiczy do zastosowania miejscowego w celu leczenia problemu.

Idiopatyczna symetryczna onychodystrofia

Jest to choroba autoimmunologiczna, która zwykle dotyka psy młode i w średnim wieku. Prowadzi do suchych, łamliwych paznokci, które są w stanie zapalnym u podstawy i mają tendencję do oddzielania się od macierzy. Po oddzieleniu się starego paznokcia, rośnie nowy – nieprawidłowy, zdeformowany. Może rosnąć w złym kierunku, być miękki, łamliwy, kruchy i zazwyczaj ulega złamaniu. Dodatkowo może się dołączyć bakteryjne zapalenie pazurów i ich łożyska  Inne objawy mogą obejmować skręcone pazury, bolesność łap, utykanie i wtórne infekcje. Do diagnozy niezbędna jest biopsja. Leczenie często obejmuje uzupełnienie diety o suplementy kwasów tłuszczowych, a także stosowanie antybiotyków. Predyspozycje rasowe mają: rottweiler, rodezjan ridgeback, owczarek niemiecki, labrador, sznaucer, border collie.

apy4 1
Paznokcie psa to ważne narzędzie np. do kopania i zabawy

Brak właściwego odżywiania

Kruche, popękane paznokcie mogą również wynikać z braku niezbędnych witamin i składników odżywczych w diecie Twojego psa. Kwasy tłuszczowe omega-3 i  witamina E to podstawa. Możesz zapomnieć o kłopocie uzupełniania diety swojego pupila o wszystkie niezbędne składniki i zdać się na fachowców.

Guzki paznokci

Nowotwory łożyska paznokcia mogą zmieniać łożyska paznokcia i macierz paznokcia, która zawiera nerwy i żyły. Guzy w łożysku paznokcia mogą prowadzić do utykania, krwawienia i owrzodzeń. Procedury diagnostyczne biopsji tkanki są niezbędne do dokładnej diagnozy; leczenie potencjalnie obejmuje amputację dotkniętych miejsc.

Leczenie i zapobieganie

W większości przypadków problemy z paznokciami Twojego psa można leczyć w domu lub u weterynarza. Jeśli w pewnym momencie zauważysz, że opieka domowa nie działa, zabierz psa do weterynarza w celu dalszej oceny i leczenia. W większości przypadków odpowiednie leki mogą pomóc poprawić, a nawet wyleczyć problem.

Należy pamiętać, że często można zapobiec problemom z paznokciami. W większości przypadków wystarczy stosować się do kilku prostych zasad:

  •     obcinaj paznokcie psa prawidłowo i regularnie
  •     często sprawdzaj paznokcie psa i podejmuj natychmiastowe działania, jeśli zauważysz zmiany, które mogą sygnalizować rozwój problemów
  •     reaguj, jeśli Twój pies kuleje
  •     upewnij się, że właściwie karmisz swojego psa

Źródła:

Nail Problems in Dogs

Idiopatyczna symetryczna onychodystrofia toczniowa/onichitida = SLO

Toczniowe zniekształcenie pazurów – zasady rozpoznawania i leczenia

Data pierwszej publikacji:15 czerwca 2020 @ 14:12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,

Jak radzić sobie z różnymi problemami?

Na obrazku kliknij miejsce, w którym najbardziej widoczne są objawy problemów zdrowotnych Twojego psa
zdrowa karma dla psa - gdzie widoczne są objawy problemu
Pysk

kamień nazębny, brzydki oddech, zapalenie dziąseł, tchawicy, krtani, przełyku

Ucho

Ucho wewnętrzne, zewnętrzne, małżowina, stany zapalne, pasożyty, świąd, nadmiar woszczyny, egzemy małżowiny usznej

Oczy

łzawienie, odbarwienia, zacieki, zaczerwienienie, zapalenie oka, siatkówki i rogówki

Gruczoły okołoodbytowe

zapalenie gruczołów/zatok okołoodbytowych, przetoka, zaczopowanie, wylizywanie, saneczkowanie

Sierść i skóra

wypadająca sierść, łupież, łojotok, świąd, hot spoty, łysienie, drapanie, wylizywanie łap, grzybica skóry 

Trawienie i trzustka

biegunka, zaparcia, zatwardzenia, zespół złego wchłaniania, choroba wrzodowa, wzdęcia, wymioty, niewydolność trzustki

Nadwaga

nadwaga, otyłość, złe trawienie cukrów, tłuszczów, cukrzyca

Stawy

schorzenia i problemy układu mięśniowo-szkieletowego

Nerki

niewydolność nerek, niewydolność serca

Nadpobudliwość i agresja

agresja, nadpobudliwość, lęk

zdrowakarma.pl jack russell
Pysk

kamień nazębny, brzydki oddech, zapalenie dziąseł, tchawicy, krtani, przełyku

Ucho

Ucho wewnętrzne, zewnętrzne, małżowina, stany zapalne, pasożyty, świąd, nadmiar woszczyny, egzemy małżowiny usznej

Oczy

łzawienie, odbarwienia, zacieki, zaczerwienienie, zapalenie oka, siatkówki i rogówki

Sierść i skóra

wypadająca sierść, łupież, łojotok, świąd, hot spoty, łysienie, drapanie, wylizywanie łap, grzybica skóry 

Gruczoły

zapalenie gruczołów/zatok okołoodbytowych, przetoka, zaczopowanie, wylizywanie, saneczkowanie

Trawienie i trzustka

biegunka, zaparcia, zatwardzenia, zespół złego wchłaniania, choroba wrzodowa, wzdęcia, wymioty, niewydolność trzustki

Nadwaga

nadwaga, otyłość, złe trawienie cukrów, tłuszczów, cukrzyca

Stawy

schorzenia i problemy układu mięśniowo-szkieletowego

Nerki

niewydolność nerek, niewydolność serca

Nadpobudliwość

agresja, nadpobudliwość, lęk