Pies zjadł nawóz do trawy – 3 porady jak skutecznie pomóc

Sezon letni możemy uznać za rozpoczęty. Ogrody i ogródki kwitną, a my chcemy spędzać czas wśród zadbanej zieleni. Niestety to co cieszy nasze oczy może być niebezpieczne dla naszych zwierząt. Czy wiesz, że najczęstsze (obok zatruć roślinami) zatrucia to środkami do użyźniania roślin? Co zrobić gdy pies zjadł nawóz do trawy?

zatrucie nawozem
Pies zjadł coś trującego?

Ciekawski nos

Pies to zwierzę, które szukanie i tropienie ma w genach, stąd jego wieczna “ciekawość”. Część ludzi twierdzi, że ani pies ani kot sam niczego trującego nie zje. Prawda nie jest jednak tak kolorowa. Zwierzęta przez nas udomowione to już zupełnie inne psy i koty niż ich przodkowie. W naszych domach jest więcej nowoczesnych, zupełnie nowych substancji ułatwiających ludziom życie. Niestety większość z nich jest trująca, a co najmniej szkodliwa.

trawa1

Objawy zatrucia:

 • biegunka
 • wymioty
 • nadmierne ślinienie
 • problemy z oddychaniem
 • brunatne dziąsła
 • nienaturalna postawa ciała spowodowana nasilającym się bólem
 • objawy neurologiczne (trudności w chodzeniu, utrzymaniu równowagi itp.)
pies w trawie

Jeżeli zignorujesz niebezpieczeństwo,

musisz się liczyć z tym, że pojawi się jeden lub więcej problemów takich jak:

 • problemy z żołądkiem
 • niedrożność jelit
 • zapalenie trzustki
 • wrzody żołądka
 • niedokrwistość hemolityczna
 • napady padaczkowe
 • wstrząs


w trawie
Psy lubią jeść trawę

Zatrucie psa nawozem do trawy – czy to jedyne niebezpieczeństwo?

W Twoim ogrodzie jest niestety więcej niebezpieczeństw. Są to m.in. preparaty na ślimaki  (moluskocydy), ponieważ zawierają trujący metaldehyd. Środki na ślimaki są poza tym substancjami żrącymi. Nie zniechęca to jednak psów do ich jedzenia… Warto dodać, że nasz dom może kryć wiele substancji niebezpiecznych dla czworonoga. O najpopularniejszych z nich przeczytasz we wpisie Co zrobić jeśli pies zjadł coś trującego?

pies zjadł nawóz do trawy

Pies zjadł nawóz do trawy – co robić?

Jak najszybciej pojechać z psem do weterynarza! Jeśli to niemożliwe np. ze względu na porę, musisz pomóc swojemu psu sama.

Co możesz zrobić?

Jeśli pies nie zjadł środków żrących, należy natychmiast wywołać u niego wymioty, aby pozbyć się substancji niebezpiecznej z żołądka.

Oto dwa sposoby na wywołanie wymiotów u psa:

 1. podając 3% wodę utlenioną do pyska (najlepiej roztwór wlewać powoli na wewnętrzną stronę policzka). Aby spowodować wymioty u kota, czy psa należy podać 3% wodę utlenioną w ilości 1-2 ml/kg masy ciała zwierzęcia. Po dawce wody utlenionej musimy odczekać około 30 sekund, po czym podajemy kolejną porcję. Wymioty powinny nastąpić w ciągu najbliższych 15 minut.
 2. podając papkę z rozgniecionego węgla aktywowanego (20 tabletek węgla zmieszaj z wodą i wlej zwierzęciu do pyska) – to zneutralizuje działanie substancji. Następnie podaj węgiel aktywowany w dawce 1-5 g/kg masy ciała zwierzęcia. Po 30 minutach od podania węgla powinnaś podać zwierzęciu środki przeczyszczające. Robi się tak po to, aby środki trujące z przewodu pokarmowego nie zostały wchłonięte.

Mimo wstępnego opanowania sytuacji, gdy pies zjadł nawóz do trawy, udaj się z nim do weterynarza. Lekarz weterynarii jeśli trzeba wykona płukanie żołądka oraz poda odpowiednie leki.

szalony

Moja rada jest prosta:

Trzymaj środki do nawożenia w miejscu, do którego zwierzęta nie mają dostępu. Możesz też wybrać opcję przyjaźniejszą – specjalny nawóz bez środków trujących. Jeśli pies zjadł nawóz do trawy, zostaje tylko mu pomóc i więcej nie dopuszczać do podobnej sytuacji.

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

What Are the Symptoms a Dog Experiences After Eating Fertilizer?

W ogrodzie i na spacerze – weterynarze o tym, co grozi czworonogom

Zatrucie psa i kota środkami na owady, gryzonie, ślimaki [pierwsza pomoc]

Data pierwszej publikacji: 8 czerwca 2020 @ 23:49

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,