Zabawy z psem zimą – 7 rozgrzewających porad

Zabawy z psem zimą to nie jest miły temat do rozmowy, jeśli zima jest mokra i brudna. Nie tak łatwo jest też przekonać psa, że przy kilkunastu stopniach mrozu zabawa na dworze to dobry pomysł. Jednak znudzony pies, to szkodliwy pies. Nikt nie lubi wracać do domu i zastać pogryzione poduszki, zniszczone kapcie lub inne objawy nudy, a raczej wyniki prób radzenia sobie z nią. Nie uśmiechasz się na myśl o ganianiu z czterołapem po śniegu? Na szczęście jest parę rzeczy, które można robić z psem w domu. I wcale nie mam na myśli wspólnego oglądania telewizji ani leżenia na kanapie metodą “na łyżeczkę”. Zabawy z psem zimą – w co się bawić, w co się bawić?

zabawy z psem zimą
zabawy z psem zimą

To, co chcę Ci zaproponować, to coś dla prawdziwych twardzielek, złaknionych choćby chwilowego uczucia wiktorii. Jako bonus możesz uzyskać zacieśnienie więzi łączących Cię z Twoim psem, poprawę jego stanu psychicznego, a przede wszystkim zmęczenie i opanowanie nudy.

Próba sił

Twój pies to drapieżnik.
Co jakiś czas podrapieżniczyć musi, bo inaczej się udusi. Ta zabawa daje mu zdrową okazję do okazania drapieżnej strony swojej natury.

przeciąganie
zabawy z psem zimą nie muszą odbywać się na śniegu

Mimo mojego bardzo propsiego podejścia, zdaję sobie sprawę z pewnych ograniczeń, jakie muszą na tę zabawę zostać nałożone. Część behawiorystów uważa, że tego typu zabawy mogą podnosić poziom agresji oraz wpływać na zachowania dominacyjne. Niewątpliwie jednak jest to świetne ćwiczenie zarówno psychiczne jak i fizyczne dla Was obojga. Ale – na zabawę MUSZĄ być nałożone sztywne zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać, aby nie posunąć się zbyt daleko.

kanapa
kanapa sprzyja nudzie

Oto kilka złotych zasad:

1. Przećwicz komendę odwołującą

Przed podjęciem zabawy koniecznie przećwicz ze swoim psem komendę odwołującą – typu Zostaw albo Puść – dzięki temu będziesz mogła łatwiej przerwać zabawę, gdy będzie to konieczne (a prawie na pewno będzie).

2. Wybierz zabawkę

która została zaprojektowana do przeciągania. Taka zabawka pozwala psu bezpiecznie złapać za gumowany element, a Tobie pozwala na pewny chwyt poza zasięgiem psich zębów. W sklepach takie zabawki są powszechnie dostępne – najczęściej wykonane są z gumy, powlekanego gumą plastiku, a coraz częściej w całości wykonane z materiałów naturalnych – sznura konopnego, sizalowego itp.

Więcej na temat psich zabawek i ich bezpieczeństwa przeczytasz w artykule Rzuć, a ja będę żuć – gryzaki dla psa

piłeczka
piłeczka

3. Wybierz odpowiednie miejsce

W związku z tym, że zabawa jest dynamiczna, nie rozpoczynaj jej w miejscu, w którym łatwo coś zrzucić, potrącić, uszkodzić. Niech zabawa będzie zabawą a nie powodem do stresu. Zabawy z psem zimą nie muszą odbywać się na śniegu.

4. Panuj nad ekscytacją

W czasie zabawy pies może się podekscytować i zacząć powarkiwać. Staraj się panować nad tym stanem i przerywaj zabawę ilekroć zaczynasz widzieć oznaki zbytniego podekscytowania:

  • zatrzymanie ruchu ogona
  • obnażenie kłów
  • postawienie uszu
  • napięcie mięśni
  • zjeżenie sierści na łopatkach.

5. Naucz się przerywać zabawę

Przerwanie zabawy polega na zaprzestaniu ciągnięcia i wydaniu komendy odwołującej. Przez 30 sekund wydawaj psu komendy typu “Siad” bądź “Leżeć” (w celu przywrócenia normalnej sytuacji i powrotu do stanu relaksu). Dopiero kiedy upewnisz się, że sytuacja jest opanowana, możecie wrócić do zabawy.

dobra zabawa
Zabawy z psem zimą w ciepłym domu – sama przyjemność

6. Kontroluj użycie zębów

Jeśli pies dotknie Cię zębami, natychmiast przerwij zabawę. Zapiszcz, aby wiedział, że zrobił Ci krzywdę, wydaj komendę “Zostaw”, weź zabawkę i odejdź na 30 sekund. Jeśli pies jest spokojny, przejdź znów przez procedurę 30-sekundowej przerwy i podejmij zabawę. Jeśli dotknięcie zębami powtórzy się, zrób to, co napisałem powyżej ale już nie wracaj do zabawy – na dzisiaj koniec. Ma to nauczyć psa konsekwencji takiego zachowania i zwykle tak właśnie działa – nawet jeśli te dotknięcia zębami były zupełnie przypadkowe, to pies uczy się, że powinien być bardziej ostrożny.

7. Pozwalaj psu wygrywać

to buduje jego pewność siebie i samo w sobie jest nagrodą. Jeśli jednak skutkuje to jakimś negatywnym zachowaniem, to wydaj komendę odwołującą trzymając zabawkę. Zawsze na koniec zabawka musi być w Twoim posiadaniu.

8. A może psi kompan?

Psy mogą się bawić w przeciąganie w swoim własnym towarzystwie – jednak zabawa musi być przez Ciebie kontrolowana i zachowane muszą być te same reguły.

Mam nadzieję, że szybko dostrzeżesz zalety opisanej wyżej zabawy. Wbrew wspomnianym przeze mnie opiniom, jest ona świetnym sposobem na budowanie właściwej relacji z psem, na podniesienie jego morale, zwiększenie czujności i delikatności. Podobnie jak z ćwiczeniem opanowania strachu u ludzi, powinno się ćwiczyć kontrolę na zachowaniami ekscytacyjnymi u psów. Odpowiedzialne szkolenie psa musi również obejmować umiejętność panowania nad zachowaniem w sytuacjach kryzysowych, które mogą się pojawić.

zabawa
Lubisz takie zabawy z psem zimą?

Jeśli jednak mróz i śnieg Ci nie straszne, wybierz się z psem na dłuższy spacer. Pies będzie miał ogromną frajdę, a Ty zażyjesz trochę ruchu na świeżym powietrzu.

[mailerlite_form form_id=1]

W co się bawić z psem zimą? Oto kilka pomysłów:

6 Winter Exercise Tips For Your Dog

Fun in the Snow with Fido: Ways to Play with Your Dog i Winter

Data pierwszej publikacji: 8 czerwca 2020 @ 22:54

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,