Zmiana karmy u psa

Być może po ostatniej wizycie w lecznicy, weterynarz zalecił przyjrzenie się temu co je twój pupil. A może po prostu problemy zdrowotne zdecydowały o zmianie diety psa za ciebie. Niezależnie od powodu, przestawienie się na nową karmę to bardziej złożona kwestia niż zwykłe wsypanie nowych granulek do miski. Aby uniknąć rewolucji żołądkowych i rozstroju jelit, powinnaś przestawić psa na nową dietę we właściwy sposób. O tym jak zmieniać psu karmę, opowiem dokładnie w dzisiejszym wpisie.

Zmiana karmy u psa - jak wprowadzać?
Zmiana karmy u psa – jak wprowadzać?

Zmiana karmy u psa – jak wprowadzać? Stopniowo

Nagła zmiana karmy u psa może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty, biegunka i… zmniejszenie apetytu. Dlatego właśnie często na tym etapie opiekunowie psów mówią, że “karma psu nie smakuje”. Za każdym razem, gdy zdecydujesz się zmienić karmę swojemu psu, powinnaś stopniowo przechodzić na nową dietę, aby dać organizmowi czas na dostosowanie się do zmiany. Idealnie, jeśli to przejście trwa 5-7 dni. Podczas tych kilku dni dobrze jest stopniowo włączać coraz więcej nowej karmy, mieszając ją z obecną. W przypadku większości psów sprawdzi się takie przejście:

jak zmieniać karmę na nową
Diagram zmiany karmy

Niektóre psy z wrażliwymi żołądkami, alergiami pokarmowymi lub innymi chorobami przewodu pokarmowego mogą wymagać jeszcze dłuższego okresu przejściowego.

Kluczem do dobrego przejścia na dietę jest monitorowanie indywidualnych reakcji psa. Jeśli w którymkolwiek momencie zmiany diety u psa pojawią się objawy, takie jak zmiana apetytu, wymioty lub biegunka, należy zwolnić tempo wprowadzania nowej karmy. A jeśli przejście było stopniowe, a Twój pies nadal ma rozstrój żołądka, najlepiej skonsultować się z weterynarzem. W niektórych przypadkach może być konieczne wybranie innej karmy.

Niepożądane reakcje pokarmowe

Niepożądana reakcja pokarmowa to ogólny termin używany do opisania wielu różnych objawów związanych bezpośrednio z karmą, takich jak alergie pokarmowe, nietolerancja pokarmowa i inne problemy żołądkowo-jelitowe.

zmiana karmy i brak apetytu
Zmiana karmy może wiązać się z czasowym brakiem apetytu

Wielu psich opiekunów twierdzi, że ich psy cierpią na „alergie pokarmowe”. Jednak nie zawsze jest to prawdą. Alergie obejmują bardzo specyficzną reakcję układu odpornościowego psa i nie należy jej mylić z nietolerancją. Dlatego właśnie tak ważne jest rozróżnienie z czym mamy do czynienia.

Niepożądane reakcje pokarmowe mogą objawiać się problemami żołądkowo-jelitowymi, skórnymi lub połączeniem obu. 

Objawy żołądkowo-jelitowe 

niepożądanej reakcji pokarmowej to zwykle 

  • nudności, 
  • wymioty, 
  • biegunka i 
  • zmiana apetytu. 

Objawy skórne 

obejmują szeroki zakres objawów, takich jak 

  • swędzenie, 
  • zapalenie skóry, 
  • wypadanie włosów i 
  • wiele różnego rodzaju wysypek. 

Jak zapewne się domyślasz, istnieje wiele innych chorób, które mogą powodować podobne objawy. Dlatego ważne jest, aby twój pies został zbadany przez lekarza weterynarii, jeśli zauważysz u pupila niepokojące zachowanie lub wymienione wyżej objawy.

Próba diety eliminacyjnej – po co?

Jeśli weterynarz podejrzewa niepożądaną reakcję pokarmową, może zalecić wykonanie próby diety eliminacyjnej. Oznacza to, że przez co najmniej osiem tygodni twój pies będzie jadł wyłącznie konkretną karmę hipoalergiczną i nie będzie spożywał żadnych innych pokarmów (nawet odrobinki ulubionego mięska!). Jeśli w tym czasie objawy ustąpią, może to oznaczać, że winowajcą była wcześniej stosowana karma. 

dieta eliminacyjna u psa
Próba diety eliminacyjnej pozwala ustalić przyczynę problemów trawiennych

Pod koniec ośmiotygodniowego okresu próbnego lekarz weterynarii może również przeprowadzić próbę prowokacyjną, ponownie wprowadzając określone pokarmy do diety psa. Ma to na celu sprawdzenie, czy wywołują one kolejną reakcję. Takie próby mogą pomóc dokładnie określić, które pokarmy są problematyczne dla twojego psa, abyś mogła ich świadomie unikać.

Chcesz dowiedzieć się Co to znaczy zdrowa karma dla psa? Zajrzyj do artykułu. Możesz też poznać 5 super sposobów, aby zdrowa karma dla psa była jeszcze zdrowsza.

Dowód jest w… kupie!

Najlepszym sposobem monitorowania zdrowia układu pokarmowego psa jest zwracanie uwagi na jakość stolca. Tak, tak, brzmi to nieco dziwacznie, ale zapewniam, że to normalna praktyka wśród opiekunów psów. 

Chociaż niewielkie różnice w kolorze i konsystencji stolca są normalne, wszelkie większe zmiany mogą wskazywać na problem, który należy rozwiązać. Oczywiście, zmiana karmy u psa również może powodować takie odstępstwa od normy, ale w tym przypadku powinny być one krótkotrwałe. 

Jak ocenić?

Dobrze, przebrnęliśmy razem przez ten niezbyt przyjemny fakt, że najlepiej obserwować wytwory psich pup. Pójdźmy jednak dalej. Dobrym sposobem oceny stanu zdrowia psa jest przyjrzenie się kałowi. O konsystencji kału pisałam nieco wyżej, ale wiele o ewentualnych problemach psa mówi też kolor kupki. 

Sprawdź poniżej, o czym świadczy kolor psiego stolca.

co kolor kalu mowi o zdrowiu psa

Jeśli stolec Twojego psa stale wykracza poza normę, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w sprawie sprawdzenia stanu zdrowia układu pokarmowego Twojego psa!

Zmiana karmy u psa może wpływać na nieco inną jakość stolca, ale nie powinno być to zbyt drastyczne, ani długotrwałe.

Zmiana karmy u psa – jak wybrać tę właściwą?

Wybór odpowiedniej diety dla psa to skomplikowany proces. Ogromna liczba dostępnych opcji karmy dla psów jest przytłaczająca. Tym bardziej, że każdy producent zachwala o najlepszej jakości. Niestety w większości przypadków to tylko frazesy, a ogromne budżety na kampanie reklamowe skutecznie przekonują psich opiekunów o zdrowym psim brzuszku. Aby jeszcze bardziej skomplikować ten proces, w Internecie krąży wiele mitów na temat karmy dla psów. Oczywiście, nie ma jednej „najlepszej” diety dla każdego psa. Podobnie jak ludzie, psy są różne, a ich potrzeby żywieniowe różnią się w zależności od czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, czy wspomniane alergie.

jak wybrać właściwą karmę dla psa?
Jak wybrać właściwą karmę?

Znalezienie najlepszej karmy dla twojego psa może być długim procesem, ale dzięki wiedzy i stopniowej zmianie możesz mieć pewność, że zmiana się powiedzie. Podczas zmiany karmy u psa pamiętaj o monitorowaniu jego apetytu, zachowania i jakości stolca. Wszystko po to, aby określić, czy nowa karma jest właściwym wyborem dla twojego psa. 

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

The Right Way to Switch Dog Foods

Tips & Methods For Switching Dog Foods

Data pierwszej publikacji: 15 stycznia 2021 @ 14:36

One comment

  1. Świetna ta grafika z kolorami kup. Mój psiak miał duże problemy z wypróżnianiem niestety, zdjęcia do weterynarza nosiłam 😛 okazało się, że źle był karmiony, zmiana karmy pomogła. Nie od razu, ale już po kilku dniach kupa była zdrowsza 😉

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,