Nowy Rok z psem, czyli 10 postanowień noworocznych

Czy sądzisz, że Twój pies czy kot też potrzebuje noworocznych postanowień? Zwierzęta same z siebie nie podejmują decyzji, ale w końcu od czego mają swoich opiekunów? Nowy rok z psem czy kotem to idealny czas na zmianę rutyny, która przyczyni się do polepszenia komfortu Waszego wspólnego życia.
Oto ranking 10 najlepszych postanowień noworocznych, które warto wcielić w życie z początkiem roku:

postanowienia noworoczne
postanowienia noworoczne

Oto ranking 10 postanowień noworocznych, które warto wcielić w życie z początkiem roku:

10. Odmierzaj porcje

Ilość “na oko” to nie najlepsza miara. Podsycona miłością do pupila, może przeobrazić Twojego psa lub kota w zwierzę z poważną nadwagą. Sprawdź zalecenia producenta odnośnie ilości podawanej karmy i dostosuj się do nich. Użyj wagi, aby sprawdzić ile karmy powinnaś podawać, miej pod ręką jakiś pojemnik czy naczynie, które mieści dokładnie tyle jedzenia ile powinien dostawać Twój pies czy kot. I najważniejsze: nie daj się złapać na piękne oczy!

odmierzaj porcje
odmierzaj porcje

Nadwaga u psów to niebezpieczna sprawa, o czym możesz dowiedzieć się w artykule Gruby pies – 14 niebezpiecznych skutków otyłości oraz Gruby pies – 14 niebezpiecznych skutków otyłości – część 2

9. Dostosuj dietę do wieku pupila

Zwierzę, podobnie jak człowiek, potrzebuje różnego sposobu odżywiania na różnych etapach życia. Zwierzę młode z racji intensywnego rozwoju ma zapotrzebowanie na białko i kalorie. Senior zwykle wykazuje tendencję do tycia, a więc należy mu ustalić kaloryczność. Karmiąc swojego futrzanego przyjaciela bierz też pod uwagę wszystkie choroby czy problemy zdrowotne, które pojawiają się w międzyczasie. Dostosowanie diety do pupila pozwoli mu zachować zdrowie i dobre samopoczucie.

pies senior
pies senior

8. Zacznij się ruszać z pupilem

Wykorzystaj to, że masz psa. Zamień spacer na marszobieg, wprowadź z czasem przebieżki. Twój pies będzie zachwycony! Oczywiście zawsze miej na uwadze zdrowie psa – nie przesadzaj z intensywnością czy długością dystansów. Weź pod uwagę psa planując wyjazdy w góry czy nad morze. Oprócz wyraźnego poprawienia kondycji, skorzystacie umacniając więź. Nowy rok z psem może okazać się dla Ciebie i Twojego pupila przełomowym!

aktywność z psem
aktywność z psem

7. Wprowadź więcej zabawy

Koty uwielbiają ten dreszczyk emocji, gdy za czymś gonią . Zabawki stymulujące instynkt drapieżnika to świetna okazja do ściągnięcia go z kanapy. A jak wiadomo ruch to zdrowie! Sama doskonale wiesz co najbardziej lubi Twój kot: piłeczki, wędki, karuzelę, a może tak jak mój, zwykłe kartonowe pudło – możliwości jest wiele. Naucz psa rozpoznawania nazw zabawek. Psy różnią się między sobą możliwościami intelektualnymi, ale każdy nauczy się rozpoznawać chociaż kilkanaście słów. Wprowadź imiona domowników, nazwy miejsc. Bawcie się na spacerze.

Uważaj! Ostro zakończone patyki mogą stanowić dla psa zagrożenie (znane są przypadki np. przebicia gardła). Skorzystaj z gotowych rozwiązań, których jest mnóstwo w sklepach zoologicznych.

baw się
baw się

6. Umawiaj się częściej z weterynarzem

Oczywiście jeśli nie ma męża 😉 A tak na poważnie, postaw w tym roku na profilaktykę. Wiele chorób, takich jak artretyzm, cukrzyca czy atopowe zapalenie skóry może zostać rozpoznanych wcześnie i zaoszczędzić problemów. Jeśli zauważysz niepokojące objawy lub zmiany na skórze, nie czekaj! Regularne wizyty kontrolne pozwolą też na spokojnie omówić zachowanie psa, ewentualną zmianę diety czy poprosić o radę w innej pojawiającej się na bieżąco kwestii. Jednym słowem, nowy rok z psem czy kotem powinien upłynąć pod znakiem profilaktyki.

częściej odwiedzaj weterynarza
częściej odwiedzaj weterynarza

5. Czesz pupila codziennie

Jeśli jeszcze trzeba Cię przekonywać dlaczego warto czesać psa czy kota codziennie, oto argumenty:

  • usuwanie martwych włosów,
  • mniejsza ilość włosów na Twoich ubraniach,
  • lśniące i zdrowe futro dzięki rozprowadzaniu naturalnego natłuszczenia wydzielanego przez zwierzę,
  • pogłębienie więzi z czworonogiem.

Czy trzeba jeszcze coś dodawać?

a może psie spa?
a może psie spa?

4. Dbaj o higienę jamy ustnej pupila

Nie ma lepszego sposobu na zapobieganie osadzaniu kamienia i chorobom przyzębia niż codzienne szczotkowanie zębów. Tak się składa, że choroby przyzębia to najczęstsza przypadłość u psów i kotów. Bezpośrednią przyczyną są bakterie, które osadzają się na zębach i dziąsłach pod postacią cienkiego nalotu. Jeśli nie będzie systematycznie ścierana, doprowadzi do zapalenia dziąseł i w efekcie końcowym rozchwiania i wypadania zębów. Czyszczenie zębów może skutecznie uchronić pupila przed nieprzyjemnymi wizytami u dentysty.

kamień nazębny
kamień nazębny

3. Ucz psa seniora nowych sztuczek

Badania dowodzą, że utrzymywanie psa w ciągłej aktywności umysłowej może opóźniać procesy prowadzące do demencji. Jednym słowem, angażowanie czworonoga pobudza neurony do ciągłej pracy i zapewnia pupilowi zdrowie. Angażuj czworonoga np. chowając zabawki, nagradzaj rozwiązanie “problemu”. Będziesz mieć zadowolonego przyjaciela!

nowe sztuczki
nowe sztuczki

2. Zaktualizuj dane

Dopiero co ucichły sylwestrowe fajerwerki, a już w sieci jest mnóstwo ogłoszeń o zagubionych i znalezionych psach i kotach. Zwykle dopiero wtedy opiekunowie zdają sobie sprawę jak trudne okazuje się odszukanie ich zguby. Przyjmij zasadę, że wraz ze zmianą jakichkolwiek danych teleadresowych zmieniasz dane umożliwiające szybkie zlokalizowanie Ciebie jako opiekuna zwierzęcia. Dane na czipie, w książeczce zdrowia, w przychodni weterynaryjnej, ale również cechy charakterystyczne. Wejdź w nowy rok z psem przygotowana.

adresówka
adresówka

1. Rozważ przygarnięcie zwierzaka

Kochasz zwierzęta, ale obawiasz się, że nie możesz mieć dwóch kotów? Jesteś przekonana, że Twoje mieszkanie jest za małe na psa? Spróbuj pomóc jakiejś zwierzęcej sierotce zapewniając jej dom tymczasowy. Uratujesz tak jakieś psie czy kocie życie. Lokalne fundacje zajmujące się opieką nad znalezionymi lub odebranymi właścicielom zwierzętami potrzebują wsparcia. Jeśli już zajmujesz się kotem, decyzja o zajmowaniu się kolejnym nie powinna być trudna. Co Ci szkodzi wychodzić na spacer z dwoma psami? Oczywiście to tylko i wyłącznie Twoja decyzja. W końcu istnieje “ryzyko”, że narodzi się miłość, a zapewniony przez Ciebie dom tymczasowy zmieni się w stały. A wtedy… rozpocznie się kolejna cudowna przygoda!

zaadoptuj
zaadoptuj bezdomniaka

Ponoć nie ma lepszego czasu na robienie postanowień niż początek roku. Wykorzystaj swój zapał do wprowadzeniu zmian w życiu, które przyniosą korzyści zarówno Tobie jak i Twojemu pupilowi. Nowy rok z psem czy kotem to świetny czas na zmianę nawyków, a w efekcie pogłębienia Waszych relacji.

[mailerlite_form form_id=1]

Data pierwszej publikacji: 24 maja 2020 @ 01:13

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,