6 sposobów na ból gruczołów okołoodbytowych

Właśnie wróciłaś z konsultacji z weterynarzem i już wiesz, że to nie zwykły ból gruczołów okołoodbytowych a paskudne zapalenie… A może to już kolejny raz, gdy „śmierdząca sprawa” spędza Ci sen z powiek?

6 sposobów na ból gruczołów okołoodbytowych

Niby jest już dobrze, gdy naraz (i to zwykle, gdy sklepy i gabinety są zamknięte), Twój pies zaczyna oryginalny taniec, szorując tyłkiem po podłodze. Co zrobić? A może da się jakoś pomóc ulżyć mu w cierpieniu? Co robić, gdy pies przechodzi zapalenie gruczołów?

Tarcie pupą odbywa się na szorstkim podłożu, na przykład na trawie lub …nowym dywanie w salonie. Jednak do tzw. saneczkowania, bo o nim tu mowa, nada się też drewno, płytki ceramiczne lub podłoga w garażu – słowem pies będzie szukał każdej możliwości, aby ulżyć sobie w nieznośnym swędzeniu i bólu.

ból gruczołów powoduje saneczkowanie
Pies cierpiący na zapalenie gruczołów (zatok) okołoodbytowych jest niespokojny

Niestety, ganianie własnej pupy, nadmierne wylizywanie się i saneczkowanie to najmniej drastyczne objawy zapalenia gruczołów okołoodbytowych u psa.

Gruczoły okołoodbytowe – trochę anatomii

Zapraszam na szybki przegląd anatomiczny tylnej części psa – tylko tak jesteś w stanie choć w ułamku zrozumieć to, co czuje pies z taką dolegliwością. Wyobraź sobie, przez zaledwie ułamek sekundy, miejsce tuż pod ogonem, służące wydalaniu niestrawionych resztek pożywienia… Wiem, wymagam dużo. A teraz weź głęboki oddech, bo chcę Ci powiedzieć, że źródłem bólu Twojego pupila są gruczoły odbytu – dwa małe woreczki umieszczone po obu stronach odbytu, tuż pod skórą.

gdzie znajdują się gruczoły okołoodbytowe?
Gruczoły okołoodbytowe znajdują się po obu stronach odbytu psa

Skąd ten pomysł pojawił się w głowie matki natury? Ta cecha biologiczna istnieje u dzikich zwierząt od tysięcy lat. Wydzielana w gruczołach substancja jest nieprzyjemna – gęsta, oleista, o nieco rybim zapachu. U dziko żyjących zwierząt to bardzo przydatna funkcja – gruczoły mogą zostać opróżnione, aby oznaczyć teren lub odstraszyć przeciwnika w groźnych sytuacjach (jak u skunksa). Nasze udomowione psy w dużej mierze przestały mieć potrzebę znaczenia czy odstraszania, ale niestety, natury nie mona oszukać i czasem nasze spy cierpią z powodu swojego dzikiego pochodzenia.

Zwykle codzienna defekacja (wypróżnianie się) pomaga naturalnie opróżnić gruczoły odbytu psa, ale czasami to nie jest takie oczywiste. Gdy gruczoły pozostają zbyt długo pełne, czopują się i stają się bolesne.

A jeśli sytuacja nadal się pogarsza, może powstać ropień. W ostrych przypadkach może nawet dojść do pęknięcia gruczołu. Taki nagły wypadek wiąże się z kosztowną operacją, antybiotykami i toną leków przeciwbólowych…

problemy z wypróżnianiem
problemy z wypróżnianiem

Co, jeśli gruczoły okołoodbytowe trzeba opróżniać regularnie?

Gdy sprawy zaszły za daleko i okazuje się, że Twój pies cierpi na przewlekłe problemy z gruczołami okołoodbytowymi, musisz liczyć się z regularnymi wizytami u lekarza. Masz wtedy dwie opcje. 

Pierwszą z nich jest 

ręczne opróżnianie gruczołów. 

To czynność wymagająca wprawy oraz właściwego podejścia do psa, więc nie próbuj robić tego sama (nie wspominając o delikatności tej kwestii, jaką jest zajmowanie się pupą psa…).

Nieprawidłowe opróżnianie gruczołów może spowodować poważne obrażenia. Poza tym skazujesz siebie i domowników na kilkudniową walkę z „zapaszkiem”.

Zatem jeśli stwierdzisz ból gruczołów u psa, zdecyduj się na wizytę u weterynarza. Ewentualne opróżnianie to zabieg niechirurgiczny, który zajmuje tylko kilka minut – a Twój pies wraca do domu czysty.

118126211 s
Czasami jedyny wyjściem jest ręczne opróżnianie gruczołów wykonane przez lekarza

Drugim sposobem, jest

usunięcie gruczołów

Jeśli okaże się, że gruczoły Twojego psa muszą być opróżniane co jakiś czas, zastanów się dobrze, zanim zdecydujesz się na całkowite ich usunięcie. Jest to poważny zabieg chirurgiczny, a ponieważ może zakłócać delikatne ścieżki nerwowe, czasami może prowadzić do nietrzymania moczu, infekcji i innych przewlekłych powikłań. Zamiast tego rozważ wypróbowanie naturalnych domowych środków, aby złagodzić ból gruczołów psa oraz wyeliminować pozostałe nieprzyjemne objawy choroby. W połączeniu z czasem, sposoby te mogą wyeliminować lub przynajmniej zminimalizować niepokój i niechęć spowodowane tym piekącym problemem.

6 domowych sposobów na ból gruczołów okołoodbytowych

1. Zwiększ ilość błonnika

Błonnik to magiczna „mikstura” na ból gruczołów okołoodbytowych psa. Do porannego posiłku dodaj łyżeczkę błonnika (do kupienia w sklepach zoologicznych), a następnie w ciągu dnia podaj psu łyżeczkę mielonego lnu. Oba suplementy diety mają działanie zmiękczające stolec, co może pomóc w samodzielnym opróżnieniu gruczołów. Podawaj też przekąski o wysokiej zawartości błonnika, takie jak młoda marchewka. Możesz też co jakiś czas podać łyżkę stołową zwykłej, niesłodzonej bogatej w błonnik dyni.

dynia dla psa na ból gruczołów
Dynia jest znakomitym źródłem błonnika i sprzymierzeńcem w łagodzeniu dolegliwości związanych z gruczołami

Uważaj jednak z ilością błonnika. Każdy pies reaguje inaczej. Dlatego ważne jest, aby zacząć od małej ilości i stopniowo ją zwiększać. Zacznij od pół łyżeczki dziennie i stopniowo zwiększaj, aż zauważysz lekkie zmiękczenie stolca.

2. Zwiększ ilość wody

Niektóre psy po prostu nie są zainteresowane miską z wodą. Jednym z rozwiązań jest dodanie większej ilości wody bezpośrednio do pożywienia. Możesz także zainwestować w fontannę do picia dla zwierząt. Instynktownie wiele zwierząt uważa, że ​​poruszająca się woda jest smaczniejsza niż zwykła, letnia, nieruchoma „kałuża”.

zwiększ ilość wody
Zwiększenie ilości wypijanej wody pomoże rozluźnić psi stolec

3. Zmniejsz wagę psa

Problemy z gruczołami u psa są często objawem szerszych problemów ogólnoustrojowych. Być może jest to jeden z powodów, dla których psy z nadwagą częściej się z nimi borykają. To z pewnością nie oznacza, że szczupłe psy powinny być poza podejrzeniami. Jeśli Twój pies przybierze na wadze, zmiana jedzenia lub dieta mogą pomóc zmniejszyć nacisk stolca na gruczoły. Woreczki będą mogły łatwiej się opróżniać, a tym samym ból gruczołów się zmniejszy lub nawet ustąpi.

W ofercie mamy hipo- i antyalergiczną specjalistyczną karmę dla psów z problemami z gruczołami okołoodbytowymi – Forza10 Periaction Active:

otyły jamnik
Otyły pies jest szczególnie narażony na problemy z gruczołami okołoodbytowymi

Wybierając jakąkolwiek karmę, czytaj uważnie etykietę i wybierz opcję z prawdziwym mięsem jako głównym składnikiem. Zwróć uwagę czy w karmię nie ma produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, tanich wypełniaczy węglowodanowych lub dziwnych dodatków, których nazw nawet nie możesz wymówić.

4. Zwiększ korzystne bakterie

Probiotyki przeznaczone dla psów mogą również pomóc w samodzielnym opróżnieniu gruczołów odbytu psa. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami dozowania na opakowaniu (o szczegóły zapytaj weterynarza).

dog 3238053 1920

5. Zastosuj ciepły kompres

Trzymanie ciepłej ściereczki w okolicy gruczołów może czasami sprzyjać naturalnemu ich drenażowi.

Spróbuj namoczyć ściereczkę w ciepłej wodzie z dodatkiem 1–2 łyżeczek soli Epsom. Rób taki kompres przez 5- 10 minut, dwa razy dziennie. Do zabiegu używaj rękawic domowych i za każdym razem nowej, czystej szmatki.

6. Zachęcaj psa do ruchu

Regularne ćwiczenia sprzyjają eliminacji problemu, a to ze względu na regularne samoistne opróżnianie gruczołów.

Pamiętaj, że powyższe propozycje to jedynie doraźne środki w przypadku nagłego nawrotu problemów z gruczołami. Jeśli pies ma problem, leczenie objawowe jak np. podanie leków przeciwzapalnych czy kompres przyniosą chwilową ulgę. Znajdź przyczynę problemu i zadziałaj u źródła. 

ból gruczołów nie dotyczy psów zdrowych
Pies zdrowy ma energię do zabawy

Przede wszystkim wylecz alergie!

Alergie pokarmowe, środowiskowe i nadwrażliwość na różne składniki mogą być częstą przyczyną problemów z gruczołami okołoodbytowymi psa.

Jeśli nie rozwiążesz problemu z alergiami, gruczoły będą cyklicznie czopowały się i dawały objawy zapalenia, a wtedy wszystko zaczyna się od początku.

Oczywiście znowu możesz pojechać do weterynarza, który opróżni gruczoły psa mechanicznie i poda leki, tylko czy na pewno chcesz fundować swojemu pupilowi taki stres?

Alergia u psa atakuje najbardziej wrażliwe części ciała. O rodzajach alergii możesz przeczytać w innych artykułach na naszym blogu np. Choroby pyska u psa – przyczyny, co robić, Mój pies liże łapy! czy Linienie psa – czy mam się martwić?.

Specyficzny zapaszek z gruczołów, który pojawi się na krótko i od czasu do czasu, to jeszcze nie powód do zmartwienia. To jedynie znak, że gruczoły mają się dobrze i wykonują swoją robotę. Nie panikuj, obserwuj i reaguj, gdy objawy się nasilają. Gdy pies ma problem z wypróżnianiem, saneczkuje, oznacza to, że zapalenie już jest w toku.

Pamiętaj, że zawarte w tym artykule porady nie zastąpią wizyty u weterynarza. Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, skontaktuj się z lekarzem. Nasze porady wynikają wyłącznie z naszego doświadczenia i nie mogą być traktowane jak porady lekarskie.

Źródła:

Marybeth Bittel, 6 Natural Ways to Ease Your Dog’s Anal Sac Distress

Dana Scott, Best Home Remedies For Anal Gland Problems

Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 14:37

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,