Socjalizacja szczeniaka – co robić, czego unikać

Czy socjalizacja szczeniaka jest ważna?

Socjalizacja to nic innego jak nauka bycia częścią grupy. Zatem mówiąc “socjalizacja szczeniaka”, mamy na myśli oswojenie go ze światem ludzi – miejscem pełnym różnych osób, miejsc, dźwięków, zapachów i… psów. Jak możesz pomóc swojemu nowemu członkowi rodziny w adaptacji w nowym środowisku? Czy wiesz jak pomóc odnaleźć mu się w nowym domu? Zapraszam do lektury.

socjalizacja szczeniaka
socjalizacja szczeniaka

Większość zwierząt we wczesnym wieku szczenięcym ma zdolność umożliwiającą budowanie relacji z otoczeniem. To dzięki tej radosnej i beztroskiej ufności szczenię odkrywa rzeczy, które będą mu towarzyszyć przez całe życie.

To gwarancja, że w okresie późniejszym pies nie będzie podskakiwał nerwowo przy każdym odgłosie spadającego liścia…

Oczywiście poprawne relacje wymagają doświadczenia i to zarówno tego pozytywnego jak i negatywnego. Przy okazji warto się zastanowić jak bardzo krzywdzimy swojego małego pieska biorąc go na ręce przy każdej próbie poznania go przez innego zwierzaka. Po okresie ekscytacji wszystkimi i wszystkim, szczeniak wchodzi w kolejną,  również naturalną fazę rozwoju. Pewna doza nieufności, która zaczyna się wykształcać w późniejszym szczenięctwie to system obronny przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Młodziak wie już czego może się spodziewać w pewnych sytuacjach i czego powinien raczej unikać.

na kolanach najlepiej
na kolanach opiekuna najlepiej

Jaki jest najlepszy wiek dla socjalizacji?

Najłatwiej socjalizacja szczeniaka przebiega w wieku od 3 do 12 tygodni. Między 12 a 18 tygodniem życia możliwość łatwego socjalizowania szczenięcia maleje. Z każdym tygodniem zaakceptowanie i cieszenie się nowymi doświadczeniami staje się coraz trudniejsze. Może wręcz przerodzić się w trudny do opanowania strach.

szczeniak
jak u mamy

Dlaczego socjalizacja jest taka ważna?

To bardzo ważna część psiego życia – jest co najmniej 7 dowodów na to, że socjalizacja psa jest ważna. Widziałaś psa, który reagował na obcego człowieka lub nowe dźwięki strachem czy wręcz  agresją? Nagle zaczynał szczekać, ujadać i wydawało się, że ma złe zamiary wobec kogoś lub czegoś? To właśnie wynik złej socjalizacji psa.

Dobrze zsocjalizowany szczeniak to w dalszej kolejności zrelaksowany, pewny siebie i bezpieczniejszy dla otoczenia dorosły pies.

To pies, który nie reaguje impulsywnie na nowych ludzi, podchodzące psy, dźwięki samochodu. Warto zaznaczyć, że socjalizacja szczeniaka to nie jest kwestia “wszystko lub nic”. Możesz zsocjalizować swojego psa trochę, częściowo lub w zupełności. Wszystko zależy od tego na jaką liczbę różnych doświadczeń go wystawisz. Ale też ile różnych sytuacji mu przedstawisz i wreszcie czy pozwolisz mu samodzielnie się z nimi zmierzyć.

nowy szczeniak
nowy szczeniak to nowe wyzwanie

Jak należy socjalizować szczeniaka?

Socjalizowanie szczeniaka to długotrwały i angażujący proces. W zależności od tego jaki tryb życia prowadzisz i w jakim otoczeniu docelowo będzie przebywał pies,

należy wystawiać szczeniaka na charakterystyczne bodźce: dźwięki, ludzi, zapachy, miejsca itp.

Inaczej należy wychowywać psa, który będzie mieszkał z wielodzietną rodziną. Inaczej psa poruszającego się głównie wśród ludzi np. w wielomilionowym mieście. Warto kontrolować ilość i jakość bodźców, które serwujemy szczeniakowi.  Aby niczego nie pominąć, możesz skorzystać z wygodnej listy ->  socjalizacja_lista_kontrolna

zabawa
zabawa to ważna część socjalizacji

Czy musisz robić coś szczególnego?

Tak! Za każdym razem, gdy szczenię jest w nowej sytuacji, upewniaj się czy nie jest dla niego zbyt przytłaczająca. Być może nawet przerasta go. Twój pupil w danej sytuacji powinien być coraz swobodniejszy i pewniejszy siebie, nie coraz bardziej przerażony. Jak już wcześniej pisałem,

najlepszym wiekiem dla socjalizacji jest wiek między 3 a 12 tygodniem życia. Należy wykorzystać ten czas aby łagodniej wprowadzić szczeniaka do nieznanego mu świata. Po tym okresie socjalizacja może być trudna, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwa.

Jak możesz mu pomóc?

Zapoznawaj z sytuacją stopniowo

Jeśli Twój szczeniak nie czuje się komfortowo wśród biegających po boisku dzieci, staraj się zapoznawać z tym krzyczącym środowiskiem stopniowo. Zaczynaj od przysiadania na ławce w pewnej odległości. Aby sytuacja kojarzyła się z czymś przyjemnym, miej w zanadrzu smakołyki. Nagradzaj psa za każdym razem gdy pojawi się przerażający dźwięk lub ruch. Z czasem skracaj dystans pomiędzy wami a źródłem hałasu. Jeśli widzisz, że pobyt malucha wśród krzyczących dzieci przerasta go, zacznij od pobytu w parku, gdzie bawi się jedynie kilkoro dzieci. Taki proces może trwać kilka dni, ale również kilka tygodni, w zależności od szczeniaka. Jest to ważny punkt w wychowaniu psa, ponieważ strach przed dziećmi to jeden z 10 najczęstszych psich lęków. Więcej na temat psich lęków możesz przeczytać w artykule 10 najczęstszych fobii u psa.

socjalizacja szczeniaków
W parze zawsze raźniej

Zapisz do przedszkola dla szczeniąt

To jeden z tych sposobów, które polecam z czystym sumieniem. Sprawdziłem go na własnej skórze, a właściwie na skórze mojej Westy. Przygotowanie do trenowania, ale również socjalizacja szczeniaka to główne punkty przedszkolnej podstawy programowej. Chodzenie na smyczy i bez, wystawianie szczeniaka na nowe dźwięki, widok, przedmioty. Mogą to być np. przechodzenie po drewnianej kładce, reakcja na człowieka w kapeluszu itp. Takie przedszkole pomoże też opiekunowi. Wskaże jak nauczyć psa wykonywania naszych poleceń i realizowania naszych oczekiwań w bezstresowy sposób. Można tam poznać m.in. metodę stosowania klikera.

Metoda klikerowa pozwala nagradzasz prawidłowe zachowania psa w odpowiednim momencie. Klik jest dla psa pochwałą.

Jak wprowadzić kliker?

Potrzebujesz garści ulubionych psich smakołyków i chęci. Kliknij raz i daj psu jeden smakołyk. Powtarzaj tę czynność do czasu, aż zauważysz, że pies pobudza się na sam dźwięk klikera. W następnym kroku, wydaj psu prostą komendę np: “siad”. Jeśli pies wykona zadanie, kliknij i daj nagrodę. Pamiętaj, aby zawsze nagrodzić psa zaraz po kliknięciu. Nawet jeśli przypadkowo naciśniesz kliker musisz psu dać smakołyk.

Co jeszcze możesz zrobić we własnym zakresie?

Poniżej zebrałem kilka wskazówek jak przygotować szczeniaka do życia:

  • pójdź w miejsce, gdzie uczęszcza wielu ludzi – pozwól, aby obcy ludzie podchodzili do malucha i głaskali, a po wszystkim nagradzali smakołykiem przyniesionym przez Ciebie
  • zorganizuj przyjęcie, podczas którego będzie grała muzyka, a ludzie będą na zmianę zajmować się Twoim psiakiem
  • zabieraj swojego szczeniaka na przejażdżki samochodem w różne miejsca: restauracje dla zmotoryzowanych, myjnie samochodowe, wieś, na której pozna różne zwierzęta i nowe zapachy
  • aranżuj spotkania z innymi szczeniakami i dorosłymi psami jeśli znasz je i wiesz, że są zdrowe i oczywiście przyjaźnie nastawione (czyli również dobrze zsocjalizowane)
  • dobrym pomysłem jest sporządzenie listy kontrolnej, na której będziesz zaznaczać wszystko to czego doświadczył Twój szczeniak; możesz skorzystać z przykładowej listy

Pamiętaj, że każdy pies jest inny i socjalizacja szczeniaka może przebiegać różnie w różnych przypadkach. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby później mieć w domu spokojnego, zrelaksowanego psa. Taki pies nie reaguje negatywnie na dzieci, nowe miejsca, miejski hałas. Jeśli Twój pies mimo wysiłków z Twojej strony, skacze, ujada, szczeka na przejeżdżające rowery? Biegnie za samochodami lub chce rzucać się na każdego napotkanego psa? Jest nadpobudliwy. W takim wypadku będzie potrzebował więcej uwagi, aby usunąć problemy, które już z się pojawiły. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Nadpobudliwy pies – jak sobie radzić?

Masz jakieś ciekawe doświadczenia w temacie socjalizacji szczeniaka? Opisz je w komentarzu poniżej 🙂

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Socializing a New Puppy

8 Tips to Socialize Your Dog (with Other Dogs & Humans)

The Biggest Mistakes to Avoid When Training Your Dog

Data pierwszej publikacji: 23 maja 2020 @ 23:58

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,