Bardziej zdrowa karma dla psa dzięki dodaniu jakichś owoców? Czy to żart? Niekoniecznie… Zdrowe jedzenie, czy tzw. Superfoods to temat niezwykle popularny przez ostatnie kilka lat. Coraz częściej myślimy o naszym zdrowiu i o tym, w jaki sposób możemy świadomie wpływać na jego jakość. W tym właśnie kontekście pojawiają się te superodżywcze pokarmy, najczęściej jako remedium na wiele problemów i dolegliwości zdrowotnych. Goji, noni, ananas, granat, bataty i wiele innych (niestety – niezbyt tanich) owoców i warzyw ląduje w naszym jadłospisie. Które z nich możemy podawać naszym psom i kotom? Czy zdrowa karma dla psa powinna je zawierać? Czy nasi milusińscy odniosą z tego tytułu jakieś korzyści?
Kupujesz karmy Forza10? Twój pies na pewno jest Ci wdzięczny
Tak – w wielu karmach Forza10 w liniach dla psów (Diet oraz Active wybranych Maintenance) i kotów (Diet i MrFruit) zawarte są super-dodatki. Owoc róży, ananas, oleje wielonienasycone, papaja, żeń szeń, granat – te i wiele innych składników o wspaniałych właściwościach znajdziesz w składach wymienionych wyżej karm.
-
Forza10 Lux Active (Ophtalmic) – ochrona oczu – sucha karma dla psa172,90 zł – 320,80 zł
-
Forza10 Mini Diet Fish – sucha karma dla psa25,90 zł – 363,40 zł
Twoja karma pozbawiona jest takich dodatków? Zastanawiasz się jak bardziej wzbogacić ją, by jeszcze lepiej zadbać o swojego pupila? Zapraszam do przeczytania całego artykułu i do wprowadzenia drobnych zmian w codziennej diecie.
1. Olej rybi – bo zdrowa karma dla psa rozwija jego intelekt
Wszyscy wiedzą, że koty lubią (jeść) ryby. Mało osób uznaje mięso ryb, jako coś, co może zachwycić ich psa. A przecież poza tym, że mięso ryb jest doskonałym źródłem czystego białka, to zawiera jeszcze jeden szczególnie ważny dla psiej diety składnik – kwasy Omega3. Mają one działanie przeciwzapalne, antyalergiczne, odmładzające, poprawiające inteligencję i zdolność koncentracji oraz łagodzące temperament. Czy takie zalety wystarczą, aby zachęcić Cię do dodawania oleju rybiego do karmy dla psa? Czy wystarczy jeśli powiem, że zdrowa karma dla psa to karma zawierająca właściwe oleje?
Oczywiście – nie musisz tego robić, jeśli już karmisz psa lub kota wybranymi karmami Forza10 – w ich składzie znajduje się mięso ryby oraz duża ilość kwasów Omega3.
Jeśli karmisz karmą Koeber’s lub zupełnie inną karmą, możesz stosować smakołyki F10, które znajdziesz w naszej ofercie.
2. Słodkie ziemniaki – uchronią przed nowotworami
Wielu osobom nie kojarzą się one ani z czymś szczególnie smacznym, ani szczególnie zdrowym. Tymczasem te niepozorne bulwy skrobiowe zawierają dużą ilość antyoksydantów. Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki tlenowe i przyczyniają się do profilaktyki antynowotworowej. Jeśli dodamy do tego dużą ilość witamin i minerałów oraz błonnika, okaże się że słodki ziemniak może być bardzo cennym dodatkiem do psiej miski.
Nie dodawaj go jednak w zbyt duże ilości do kociego jedzenia! Kot ma odmienny od psiego metabolizm węglowodanów, co może być przyczyną “przekarmienia”, w konsekwencji nadwagi i problemów cukrzycowych. Zdrowa karma dla psa czy kota to również taka, w której nie ma nadmiaru poszczególnych składników. Więcej nie znaczy lepiej.
3. Olej kokosowy – silne wsparcie dla układu immunologicznego
Jeśli jeszcze nie używasz tego produktu w swojej kuchni – zacznij to robić już teraz. Jeśli już znasz i stosujesz (szczególnie do smażenia różnych produktów), pora na wzbogacenie nim psiej lub kociej diety. Ponad 90-cio procentowa zawartość nasyconych tłuszczów oraz działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne to główne cechy tego ciągle w Polsce niedocenianego produktu. Pamiętaj jednak, że większość tych cech dotyczy tylko oleju tłoczonego na zimno. Rafinacja sprawia, że olej jest już znacznie mniej wart.
4. Jajka – triumfalny powrót na stoły (i do misek)
To, co część z nas przeczuwała od dawna, zostało niedawno dowiedzione przez naukowców. Cholesterol nie jest tak groźny, jak o nim pisano, a jajka znów można jeść bez obaw (o ile oczywiście nie masz na nie alergii).
W przypadku kotów specjaliści zalecają ograniczenie do podawania tylko żółtka (i to też w niewielkich ilościach – raz w tygodniu). Natomiast psy (których układ pokarmowy i immunologiczny są mniej wrażliwe) dzięki jajecznemu dodatkowi poprawią swoją sierść i wzmocnią układ kostny. Nie promuj jednak niehumanitarnych warunków chowu kur i kupuj tylko jajka, które oznaczone są zerem lub jedynką – niech zdrowa karma dla psa nie wiąże się z cierpieniem innych zwierząt.
5. Brokuły – lubisz? Daj też psu. Nie lubisz? Daj psu i weź z niego przykład
Jeśli do tej pory nie zwiększyła się ilość brokułów w Twoim jadłospisie – popełniasz duży błąd. To zielone super-warzywo pełne jest antyoksydantów zwalczających choroby i infekcje. Jak słusznie się domyślasz – może ono mieć też świetny wpływ na zdrowie Twojego psa. Rzecz jasna – białka powinny stanowić podstawę psiej diety. Wszystkożercy powinni uzupełniać i urozmaicać codzienne posiłki roślinnymi dodatkami. Dlatego też brokuły, zarówno podawane na surowo, jak i gotowane, stanowią świetne źródło wielu ważnych składników odżywczych. W przypadku mięsożernych kotów to zapotrzebowanie jest mniejsze. Jeśli jednak koty wyrażają zainteresowanie smakiem, niewielka ilość brokułów nie będzie stanowić problemu dla ich zdrowia.
Zdrowa karma dla psa to dietetyczny balans – podstawa w układaniu diety
Superżywność oferuje wiele świetnych możliwości uzupełnienia diety zarówno człowieka jak i jego czworonogich przyjaciół. Pamiętaj jednak, że musi być ona jedynie dodatkiem i urozmaiceniem codziennych posiłków opartych na dobrych źródłach białka i tłuszczu. Jeśli wprowadzasz jakikolwiek nowy produkt, rób to powoli. Niech nie zmyli Cię entuzjazm zwierzęcia i jego wyraźne zainteresowanie nowym smakiem. Nadmiar często jest źródłem większej ilości problemów niż niedomiar. Nie wprowadzaj też zupełnie nowych produktów bez konsultacji z weterynarzem, dietetykiem czy choćby bardziej doświadczonym opiekunem zwierząt.
Jeśli nie wiesz jak wybrać karmę dla psa, zapraszam do lektury innych artykułów: Jak wybrać karmę dla psa? czy Jak wybrać karmę dla psa? Według aktywności? Naprawdę?
Pamiętaj, że jest całkiem sporo zdrowych dla ludzi dodatków, które muszą być wykluczone z psiej lub kociej diety (np. czekolada lub cebula).
Więcej na temat zakazanych produktów możesz przeczytać w artykule “Czego nie powinien jeść pies”
Zdrowy rozsądek przede wszystkim!
Smacznego!
Masz jakieś pytania? Zapraszam do kontaktu.
[mailerlite_form form_id=1]Źródła:
10 Super Foods For You and Your Dog
Data pierwszej publikacji: 8 czerwca 2020 @ 23:04