Choroby trzustki u psów – objawy, leczenie, dieta

Problemy z trzustką dotyczą nie tylko ludzi, ale i naszych zwierząt domowych. Choroby trzustki u psów są nie tylko bolesne, ale mogą wręcz zagrażać życiu zwierzęcia. Co ciekawe, dla lekarzy weterynarii są nadal owiane tajemnicą, szczególnie jeśli skupimy się na ich przyczynach. Na szczęście lata zbierania informacji na ten temat pozwalają z dużym prawdopodobieństwem powodzenia zapobiegać im i je leczyć.

choroby trzustki
Choroby trzustki u psów

Co to jest zapalenie trzustki?

Zacznijmy od początku.

Trzustka znajduje się w jamie brzusznej ciała psa i uczestniczy w procesie trawienia. Jej praca polega na wytwarzaniu enzymów, a także hormonów, które pomagają regulować insulinę. Jeśli pies cierpi na zapalenie trzustki, może to wpłynąć na funkcjonowanie organu i w efekcie prowadzić do problemów w innych częściach jamy brzusznej. Typowe są wówczas problemy z woreczkiem żółciowym, wątrobą i jelitami, ze względu na bliskość sąsiedztwa trzustki.

Choroby trzustki u psów – skąd się biorą?

Jak już wcześniej wspomniałam, przyczyna chorób trzustki, w tym jej stanu zapalnego, nie jest w 100% znana. Lekarze sugerują kilka przyczyn jej stanu zapalnego, w tym: 

  • otyłość, 
  • diety wysokotłuszczowe, 
  • choroby hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy oraz 
  • różne leki lub toksyny.

Choroby trzustki u psów – główny winowajca

Jak mówi dr inż. Małgorzata Pierko,

za ostre zapalenie trzustki i inne choroby trzustki u psów przede wszystkim odpowiada… złe żywienie.

Wielu opiekunów psów mimo możliwości kupienia idealnie zbilansowanej karmy, nadal fatalnie żywi swoich czworonożnych pupili. Z bardzo różnych przyczyn. Niestety często przyczyną jest źle pojęte oszczędzanie i kupowanie taniej karmy w hipermarkecie. I tu mamy główny problem, ponieważ karmy marketowe zawierają jedynie szczątkowe ilości mięsa (około 4%), za to mnóstwo sztucznych konserwantów i innych niezdrowych dodatków. Niewiedza i oszczędność mogą sporo kosztować – zdrowie lub nawet życie Twojego przyjaciela.

czy ich karma jest zdrowa
czy ich karma jest zdrowa?

Czy mogę sama przygotowywać psu jedzenie?

Wielu opiekunów psów uważa, że samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa to najlepsza opcja żywienia. Przecież ludziom służą domowe obiadki! Ludziom tak, ale pamiętaj, że nie jesteś w stanie właściwie zbilansować pokarmu dla swojego psa! No i te nieszczęsne resztki ze stołu…, czyli duże ilości tłuszczu i przypraw, sól.

Może teraz Cię zaskoczę, ale sporym zagrożeniem dla dobrze pracującej trzustki są przysmaki i ciasteczka dla psów. Tak, wiem że Twój pies je uwielbia. Podobnie jak ja chipsy…

ze stołu
Resztki ze stołu? Nie! Choroby trzustki u psów często wynikają ze złego żywienia

Warto pamiętać, że nawet jeśli Twój pies na co dzień nie je wysokotłuszczowej diety, wprowadzenie od święta dużej ilości tłustego pokarmu może również spowodować ostre zapalenie trzustki.

Rodzaje zapalenia trzustki

Zazwyczaj zapalenie trzustki jest określane odpowiednio jako ostre lub przewlekłe, co oznacza, że ​​albo wystąpiło szybko, a następnie trwało kilka dni (ostre) lub trwało miesiące, a czasem nawet lata (przewlekłe).

Psy mogą doświadczyć obu rodzajów zapalenia trzustki. Część lekarzy twierdzi, że niektóre rasy jak miniaturowy sznaucer,  miniaturowy pudel czy cocker spaniel, cierpią na nie częściej niż inne. 

Ponadto, do zapalenia trzustki częściej tendencję mają psy w średnim wieku, starsze, psy z nadwagą i suki.

Objawy zapalenia trzustki u psów

Problemy z trzustką mogą się objawiać na kilka sposobów. Do najczęstszych objawów zalicza się:

  • ból brzucha
  • wymioty
  • letarg
  • agresja
  • biegunka
  • odwodnienie
  • gorączka

Ból brzucha

No tak, tylko jak u stworzenia które nie potrafi mówić poznać, że cierpi na ból brzucha? Jeśli Twój pies ma bóle brzucha, może jęczeć, wyć, próbować uciec, gdy spróbujesz go podnieść, lub może mieć trudności z wygodnym leżeniem. Może również sprawiać wrażenie przygarbionego.Twój lekarz weterynarii będzie mógł również wyczuć, że Twój pies napina się podczas badania, gdy wyczuwalny jest wrażliwy lub bolesny punkt na brzuchu psa.

Wymioty

Pies może wymiotować z różnych powodów, a zapalenie trzustki nie jest wyjątkiem. Wymioty mogą wystąpić z powodu bólu brzucha lub problemów trawiennych wtórnych do zapalenia trzustki.

Letarg

Podobnie jak wtedy, gdy my nie czujemy się dobrze i nie jesteśmy zbyt aktywni, pies z zapaleniem trzustki często jest ospały i nie chce się zbytnio ruszać. Psy pod tym względem nie różnią się od nas, ludzi.

błagalny wzrok
Apatia i brak chęci do zabawy zwykle są objawami jakiegoś problemu

Agresja

Jeśli twój pies odczuwa bóle brzucha z powodu zapalenia trzustki, może być bardziej agresywny niż zwykle. Niech to będzie dla Ciebie sygnał, że coś jest nie tak. Bądź wyrozumiała.

Biegunka

Psy z ostrym zapaleniem trzustki często mają biegunkę. Psie odchody mogą być tłuste, śmierdzące w żółto-zielonkawym kolorze. Mogą być też dostrzegalne niestrawione części pokarmu. Pies może mieć większy apetyt, a chudnąć.

Odwodnienie

Jeśli pies z zapaleniem trzustki jest ospały, może nie chcieć pić dużo wody. Gdy jeszcze dojdzie biegunka z powodu problemów z przewodem pokarmowym, pies może szybko się odwodnić. Odwodnienie samo w sobie jest poważne i dlatego psy z zapaleniem trzustki są często nawadniane dożylnie.

dog 3071334 1920

Gorączka

W przypadku zapalenia trzustki pies często ma podwyższoną temperaturę ciała, a wręcz gorączkę. W zależności od rasy czworonoga, normalna temperatura psa waha się od 37,5℃ do 39℃. Jednak temperatura ciała zdrowego psa może przekroczyć nieznacznie 39°C, np. po aktywności fizycznej, a nawet po jedzeniu, stąd pomiaru należy dokonywać wyłącznie po odpoczynku i najlepiej o stałej porze (wówczas wynik powyżej 39°C traktujemy już jako gorączkę). Wysoka gorączka to wzrost temperatury powyżej 41°C. Możesz łatwo sprawdzić temperaturę ciała swojego psa w domu za pomocą takiego termometru, jakim mierzy się temperaturę ciała człowieka.  

Śmierć

Jest to oczywiście ekstremalna reakcja na zapalenie trzustki. Jednak jeśli ostry atak zapalenia trzustki jest wystarczająco silny lub objawy zapalenia trzustki są wystarczająco długo ignorowane, może się to skończyć śmiercią psa.

Przyczyny zapalenia trzustki u psów

Zapalenie trzustki występuje, gdy enzymy trawienne (amylaza, lipaza, proteaza itp.) wytwarzane przez trzustkę są aktywowane za szybko. Enzymy te zwykle aktywują się w jelicie cienkim po ich wydostaniu się z trzustki przez przewód trzustkowy. Ale w przypadku zapalenia trzustki, te silne enzymy trawienne są aktywowane w trzustce. Prowadzi to do sytuacji, gdy trzustka zaczyna trawić samą siebie. To inicjuje stan zapalny.

Zapalenie trzustki może wystąpić w wyniku urazu fizycznego trzustki, na przykład u psa, który został potrącony przez samochód. Czasami jednak nie można ustalić przyczyny zapalenia trzustki.

otyły pug
Nadwaga jest często przyczyną chorób trzustki u psów

Jeśli chodzi o psy, często uważa się, że posiłek o dużej zawartości tłuszczu powoduje zapalenie trzustki. Może ono również wystąpić spontanicznie lub po podaniu sterydów. 

Diagnoza

Zapalenie trzustki u psów diagnozuje lekarz weterynarii, obserwując objawy fizyczne, wykonując badanie fizykalne, a także przeprowadzając niektóre testy laboratoryjne np. pełną morfologię krwi i testy elektrolitowe. Badania mogą obejmować sprawdzenie liczby białych i czerwonych krwinek u psa, a także przeprowadzenie niektórych testów czynnościowych narządów oraz specjalnego testu zwanego testem immunoreaktywności psiej lipazy trzustkowej (cPLI). Lekarz weterynarii może również zalecić prześwietlenie i USG.

Jeśli masz rasę psów szczególnie podatną na zapalenia trzustki, lekarz weterynarii może z góry pominąć niektóre testy, a zacząć od sprawdzenia właśnie tej możliwości. Sznaucery miniaturowe są niestety bardzo podatne na zapalenie trzustki, a także niektóre teriery, pudle, berneńczyki i cocker spaniele. Z wiekiem chorować też mogą boksery i owczarki niemieckie.

Leczenie

Leczenie weterynaryjne jest konieczne, jeśli pies ma ostre zapalenie trzustki. Aby trzustka mogła odpocząć i kurować się, wskazane jest zastąpienie karmienia tradycyjnego leczeniem płynami dożylnymi. W celu leczenia objawów będą również podawane antybiotyki i leki przeciwbólowe. Większość psów jest hospitalizowanych przez kilka dni. Z czasem, gdy pies zacznie czuć się lepiej, a objawy zapalenia ustąpią, przywracane będą doustne pokarmy, ale

zwykle dla psów, które kiedykolwiek miały zapalenie trzustki, zaleca się pozostanie na diecie niskotłuszczowej.

chirurgia
Leczenie dożylne w przypadku ostrych zapaleń trzustki

Jeśli twój pies ma przewlekłe zapalenie trzustki, może mieć objawy nawrotów, które mogą być na tyle złe, że konieczna będzie interwencja weterynaryjna. Te zaostrzenia mogą również wymagać opieki w domu, leczenia objawowego, takiego jak opanowanie wymiotów, wstrzykiwania płynów i podawania leków doustnych. Uważa się, że przewlekłe zapalenie trzustki jest częstsze niż się diagnozuje.

Warto przy tym wiedzieć, że trzustka, która raz ulegnie ostremu zapaleniu, zawsze będzie już miała niestety większą lub mniejszą tendencję do nawrotu tego schorzenia.

Dlatego bardzo ważne, by właściciele zarówno już chorych psów, jak i tych zdrowych, dokładnie znali mechanizmy schorzeń trzustki, gdyż jedynie to pozwoli na działania zapobiegawcze oraz na świadomą kontrolę i leczenie już istniejącego stanu chorobowego.

Czy zapalenie trzustki jest zakaźne?

Chociaż nikt tak naprawdę nie wie dokładnie, dlaczego występuje zapalenie trzustki, wiemy, że zapalenie trzustki nie jest chorobą zakaźną. Nie musisz martwić się o kolejne zwierzaki lub siebie.

Jak zapobiegać zapaleniu trzustki u psów

Zapalenie trzustki jest bolesną i szkodliwą chorobą, więc jeśli istnieją wskazania, które mogą zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia u twojego psa, dobrze jest postępować zgodnie z tymi wskazaniami. Ponieważ nikt nie może wiedzieć, jaka jest dokładna przyczyna zapalenia trzustki u Twojego psa, twój lekarz weterynarii będzie najlepszą osobą, do której należy się zwrócić po sugestie. Od lekarza dowiesz się czego pies potrzebuje, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zapalenia trzustki. Typowe środki zapobiegawcze obejmują:

1. Stosowanie diety niskotłuszczowej

Diety wysokotłuszczowe mogą powodować zapalenie trzustki u psów, dlatego weterynarze zazwyczaj po zdiagnozowaniu choroby zalecają dietę niskotłuszczową.

W ofercie mamy karmę przygotowaną dla psów z problemami z trzustką – Forza10 Weight Control Active:

– jako narzędzie do walki ze schorzeniami wynikającymi z niewłaściwego metabolizmu tłuszczów i glukozy
– kontrola nad podażą glukozy (diebetes mellitus) dzięki użyciu obniżonej ilości szybko uwalnianych węglowodanów
– uregulowanie metabolizmu tłuszczów w przypadkach hiperlipidemii oraz w walce z nadwagą u psa
– redukcja nietolerancji żywności i składników pokarmowych

2. Podawanie kwasów tłuszczowych Omega-3

Skoro mówimy o diecie niskotłuszczowej, podawanie tłuszczów może się tu wydawać sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Jednak ten konkretny rodzaj tłuszczu – znajdujący się w olejach rybnych – faktycznie pomaga normalizować poziom lipidów we krwi, które często są wysokie u psów z zapaleniem trzustki.

omega 3
kwasy omega 3

3. Podawanie większej liczby małych posiłków 

Podając psu posiłki kilka razy w ciągu dnia, zmniejszasz stres trzustki.

4. Dbanie o linię swojego psa

Otyłość może przyczyniać się do zapalenia trzustki, a szczupłe psy okazują się ogólnie zdrowsze w porównaniu z psami z nadwagą.

Jeśli twój pies ma przewlekłe zapalenie trzustki, jego nawroty zwykle można leczyć w domu. Obserwuj swojego psa pod kątem zmian w ilości spożywanego pokarmu, jego aktywności i wypróżnień. Jeśli Twój cierpiący na przewlekłe zapalenie trzustki pies zacznie wymiotować lub garbić się jakby bolał go brzuch, powinnaś natychmiast skontaktować się z weterynarzem, aby uniknąć poważniejszych problemów.

Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z lekarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i poda najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że choroby trzustki u psów to zazwyczaj tykająca bomba.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat skutków otyłości u psów, zapraszam do lektury artykułu Gruby pies – 14 niebezpiecznych skutków otyłości oraz Gruby pies – 14 niebezpiecznych skutków otyłości – część 2

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Pancreatitis in Dogs

Chora trzustka u psa – co to oznacza dla naszego pupila?

Ernest Ward, Pancreatitis in Dogs

Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 14:02

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,