11 rzeczy, o których musisz wiedzieć zanim kupisz psa

Wreszcie jest! Upragniony i jedyny. Na pewno będzie cudownie, jak na filmach. Resztę dopracuje się później. Stop! Nie idź tą drogą! Przecież nie chcesz męczyć ani siebie, ani zwierzaka.
Decyzja o powiększeniu rodziny o psa to wcale nie jest prosta sprawa. Warto wiedzieć  jakie rzeczy wziąć pod uwagę zanim kupisz psa. O czym warto wiedzieć zanim kupisz psa? Zapraszam do lektury artykułu. Możesz też dowiedzieć się więcej na temat psiej pielęgnacji w artykule Jak dbać o psa? 5 wskazówek.

zanim kupisz psa - 11 rzeczy
zanim kupisz psa

Czy masz wystarczająco dużo czasu?

Na początek zadaj sobie dwa bardzo ważne pytania:

1.Jesteś w stanie zapewnić psu spacery kilka razy dziennie?
2.Będziesz pamiętać, aby zapewnić psu właściwą dawkę ruchu?

Jeśli na choćby jedno z nich odpowiedź brzmi “nie”, nie czytaj dalej tego artykułu i przestań rozważać opiekę nad psem. Lepiej kup sobie rybkę.

Czy stać Cię na psa?

Zanim kupisz psa, przemyśl kwestię kosztów z tym związanych: karma, szczepienia, rutynowe wizyty u weterynarza, nagłe wypadki.

A może w planach masz profesjonalną tresurę? To wszystko koszty na jakie decydujesz się w chwili przekraczania progu twojego mieszkania z psem na rękach. Nie spodziewaj się obniżania kosztów i podrzucania  psu resztek ze stołu. Albo zapewnisz mu dobrą opiekę, albo pozostań przy marzeniach.

Czy musi to być szczeniak?

Tak, szczeniaki są słodkie. Są też niesamowitymi rozrabiakami, które rozpiera niewyobrażalna energia. Czy jesteś gotowa na małe tornado w Twoim przedpokoju od czasu do czasu? Oczywiście, to uroki szczenięctwa, ale biorąc pod dach szczeniaka, w pakiecie dostajesz skarbnicę oryginalnych pomysłów.

Jeśli uważasz, że Twój tryb życia czy energia nie pozwalają Ci na to aby zająć się psim maluchem, rozważ adopcję dorosłego psa ze schroniska. To naprawdę dobry pomysł. Ominą Cię dzikie harce i pogryzione buty, a zyskasz dozgonną miłość i wdzięczność. W schroniskach czeka mnóstwo stęsknionych za człowiekiem czworonogów.

zanim kupisz psa - szczeniak to duży obowiązek
Szczeniak to wulkan energii, który większość czasu spędza na brojeniu

Czy Twój dom musi lśnić czystością?

Jeśli marzysz o tym, aby Twój dom był zawsze nieskazitelnie czysty, pies nie jest dla Ciebie. Właściwie to żaden zwierzak nie jest dla Ciebie.

Pupil to niestety dodatkowe obowiązki domowe. Podobnie jeśli masz nawyk trzymania drogich lub łatwo ulegających zniszczeniu przedmiotów. W pierwszym roku życia szczeniak ma dosyć kłopotliwe hobby: gryzienia wszystkiego, od mebli po buty. Rozważ czy jesteś gotowa na taki okres przejściowy w swoim życiu.

zanim kupisz psa - czy musisz mieć czysty dom?
Pies i czysty dom?

Czy masz alergię?

Nie ma psów hipoalergicznych. Pewne rasy uznawane są za mniej alergizujące niż inne (szczególnie te z włosem zamiast sierści czyli np. pudel, shi-tzu, york). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że to nie sierść jako taka może nas uczulać, a ślina czy łupież.

Najlepszym rozwiązaniem będzie najpierw spędzenie czasu z  psem. Jeśli masz zamiar sprawić sobie psa rasowego, umów się z hodowcą na dłuższą wizytę w jego hodowli. Jeśli w planach masz przygarnięcie psa ze schroniska, poproś o możliwość towarzyszenia psu podczas spaceru. Obserwuj swoje reakcje, w końcu sama siebie znasz najlepiej i będziesz wiedziała jaką ostatecznie podjąć decyzję.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt, alergia na sierść to najczęściej wymieniany powód porzucenia psa. Żadne zwierzę nie zasługuje na taki los.

Więcej na temat alergii na zwierzęta domowe przeczytasz we wpisie Alergia na zwierzęta domowe – obalamy mity.

Czy podołasz fizycznie?

Pies musi być wyprowadzany na dwór. Potrzeby fizjologiczne to jedno, a spożytkowanie gromadzącej się ogromnej energii to drugie  (chyba, że szukasz akurat powodu do remontu mieszkania). Szczeniak wymaga częstszego wyprowadzania, z czasem możemy ograniczyć się do 3-4 spacerów na dobę. Ale tak naprawdę wszystko zależy od wymagań psa (rasy, ewentualnych problemów zdrowotnych itd.).

Jeśli zdecydujesz się na psa rasowego, ustal jaki poziom aktywności psa jesteś w stanie zagospodarować. Częstym błędem świeżo upieczonych psich rodziców jest opiekowanie się psem wbrew jego naturze. Nie zrobisz kanapowej maskotki z bordera czy psa stróżującego z huskyego. Zanim kupisz psa, zasięgnij wiedzy od opiekunów czworonogów, zaopatrz się w fachową literaturę, przejrzyj strony poświęcone psom.

Ważne, abyś dokonała dobrego wyboru. W końcu to decyzja na kilka lub kilkanaście lat, nie skazuj siebie i psa na męczarnię.

zanim kupisz psa - pies potrzebuje ruchu
Każdy pies potrzebuje ruchu

Gdzie mieszkasz?

Czy wiesz, że gdyby przeprowadzić sondę okazałoby się, że najmniej aktywne są psy mieszkające w domach? Jesteś zdziwiona? A ile razy widzisz sąsiada z domku obok wyprowadzającego swojego psa na długi spacer? No właśnie.

Wielu właścicieli domów uważa, że pies w ogródku wyprowadza się sam. To duży błąd, ponieważ pies w ogródku po prostu się nudzi!

Jeśli mieszkasz więc w domu, zanim kupisz psa psa weź pod uwagę potrzebę wspólnych spacerów. Aby dowiedzieć się jakie pies będzie najodpowiedniejszy do mieszkania, zajrzyj do artykułu Pies do mieszkania – 10 najlepszych ras

Jak duży może być Twój pies?

O micie domku z ogródkiem wspomniałam już wyżej. Tak naprawdę wszystko zależy wyłącznie od Ciebie, to Ty decydujesz czy chcesz być dumną opiekunką dużego owczarka czy marzysz o malutkim, słodziutkim chihuahua. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych upodobań oraz zasobności portfela (nie da się ukryć, że duży pies to większe wydatki na utrzymanie).

mały czy duży pies
Mały czy duży pies? Jakiego wybrać?

Jak bardzo aktywna jesteś?

Pies może być wspaniałym kompanem do aktywnego spędzania czasu. Uprawianie sportu z czworonogiem może być nie tylko bardzo przyjemne, ale przy okazji znika jeden problem, a mianowicie zapewnienie pupilowi rozrywki i ruchu.

Zwróć jednak uwagę, że nie każdy pies nadaje się do biegów długodystansowych czy intensywnego pływania. Cztery najaktywniejsze rasy psów to: Border collie, Jack Russell Terrier, Husky Syberyjski i Belgian Malinois. Jeśli natomiast jesteś typem telewidza, zapomnij o wymienionych przedstawicielach psiego gatunku i poszukaj grzecznego psa, który woli posiedzieć na kanapie w cieple kaloryfera 😉

aktywność z psem
Aktywność z psem to świetna okazja do dbania o własną kondycję

Czy jesteś świadoma potencjalnych chorób psa?

Pies, podobnie jak człowiek, może zapadać na różne choroby. Uznaje się, że psy nie są chorowitym gatunkiem, chociaż niektóre rasy mają tendencje do określonych chorób.

Co na przykład może “złapać” naszego pupila? Kaszel kenelowy, dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, zapalenie uszu, zapalenie gruczołów okołoodbytowych, zapalenie spojówek, borelioza – to najpopularniejsze psie dolegliwości. Decydując się na psa musisz przyjąć, że podobnie jak inny członek rodziny pies również może zachorować. Popytaj wśród znajomych psiarzy jakiego lekarza weterynarii polecają, a kogo radzą omijać szerokim łukiem. I pamiętaj, drożej niekoniecznie znaczy lepiej.

Jaki tryb życia prowadzisz?

Ostatni punkt, choć prawdopodobnie najważniejszy. Wybór pupila na podstawie mody lub “stopnia słodkości” to najgorsza decyzja jaką możesz podjąć. Zanim kupisz psa musisz wziąć pod uwagę tryb życia jaki prowadzisz. Obecność czworonożnego współlokatora wyklucza znikanie z domu na kilka dni czy wyjazd typu last-minute.

Nie oznacza to jednak, że od momentu zamieszkania z pupilem będziesz już do końca jego życia więźniem własnego mieszkania. Zawsze możesz poprosić rodzinę lub przyjaciółkę o przygarnięcie przyjaciela (pod warunkiem że lubią zwierzęta). Inną opcją jest oddanie psa do zaufanego hotelu dla zwierząt. Ostatecznie czeka Cię urlop z psem, co szczerze powiedziawszy często okazuje się niezapomnianą przygodą.

Pamiętaj, nie możesz skazywać psa na wielogodzinne, samotne przebywanie w domu, w końcu nie po to przygarniasz przyjaciela żeby trzymać go z daleka od siebie.

zanim kupisz psa - czy masz na niego czas?
Jeśli musisz przebywać długo poza domem, nie decyduj się na psa

Pies to niezapomniane, pełne radości chwile, ale i obowiązki. Tradycyjnie dwa razy w roku, latem i po Świętach Bożego Narodzenia dostrzegamy w mediach wysyp informacji na temat porzuconych psów. Czyżby po jakimś czasie przychodziło rozczarowanie, że pies nie zawsze zachowuje się tak jakby człowiek tego chciał, że niszczy rzeczy, nie chce sam się sobą zająć, że nie można z niego wyciągnąć baterii?

Jeśli spodziewamy się, że kupując psa nabywamy kolejna maskotkę, jesteśmy w błędzie. Niech decyzja o zaopiekowaniu się psem będzie przemyślana i będzie decyzją na zawsze. Schroniska pełne są nieudanych prezentów, może to tam czeka na Ciebie przyjaciel?

Obawiasz się, że opieka nad psem to za dużo zachodu? Wiedz, że korzyści z posiadania psa jest mnóstwo (o czym możesz przeczytać tutaj: 13 korzyści z posiadania psa). Pamiętaj jednak, aby decyzja była przemyślana, a Twoja deklaracja opieki nie zmieniła się w trakcie – schroniska mają już za dużo smutnych lokatorów…

Jeśli masz zamiar przygarnąć szczeniaka, dowiedz się jak go socjalizować: Socjalizacja szczeniaka – co robić, czego unikać

[mailerlite_form form_id=1]

Data pierwszej publikacji: 24 maja 2020 @ 00:38

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,