Podziel się ze znajomymi

Guzy na skórze u psów: co powinieneś wiedzieć?

Leniwe popołudnie na kanapie. Przytulasz się do swojego psiego kumpla i czujesz pod sierścią guz… I zanim się zorientujesz, twój umysł zasypywany jest pytaniami. Czy ten guz jest nowy? Co to w ogóle jest? 

Guzy na skórze u psów – co należy wiedzieć?

Szybko pojawia się ta najgorsza z obaw: czy to może być rak? Zdarzały się nam wiadomości od klientów, w których wyrażali swój strach przed tym co może się okazać. Niestety, nasza odpowiedź jest zawsze taka sama: bez specjalistycznej wiedzy weterynarza nie da się zdiagnozować problemu. Bez wyników badania czy specjalistycznych testów naszym umysłom łatwo jest dać się ponieść emocjom i myśleć najgorsze. Nie ma jednak lepszej rady na guzy na skórze u psów, niż szukanie pomocy u specjalisty.

W większości przypadków guzy na skórze u psów to guzy tłuszczowe. Są łagodne, co oznacza, że ​​nie są to zmiany rakowe. Mniej niż połowa guzków i guzów, które znajdziesz na skórze psa, są złośliwe. 

Jeśli nie masz pewności co do przyczyny guza lub samego guza, zabierz psa na badanie. Jeśli zauważysz w obrębie guza szybki wzrost, zaczerwienienie, obrzęk, ropę lub jeśli pies odczuwa ból, umów się na spotkanie najszybciej jak to możliwe.

futro psa
Guzy na skórze u psa z długą sierścią są z początku trudne do wykrycia

To samo dotyczy guzów na skórze u psów w obszarze pyska lub łapy, gdzie operacja – w razie potrzeby – jest bardziej skomplikowana, im większy wzrost guza.

Co czeka mojego psa w gabinecie weterynarza?

Lekarz będzie chciał wiedzieć:

  •     czy guz pojawi się nagle
  •     czy jego kształt, kolor lub rozmiar się zmienił
  •     czy zachowanie twojego psa, apetyt czy poziom energii zmieniły się.
Weterynarz powinien zbadać psa, gdy guz się powiększa, boli lub jest niewiadomego pochodzenia

Często weterynarz pobiera komórki z guzka cienką igłą, a następnie bada je pod mikroskopem. Czasami może od razu stwierdzić, czy to jest nieszkodliwy guz tłuszczowy. Jeśli trudno jest określić typ guza, weterynarz pobierze próbkę tkanki z guzka i wyśle ​​ją na biopsję. Za kilka dni dowiesz się, czy guz jest złośliwy. Jeśli tak się zdarzy, często wystarczy operacja która usunie guzek.

Może być konieczne badanie wycinka guza pod mikroskopem

Rodzaje guzków i guzów na skórze u psów

Najbardziej powszechne guzy na skórze u psów to:

Tłuszczak 

to często spotykany guzek rozpoznawany przez lekarzy weterynarii podczas badania fizykalnego. Te miękkie, zaokrąglone, bezbolesne masy, które zwykle znajdują się tuż pod skórą, są na ogół łagodne. Oznacza to, że pozostają w jednym miejscu, nie atakują otaczających tkanek i nie powodują przerzutów do innych obszarów ciała. Dorastają do pewnego rozmiaru, a następnie po prostu są.

Guzy tłuszczowe występują najczęściej u psów w średnim wieku lub starszych, a umiejscowione są zwykle wokół żeber, choć prawdę mówiąc mogą pojawić się wszędzie. Są uważane za naturalną część starzenia się. Każda rasa może je mieć, choć większe psy i psy z nadwagą są bardziej na nie podatne.

Torbiel łojowy 

to zablokowany gruczoł łojowy lub mieszek włosowy, który wygląda jak krosta. Kiedy pęka, pojawia się biała, ciastowata substancja. Torbiel łojowy może rozwinąć się, gdy mieszek włosowy lub pory skóry zostaną zablokowane przez brud, bliznę lub w wyniku infekcji. Nasze zwierzęta, podobnie jak my, mają mikroskopijne gruczoły łojowe, które wytwarzają sebum. Sebum jest naturalną substancją sprawiającą, że ​​włosy są ładne i lśniące, ale czasami może stać się gęsta i zatkać pory skóry, a także mieszki włosowe. 

Torbiele łojowe to w zasadzie bardzo duże pryszcze, które zwykle są nieszkodliwe dla zwierzęcia. Nie ruszane, mogą zniknąć bez leczenia, ale mogą mieć tendencję do nawracania. 

Chociaż torbiele łojowe są łagodne, mogą być trudne do odróżnienia od guzków złośliwych. Lekarz weterynarii może wykonać nakłucie zmiany za pomocą cienkiej igły w celu zidentyfikowania jej zawartości, a nawet chirurgiczne usunięcie i dalszą diagnostykę. Czasami weterynarz może zalecić leczenie zachowawcze antybiotykami czy lekami przeciwzapalnymi. Inne wskazania do usunięcia torbieli obejmują infekcję, zapalenie lub pęknięcie zawartości, które mogą być związane ze znaczną ilością krwawienia i wydzielania przypominającego ropę.

Czy da się zapobiegać torbielom łojowym? Ważne, aby zachować umiar w kąpaniu psa – zarówno zbyt rzadkie jak i zbyt częste kąpanie zwierzęcia może zaburzać prawidłową produkcję łoju,co może prowadzić do powstawania torbieli. 

Brodawki 

są wywoływane przez wirus i zazwyczaj można je znaleźć wokół pyska, na powiekach, w gardle lub między palcami. U młodych psów znikają samoistnie (gdy układ odpornościowy psa dojrzewa wystarczająco, aby zbudować obronę przed wirusem), ale proces ten jednak zajmuje trochę czasu – do około 5 miesięcy. Starsze psy mogą wymagać zabiegu, aby je usunąć. Brodawki u psów nazywane są „psim wirusem brodawczaka”. Te chropowate narośla (przypominające kalafior) są wirusem, który wydaje się wyrastać praktycznie z dnia na dzień i szybko się rozprzestrzenia. Brodawki są brzydkie, ale raczej nie przeszkadzają Twojemu psu, chyba że występują w miejscach, które zakłócają jego codzienne czynności. Powtarzający się uraz w okolicach brodawki może powodować krwawienie i prowadzić do zakażenia. Brodawki znajdujące się głęboko w gardle mogą utrudniać połykanie lub oddychanie, ale na szczęście jest to rzadkie zjawisko.

zdjęcie pochodzi z wykładu Dr Becker na temat brodawek u psów: https://www.youtube.com/watch?v=J_7XWzbFOsU

W zależności od lokalizacji brodawek. lekarz weterynarii może zalecić usunięcie ich za pomocą elektrokoagulacji (wypalania), krioterapii (zamrażanie) lub wycięcia. W niektórych przypadkach usunięcie jednej lub więcej brodawek spowoduje, że inne znikną.

Ropień

 to nagromadzenie się ropy pod skórą. Ropień najczęściej powstaje w wyniku infekcji lub ugryzienia przez owada czy inne stworzenie. Ropnie u psów mogą powstawać z rany, niewłaściwego żucia, zepsutego zęba lub problemów z gruczołami odbytu. Jeśli zauważysz u Twojego psa miękki obrzęk, ból, sączącą się ropę lub obszar, który jest gorący i / lub bolesny po dotknięciu, czas na wizytę u weterynarza. 

Aby utrzymać skórę w dobrym i zdrowym stanie, warto zainwestować w zdrowy sposób żywienia. Polecamy karmę przeznaczoną typowo dla psów z tendencją do tworzenia się problemów skórnych – Forza10 Dermo Active:

Guz tuczny (MCT)

jest najczęstszym rakiem skóry u psów. Najczęściej spotykany jest u bokserów, terierów bostońskich, labradorów, beagle i sznaucerów.

Guzy komórek tucznych najczęściej tworzą guzki lub grudki w skórze. Mogą również wpływać na inne obszary ciała, w tym śledzionę, wątrobę, jelita i szpik kostny. U większości psów z MCT (60-70%) rozwija tylko jeden guz.

Jeśli twój pies ma guzek, nawet jeśli okaże się, że nie jest rakowy, uważnie go obserwuj.

Zdjęcia pochodzą z: https://wigglinhomeboxerrescue.org/mast-cell-tumors-boxers/

Skąd mam wiedzieć, które guzy są niebezpieczne?

Więc skąd masz wiedzieć, które z guzków i guzów znalezionych u psa są niebezpieczne, a które można zostawić w spokoju? Prawdę mówiąc, tak naprawdę zgadujesz tylko jeśli nie angażujesz weterynarza. Większość weterynarzy stosuje konserwatywne podejście do guzów na skórze u psów jak tłuszczaki i torbiele łojowe i zaleca ich usuwanie tylko wtedy, gdy szybko rosną lub powodują problemy.

kobieca opieka

Często sprawdzaj skórę swojego psa by sprawdzić czy nie ma tam jakichś zmian. Im bardziej znasz jego ciało, tym szybciej dowiesz się, czy coś jest nie tak. 

Twój pies brzydko pachnie? Kliknij tutaj i zajrzyj do innego wpisu. Możesz też dowiedzieć się najważniejszych rzeczy związanych z linieniem w artykule Linienie psa – czy mam się martwić?

Źródła:

Skin Lumps and Bumps in Dogs: What You Should Know

T. J. Dunn, Lumps, Bumps, Cysts & Growths on Dogs

Sebaceous Cysts in Cats or Dogs

Karla S. Rugh, Managing Canine Warts

Quick Navigation
×
×

Wózek