Jak dbać o psa zimą? – 7 sposobów

Czy Twój pies uwielbia zimowe spacery, czy raczej wolałaby zakopać się po uszy w ciepłym kocu na kanapie? Bez względu na odpowiedź, powinnaś być przygotowana na ochronę swojego psa, gdy zima rozhula się na dobre. Przecież wychodzić z domu trzeba. Warto więc poznać kilka sposobów na to, jak dbać o psa zimą, aby zapewnić mu bezpieczeństwo.

jak dbać o psa zimą
Jak dbać o psa zimą?

Wielu opiekunów psów żyje w błędnym przekonaniu, że ponieważ ich zwierzęta mają futro, lepiej tolerują zimno niż ludzie. Podobnie jak my, te pokryte futrem stworzenia są przyzwyczajone do ciepłego schronienia w domu (no cóż, sami przyłożyliśmy do tego rękę…). Zimna aura może być po prostu dla nich tak trudna, jak dla nas ludzi. Jednym słowem zima to czas, kiedy nasze ukochane zwierzaki potrzebują trochę dodatkowej opieki.

Dlaczego przebywanie na mrozie może być dla psa niebezpieczne?

Odmrożenie

Zaczyna do niego dochodzić już w momencie, gdy pies robi się zimny. Aby utrzymać ciepło, ciało automatycznie pobiera krew z kończyn do centralnej części ciała. Części ciała najbardziej oddalone od korpusu, takie jak uszy, łapy lub ogon, mogą być tak zmarznięte, że w tkance mogą tworzyć się kryształy lodu i ją uszkadzać.

Odmrożenie nie jest od razu zauważalne i można łatwo je zignorować.

Uważaj na oznaki bladej lub szarej skóry; skóra może również stać się twarda i zimna. Co ważne, gdy obszary odmrożone się rozgrzeją, mogą być bardzo bolesne. Mocno odmrożona skóra będzie wtedy czarna i złuszczona.

śnieg
Śnieg to dla większości psów ogromna frajda!

Hipotermia

To drugi poważny problem związany z wystawieniem psa na długie działanie niskiej temperatury. Dochodzi do niej, gdy pies spędza zbyt dużo czasu na zimnie, zmoknie w niskich temperaturach lub w przypadku psów o słabym zdrowiu lub krążeniu, gdy jest narażony na zimno.

W łagodnych przypadkach pies drży, a jego uszy i łapy mogą stać się zimne.

W miarę postępu hipotermii, pies może wykazywać objawy depresji, letargu i osłabienia. Gdy stan się pogarsza, jego mięśnie sztywnieją, serce i częstotliwość oddechu zwalniają, a zwierzę nie reaguje na bodźce. Ciężka hipotermia zagraża życiu.

Ochrona psa przed odmrożeniami i hipotermią jest niezbędna. Dlatego naucz się rozpoznawać sygnały jakie daje ciało Twojego psa.

Jak poznać, że Twojemu psu jest zimno?

Zrób test: jest na tyle zimno, abyś nie dała rady stać na dworze bez kurtki? Prawdopodobnie jest też za zimno dla Twojego psa. Zwróć więc uwagę na jego zachowanie, gdy jesteście na zewnątrz.

chihuahua 633962 1920
Jak dbać o psa zimą? Może kupić mu ciepły kocyk?

Kiedy jest czas, aby wrócić do domu?

Gdy Twój pies pojękuje, drży lub jest niespokojny, albo przestaje się bawić i wyraźnie szuka miejsc do schowania się to znak, że trzeba wracać.

Zauważ, że część psów nie ma właściwie żadnego problemu z niską temperaturą. Ich futro składa się z dwóch warstw:

  • okrywy wierzchniej, składającej się z włosków sztywnych i leżących oraz
  • warstwy wewnętrznej czyli podszerstka, gęstego puchu, który chroni zarówno przed zimnem, jak i nadmiernym ciepłem.
husky winter
W swoim żywiole

Pewnie nie raz widziałaś np. psa rasy husky, który spał w śniegu – to psy naturalnie przystosowane do takich warunków pogodowych.

Jak dbać o psa zimą?

1. Ogranicz czas spędzany na zewnątrz 

Większość psów uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu. Jednak zimą nawet najbardziej włochaty czworonożny jegomość może się przeziębić!

Uszy, łapy i ogon są szczególnie podatne na odmrożenia.

Zabieraj swojego psa na spacery i zabawę w śniegu, ale gdy temperatura mocno spadnie, nie zostawiaj go na zewnątrz zbyt długo. Możesz przyjąć, że kiedy Ty będziesz gotowa, aby wrócić z zimnego spaceru do domu, Twój pies prawdopodobnie też będzie gotów. Jeśli Twój pies zostaje sam na zewnątrz na swoim podwórku, często sprawdzaj, czy nie zdradza oznak wychłodzenia.

Nie wiesz, jak aktywnie spędzić zimowy czas z psem? Koniecznie przeczytaj artykuł: Zabawy z psem zimą czyli co tu robić w taki ziąb?

2. Chroń swojego psa przed grzejnikami

Psy często szukają ciepła w chłodne zimowe dni, czasem niemal tuląc się do źródeł ciepła. Zabezpiecz grzejniki, aby uniknąć poparzenia zwierzaka, np. instalując osłony na listwie przypodłogowej. Poważnym zagrożeniem dla zwierząt są kominki. Upewnij się, że Twój kominek jest zabezpieczony przed oparzeniem zwierzęcia szukającego domowego ciepełka. Czasem pytanie „jak dbać o psa zimą?” zamienia się na zupełnie inne – „jak chronić psa przed chęcią nadmiernego ogrzewania się?”.

winter 3269241 1920
W takim ubranku można sobie pozwolić na dłuższe szaleństwo

3. Nawilżaj skórę psa

Sucha i zimna aura może mieć wpływ na skórę Twojego zwierzaka. Zapobiegaj wysuszeniu i łuszczeniu się skóry, dodając do jedzenia psa np. olej kokosowy. Olej kokosowy jest też świetnym naturalnym środkiem nawilżającym od zewnątrz i może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i sierści. Możesz go też z powodzeniem stosować zewnętrznie, o czym piszę szerzej poniżej.

4. Pielęgnuj łapy 

Tak jak my ludzie zimą mamy tendencję do powstawania pęknięć stóp, psy mogą również cierpieć z powodu popękanych poduszek łap. Jeśli dodasz do tego kontakt z różnymi substancjami (jak sól) używanymi do wysypywania śliskich ulic i chodników…

Sól na chodnikach może przypalać psom poduszki i jest toksyczna, więc po spacerach spłucz ją lub wytrzyj psu łapy.

jak dbać o psa zimą - pielęgnacja łap
Dbaj o łapy psa zimą

Jeśli Twój pies ma włochate łapy, przycinaj włosy rosnące między poduszkami, aby zapobiec gromadzeniu się tam lodu. Inaczej, w poduszkach mogą pojawić się ranki, które traktowane solą do wysypywania dróg będą bolesne i trudne w gojeniu się. Pies wykazuje oznaki dyskomfortu podczas chodzenia po zamarzniętych lub posypanych solą powierzchniach? Możesz rozważyć użycie bucików dla psów, aby chronić łapy.

Jeśli stwierdzisz, że łapy, uszy lub ogon zwierzęcia są suche lub pękają, możesz w razie potrzeby nałożyć olej kokosowy. U nas sprawdza się zwykły, bezzapachowy olej rafinowany Po powrocie ze śnieżnego spaceru, umyciu i wysuszeniu łap, smarujemy poduszki Westy olejem.

W poniższym filmie pokazaliśmy, jak zabezpieczamy zimą łapy naszego psa:

5. Chroń psa przed nagromadzonym śniegiem

Jak dbać o psa zimą? Możesz to robić, nie tylko stosując środki zaradcze na sierść i łapy. Śnieg może być świetną zabawą (i zabawką), ale może też być niebezpieczny. Śniegowe zaspy kuszą czterołapy i coś każe psom w nie wskakiwać – to pokusa, której nie mogą się oprzeć nawet dobrze wyszkolone psy! Jednak kiedy odśnieżasz podwórko, nie składuj śniegu blisko ogrodzenia, aby uniemożliwić psu ucieczkę po tak wybudowanym podwyższeniu. 

Śnieg i lód często gromadzą się na dachach, rynnach i innych elementach domu. Jeśli świeci słońce, wraz ze wzrostem temperatury takie czapy śnieżne mogą ześlizgnąć się i zranić psa. Jeśli nie masz możliwości usunąć śniegu z dachu, trzymaj psa z dala od tego rejonu, aby uniknąć obrażeń.

pexels photo 313104
Wspólne zabawy na świeżym powietrzu

6. Niech Twój pies będzie widoczny

Ograniczona widoczność to kolejny minus krótkich zimowych dni. Szybko robi się ciemno, słońce wschodzi później, a na spacer, tak czy siak, wychodzić trzeba. Przymocuj małe ledowe światełko lub odblask do obroży swojego psa, aby był widoczny podczas spacerów przy ograniczonej widoczności. Możesz też zainwestować w specjalną świecącą obrożę.

7. Otocz szczególną opieką psiego seniora

Zimna pogoda często pogarsza istniejące już choroby u psów, szczególnie zapalenie stawów. Bardzo ważne jest, aby pies z zapaleniem stawów regularnie się ruszał.

Na zewnątrz pamiętaj o śliskich nawierzchniach, w domu o ciepłym miękkim miejscu do odpoczynku, aby psi senior mógł zregenerować siły po aktywności.

pies senior
pies senior

Rozważ czy nie dać swojemu starszemu psu naturalnego suplementu na stawy, aby je „nasmarować” i złagodzić dolegliwości związane z zapaleniem. Podobnie jak ludzie, psy są bardziej podatne na choroby podczas zimy.

Ciężka zimowa pogoda budzi wiele obaw wśród odpowiedzialnych właścicieli psów. Przeraźliwe zimno, przyprawiająca o drętwienie wilgoć i mrożące do szpiku kości wiatry… To wszystko może powodować dyskomfort dla Twojego pupila. Zwrócenie szczególnej uwagi na dobre samopoczucie lojalnego przyjaciela w zimie sprawi, że oboje będziecie w pełni cieszyć się zimowym sezonem.

Postaraj się pamiętać o tym, jak dbać o psa zimą, a pozostanie Ci już tylko cieszyć się wszystkim tym, co zima ma do zaoferowania. Większość psów szaleje na punkcie śniegu! 

I nie zapominaj, że zimowe przytulanki ze swoim psim kumplem to świetny sposób na ogrzanie się!

Źródła:

Emily Vey, 15 Winter Care Tips For Your Dog

Winter dog care

10 Winter Safety Tips for Dog Owners

Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 14:27

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,