Podziel się ze znajomymi

Czy twój pies uwielbia zimowe spacery, czy raczej wolałaby zakopać się po uszy w ciepłym kocu na kanapie? Tak czy inaczej, powinnaś być przygotowana na ochronę swojego psa, gdy zima rozhula się na dobre. W końcu bez względu na pogodę wychodzić z domu trzeba. Warto poznać kilka sposobów na to jak dbać o psa zimą, aby zapewnić mu bezpieczeństwo w tym sezonie.

Jak dbać o psa zimą?

Wielu opiekunów psów żyje w błędnym przekonaniu, że ponieważ ich zwierzęta mają futro, lepiej tolerują zimno niż ludzie. Podobnie jak my, te pokryte futrem stworzenia są przyzwyczajone do ciepłego schronienia w domu. Zimna pogoda może być po prostu dla nich tak trudna, jak dla nas ludzi. Jednym słowem zima to czas, kiedy nasze ukochane zwierzaki potrzebują trochę dodatkowej opieki.

Dlaczego przebywanie na mrozie może być dla psa niebezpieczne?

Odmrożenie

zaczyna się już, gdy pies robi się zimny. Aby utrzymać ciepło, ciało automatycznie pobiera krew z kończyn do centralnej części ciała. Części ciała najbardziej oddalone od korpusu, takie jak uszy, łapy lub ogon, mogą być tak zmarznięte, że w tkance mogą tworzyć się kryształy lodu i ją uszkadzać. Odmrożenie nie jest od razu zauważalne i można łatwo je zignorować. Uważaj na oznaki bladej lub szarej skóry; skóra może również stać się twarda i zimna. Gdy obszary odmrożone się rozgrzeją, mogą być bardzo bolesne. Mocno odmrożona skóra ostatecznie stanie się czarna i złuszczona.

Śnieg to dla większości psów ogromna frajda!

Hipotermia

to drugi poważny problem związany z wystawieniem psa na długie działanie niskiej temperatury. Dochodzi do niej, gdy pies spędza zbyt dużo czasu na zimnie, zamoknie w niskich temperaturach lub w przypadku psów o słabym zdrowiu lub krążeniu, gdy jest narażony na zimno. W łagodnych przypadkach pies drży, a jego uszy i łapy mogą stać się zimne. W miarę postępu hipotermii, pies może wykazywać objawy depresji, letargu i osłabienia. Gdy stan się pogarsza, jego mięśnie sztywnieją, serce i częstotliwość oddechu zwalniają, a zwierzę nie reaguje na bodźce. Ciężka hipotermia zagraża życiu.

Ochrona psa przed odmrożeniami i hipotermią jest niezbędna. Dlatego naucz się rozpoznawać sygnały jakie daje ciało Twojego psa.

Jak poznać, że Twojemu psu jest zimno?

Zrób test: jest na tyle zimno, abyś nie dała rady stać na dworze bez kurtki? Prawdopodobnie jest też za zimno dla Twojego psa. Zwróć więc uwagę na jego zachowanie, gdy jesteście na zewnątrz.

Jak dbać o psa zimą? Może kupić mu ciepły kocyk?

Kiedy jest czas, aby wrócić do domu?

Gdy Twój pies pojękuje, drży lub jest niespokojny, albo przestaje się bawić i wyraźnie szuka miejsc do zakopania to znak, że trzeba wracać.

Zauważ, że część psów nie ma właściwie żadnego problemu z niską temperaturą. Ich futro składa się z dwóch warstw:

  • okrywy wierzchniej, składającej się z włosków sztywnych i leżących oraz
  • warstwy wewnętrznej czyli podszerstka, gęstego puchu, który chroni zarówno przed zimnem jak i ciepłem.
W swoim żywiole

Pewnie nie raz widziałaś np. psa rasy husky, który spał w śniegu – to psy przystosowane do takich warunków pogodowych.

Jak dbać o psa zimą?

1. Ogranicz czas na zewnątrz 

Większość psów uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu. Jednak zimą nawet najbardziej włochaty czworonożny jegomość może się przeziębić! Uszy, łapy i ogon są szczególnie podatne na odmrożenia. Zabieraj swojego psa na spacery i zabawę w śniegu, ale gdy temperatura spadnie, nie zostawiaj go na zewnątrz zbyt długo. Możesz przyjąć, że kiedy Ty będziesz gotowa aby wrócić z zimnego spaceru do domu, Twój pies prawdopodobnie też będzie gotów. Jeśli Twój pies zostaje sam na zewnątrz na swoim podwórku, często sprawdzaj, czy nie ma oznak zimna.

Nie wiesz jak aktywnie spędzić zimowy czas z psem? Koniecznie przeczytaj artykuł: Zabawy z psem zimą czyli co tu robić w taki ziąb?

2. Chroń swojego psa przed grzejnikami

Psy często szukają ciepła w chłodne zimowe dni, czasem niemal tuląc się do źródeł ciepła. Zabezpiecz grzejniki aby uniknąć poparzenia zwierzaka np. instalując osłony na listwie przypodłogowej. Poważnym zagrożeniem dla zwierząt są kominki. Upewnij się, że Twój kominek jest zabezpieczony przed oparzeniem zwierzęcia szukającego domowego ciepełka. Czasem pytanie “jak dbać o psa zimą?” zamienia się na zupełnie inne – “jak chronić psa przed chęcią nadmiernego ogrzewania się?”

W takim ubranku można sobie pozwolić na dłuższe szaleństwo

3. Nawilżaj

Sucha i zimna aura może mieć wpływ na skórę Twojego zwierzaka. Zapobiegaj wysuszeniu i łuszczeniu się skóry, dodając do jedzenia psa np. olej kokosowy. Olej kokosowy jest też świetnym naturalnym środkiem nawilżającym od zewnątrz i może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i sierści. Olej można też z powodzeniem stosować zewnętrznie, o czym piszę szerzej poniżej.

4. Pielęgnuj łapy 

Tak jak my ludzie zimą mamy tendencję do powstawania pęknięć stóp, psy mogą również cierpieć z powodu popękanych poduszek łap. Jeśli dodasz do tego kontakt z różnymi substancjami jak sól używanymi do wysypywania śliskich ulic i chodników… Sól na chodnikach może przypalać psom poduszki i jest toksyczna, więc po spacerach spłucz ją lub wytrzyj psu łapy.

Dbaj o łapy psa zimą

Jeśli Twój pies ma włochate łapy, przycinaj włosy rosnące między poduszkami, aby zapobiec gromadzeniu się tam lodu. Inaczej, w poduszkach mogą pojawić się ranki, które traktowane solą do wysypywania dróg będą bolesne i trudne w gojeniu się. Pies wykazuje oznaki dyskomfortu podczas chodzenia po zamarzniętych lub posypanych solą powierzchniach? Możesz rozważyć użycie bucików dla psów, aby chronić łapy.

Jeśli stwierdzisz, że łapy, uszy lub ogon zwierzęcia są suche lub pękają, możesz w razie potrzeby nałożyć olej kokosowy. U  nas sprawdza się zwykły, bezzapachowy olej. Po powrocie ze śnieżnego spaceru, umyciu i wysuszeniu łap, smarujemy poduszki Westy olejem.

W poniższym filmie pokazałem jak ja zabezpieczam zimą łapy mojego psa:

5. Chroń psa przed nagromadzonym śniegiem

Jak dbać o psa zimą? Nie tylko stosując środki zaradcze na sierść i łapy. Śnieg może być świetną zabawą (i zabawką), ale może też być niebezpieczny. Śniegowe zaspy kuszą psy i każą wskoczyć w nie – to pokusa, której nie mogą się oprzeć nawet dobrze wyszkolone psy! Kiedy odśnieżasz podwórko, nie składuj go blisko ogrodzenia, aby uniemożliwić psu ucieczkę. 

Śnieg i lód często gromadzą się na dachach, rynnach i innych elementach domu. Jeśli świeci słońce, wraz ze wzrostem temperatury takie czapy śnieżne mogą ześlizgnąć się i zranić psa. Jeśli nie masz możliwości usunąć śniegu z dachu, trzymaj psa z dala od tego rejonu, aby uniknąć obrażeń.

Wspólne zabawy na świeżym powietrzu

6. Niech Twój pies będzie widoczny

Ograniczona widoczność to kolejny minus zimowego czasu. Szybko robi się ciemno, słońce wschodzi później, a na spacer wychodzić trzeba. Przymocuj małe światełko lub odblask do obroży swojego psa, aby był widoczny podczas spacerów przy ograniczonej widoczności.

7. Otocz szczególną opieką psiego seniora

Zimna pogoda często pogarsza istniejące już choroby u psów, szczególnie zapalenie stawów. Bardzo ważne jest aby pies z zapaleniem stawów regularnie się ruszał. Na zewnątrz pamiętaj o śliskich nawierzchniach, w domu o ciepłym miękkim miejscu do odpoczynku, aby zregenerować siły po aktywności.

Rozważ czy nie dać swojemu starszemu psu naturalnego suplementu na stawy aby je “nasmarować” i złagodzić dolegliwości związane z zapaleniem. Podobnie jak ludzie, psy są bardziej podatne na choroby podczas zimy.

pies senior
pies senior

Ciężka zimowa pogoda budzi wiele obaw wśród odpowiedzialnych właścicieli psów. Przeraźliwe zimno, przyprawiająca o drętwienie wilgoć i mrożące do szpiku kości wiatry… To wszystko może powodować dyskomfort dla Twojego pupila. Zwrócenie szczególnej uwagi na dobre samopoczucie lojalnego przyjaciela w zimie sprawi, że oboje będziecie w pełni cieszyć się zimowym sezonem.

Postaraj się pamiętać o tym jak dbać o psa zimą, a pozostanie Ci już tylko cieszyć się wszystkim tym, co zima ma do zaoferowania. Większość psów szaleje na punkcie śniegu! 

I nie zapominaj, że zimowe przytulanki ze swoim psim kumplem to świetny sposób na ogrzanie się!

Źródła:

Emily Vey, 15 Winter Care Tips For Your Dog

Winter dog care

10 Winter Safety Tips for Dog Owners

Quick Navigation
×
×

Wózek