5 pokarmów, dzięki którym wiesz jak zapobiegać rakowi u psa

jak zapobiegac rakowi
5 pokarmów, które pomogą ci zapobiegać rakowi u psa

Jak zapobiegać rakowi u psa?

Podobnie jak ludzie, nasze zwierzęta żyją dłużej dzięki postępowi medycyny oraz naciskowi na profilaktykę i żywienie. Dłuższe życie naraża jednak nasze zwierzęta na choroby związane ze starzeniem się, zwłaszcza na raka. Szacuje się, że w tym roku rak zostanie zdiagnozowany u 6 milionów psów i prawie 6 milionów kotów. Czy wiesz jak zapobiegać rakowi u psa? Oto 5 różnych pokarmów, dzięki którym oddalisz od swojego czworonoga widmo raka:

1. Jagody

Jagody pomagają niszczyć komórki nowotworowe. Zawierają też przeciwutleniacz zwany kwasem elagowym, który blokuje tzw. szlaki metaboliczne, mogące prowadzić do raka. Na szczęście borówki są jednymi z łatwiejszych owoców do podania psu, ponieważ większość psów je uwielbia! Zastanawiasz się jak zapobiegać rakowi u psa? Dziel się z nim jagodami!

borowki
Jak zapobiegać rakowi u psa? Podawać jagody!

2. Marchew i inne warzywa pomarańczowo-żółte

carrots 673184 1280
Twój pies lubi marchewkę? To już masz gotowy przepis na to jak zapobiegać rakowi u psa

W badaniu przeprowadzonym w 2005 roku na terrierach szkockich stwierdzono, że pomarańczowe i żółte warzywa pomagają zapobiegać niektórym rodzajom raka. Wielu psich opiekunów zauważa, że ​​ich podopieczni wprost KOCHAJĄ marchewki. Podobnie jak nasza Westa, która zwykle otrzymuje marchewkowy podarunek od pani Ewy z warzywniaka, w którym robimy zakupy – pozdrawiamy! Tylko upewnij się, że posiekasz warzywa w miarę drobno. Nie wszystkie psy są w stanie strawić duże kawałki marchwi, więc mogą nie otrzymywać takich samych korzyści z jej jedzenia.

Więcej na temat tego jak marchew wływa na psa przeczytasz w artykule Marchewka dla psa? – czy warto?

3. Jarmuż i inne zielone warzywa

jarmuz liscie
Jarmuż oraz inne zielone warzywa pomagają zapobiegać rakowi nie tylko u psa

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Purdue wykazało zmniejszone ryzyko raka u psów, którym podawano zielone warzywa liściaste 3 razy w tygodniu. Niektórzy właściciele zwierząt uważają, że liściaste warzywa są nieco trudniejsze do przemycenia w psim jedzeniu. Spróbuj drobno posiekać warzywa, takie jak jarmuż, szpinak lub sałata rzymska, i wymieszaj je z ulubionym jedzeniem twojego psa.

4. Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe Omega-3 są jednym z niezbędnych składników diety antyrakowej. Inaczej mówiąc, jeśli zastanawiasz się jak zapobiegać rakowi u psa, kwasy Omega-3 po prostu MUSZĄ znaleźć się w jego diecie. Właściwości przeciwzapalne niezbędnych kwasów tłuszczowych pomagają powstrzymać proces, który może prowadzić do wzrostu guza.

ryba złowiona
Jak zapobiegać rakowi u psa? Podawać mu ryby i/lub to, co zawiera kwasy Omega-3

Problem z wieloma karmami na rynku jest taki, że nie zapewniają odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych Omega-3. Wynika to z prostego faktu, że oleje rybne są bardzo nietrwałe w żywności przetwarzanej w sposób tradycyjny. Nawet jeśli tłuszcze przetrwają proces produkcyjny, w momencie wystawienia na działanie powietrza po otwarciu worka, rozpoczyna się proces utleniania. Sposób na to ma SanyPet, którego karmy Forza10 oparte w głównej mierze na rybach, zawierają duże ilości kwasów Omega-3. Ważne jest, że tutaj proces wytłaczania i suszenia karmy nie powoduje jej wyjałowienia i obniżenia efektywności zawartych w niej składników naturalnych. Substancje wrażliwe są formowane na zimno (w temperaturze pokojowej). 

omega 3
omega 3

Pewną alternatywą jest wzbogacenie diety psa o olej rybny np.  Fish4Dogs Salmon Oil olej z łososia lub Bosch-Quality Olej z łososia dla psa lub kota. Możesz ewentualnie codzienne podawać psu kilku (niesolonych!) sardynek do jedzenia.

5. Kurkuma (Kurkumina)

W badaniach laboratoryjnych wykazano, że kurkumina zawarta w kurkumie hamuje wzrost i rozprzestrzenianie się komórek rakowych. Kurkumina może zmniejszać skuteczność niektórych leków stosowanych w chemioterapii. Dlatego przed włączeniem jej do diety psa leczonego na raka, wpierw skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

kurkuma
TKurkuma, mimo że nie zachwyca smakiem, daje ci gotową receptę na raka u psa

Kurkumina ma również korzystny wpływ na stawy twojego psa (wiele osób przyjmuje suplementy z kurkumą dokładnie z tego powodu). Roślina ta niekoniecznie jest najłatwiejszą rzeczą do karmienia nią psa, ponieważ jej smak jest…mało atrakcyjny. Możesz przemycić ją w samodzielnie zrobionej złotej paście lub znaleźć przysmak, który zawiera kurkumę w składzie. 

Zawsze jednak pamiętaj, że pytanie brzmi jak zapobiegać rakowi u psa, a nie jak przygotować najsmaczniejszą przekąskę na świecie.

A jak to jest z węglowodanami?

Węglowodany podawane wraz z owocami czy warzywami nie wpływają źle na zdrowie twojego psa. Oczywiście ważne jest, aby zarówno owoce jak i warzywa były w jak największej ilości surowe. Gotowanie po pierwsze pozbawia rośliny wielu ważnych składników odżywczych. Po drugie może zwiększać ich kaloryczność/indeks glikemiczny, co jest ważne dla psów z problemami z wagą oraz cukrzycą. 

Jeśli zastanawiasz się jak zapobiegać rakowi u psa, skorzystaj z powyższych porad. Być może twój pies zakocha się w smaku któregoś z zaproponowanych produktów jak nasza Westa w marchewce!

[mailerlite_form form_id=1]

Tak naprawdę pies może z powodzeniem żywic się rośinną dietą. Czy wyłącznie? O tym też przeczytasz w artykule Wegańska karma dla psa? – obalamy mity.

Chcesz poczytać więcej na temat zajmowania się psem? Zapraszam do przeczytania artykułu Jak dbać o psa? 5 wskazówek

Data pierwszej publikacji: 24 lipca 2020 @ 22:05

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,