Shopping Cart

Darmowa wysyłka od 99 zł

Wegańska karma dla psa? – obalamy mity.

Moda czy nie, trudno kwestionować korzyści jakie daje ludziom dieta wegańska. Zgodzisz się z tym, że jest humanitarna, ponieważ jest wolna od produktów pochodzenia zwierzęcego, poza tym zmniejsza ryzyko chorób serca, cukrzycy, otyłości i wielu innych problemów zdrowotnych.

Skoro dieta wegańska jest tak zdrowa dla ludzi, naturalne jest, że część psich opiekunów zastanawia się czy ich pies też może przejść na weganizm. Nie ukrywają przy tym, że rozwiązałoby to ich problem etyczny. Czy jest to jednak możliwe bez uszczerbku na psim zdrowiu? Przecież tysiące lat opieki nad psami nauczyło nas, że zawartość psiej miski to kość i mięso…

wegańska karma dla psa
Wegańska karma dla psa? Obalamy mity.

Krótka odpowiedź brzmi: „to zależy”. Dlaczego? Psy to zwierzęta o innym pochodzeniu, budowie i wymaganiach odżywczych niż człowiek. Czy w związku z tym powinny jeść wyłącznie produkty pochodzenia zwierzęcego? A może weganizm i pies to dwie sprzeczne pojęcia i niebezpieczny ludzki wymysł? Jakich składników odżywczych potrzebują psy, jak działają diety wegańskie i czy taka dieta jest bezpiecznym wyborem dla Twojego psa? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.

Wszystkożerny pies

Trwa dyskusja na temat tego, czy psy są wszystkożerne, mięsożerne, czy coś pośredniego. Psy mają kilka kluczowych cech wszystkożerców:

 • trzonowce o stosunkowo płaskich powierzchniach przeznaczone do rozdrabniania kości oraz włóknistego materiału roślinnego.
 • zdolność trawienia większości spożywanych węglowodanów
 • jelito cienkie, które zajmuje około 23 % całkowitej objętości przewodu pokarmowego, co jest szeroko spotykane u innych zwierząt wszystkożernych (zwierzęta typowo mięsożerne, takie jak koty, mają jeszcze krótsze jelita cienkie)
 • zdolność do tworzenia niezbędnego składnika odżywczego, witaminy A, z betakarotenu występującego w roślinach
wegańska karma dla psa i zęby
Zęby psa wskazują na wszystkożerność

Oznacza to, że psy są w stanie uzyskać niezbędne składniki odżywcze z białek zwierzęcych, ale też z roślin.

Mimo to, mięso jest ogólnie uważane za ważne źródło białka dla psów. I bądźmy szczerzy, większość psów będzie biegać bardziej entuzjastycznie za soczystym kawałkiem mięsa, podczas gdy stos marchewek może nawet nie zwrócić jego uwagi. Pomijając naszą Westę, która jest prawdziwą i oddaną fanką surowej marchwi.

wegańska karma dla psa zawiera wyłącznie roślinne białka
Pies może jeść warzywa, jednak nie wszystkie są dla niego wskazane

Dlaczego psy “przechodzą” na weganizm?

Według lekarza weterynarii i byłego prezydenta amerykańskiej organizacji zajmującej się ochroną praw zwierząt, American Humane, dr Michaela Foxa, istnieją dwa główne powody, dla których ludzie wybierają karmienie swoich psów dietą wegańską:

etyka osobista (wtedy, gdy opiekun psa sam jest na diecie wegańskiej i uważa, że wegańska karma dla psa to naturalna kolej rzeczy)

alergie pokarmowe (wtedy, gdy pies jest uczulony na wszelkie biało zwierzęce) i to jest najczęstszy powód, dla którego nasi klienci wybierają karmę wegańską.

84726144 s

Psy z alergią pokarmową są zazwyczaj wrażliwe na określone białka zwierzęce. Wyeliminowanie przetworzonych produktów zwierzęcych z ich diety może pomóc, o ile dieta zastępcza jest starannie opracowana w celu zapewnienia niezbędnych składników odżywczych.

I tutaj pole do popisu ma wegańska karma dla psa.

Co wchodzi w skład wegańskiej diety dla psów?

Mimo przystosowania psów do naszego, ludzkiego stylu życia, miej na uwadze, że istnieją produkty, których psów jeść nie mogą (szczegóły w artykule Czego nie powinien jeść pies). Psy mogą natomiast bezpiecznie korzystać z szerokiej gamy produktów przyjaznych dla wegan, w tym:

 • marchewki, brokułów i innych warzyw
 • ryżu
 • komosy ryżowej
 • soczewicy
 • niektórych rodzajów fasoli (należy pamiętać, że w przypadku większości psów fasola = wzdęcia)
 • soi
 •  ciemnych, liściastych warzyw, takich jak szpinak i jarmuż
wegańska karma dla psa z marchewką
Marchew jest jednym z warzyw, które psy mogą jeść bez obaw

Uwaga! Dieta wegańska dla psów wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na aminokwasy, witaminy i minerały.

Jeśli masz zamiar przygotowywać posiłki dla psa samodzielnie, konieczne jest skonsultowanie się z dietetykiem zwierząt domowych w celu ustalenia odpowiednich rodzajów i ilości pokarmów oraz suplementów w celu zapewnienia wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Uprzedzam jednak, że to bardzo skomplikowany i czasochłonny proces.

Zdecydowanie najprostszą drogą jest gotowa wegańska karma dla psa. To bezpieczny wariant, ponieważ karmy tego typu zostały opracowane tak, aby spełniały wymagania żywieniowe psa. Pamiętajmy jednak, że w przypadku uczulenia psa na wszelkie białko zwierzęce, karma musi być wegańska, czyli taka, do produkcji której nie użyto ŻADNEGO składnika pochodzenia zwierzęcego.

Alergię wywołują pojedyncze molekuły (!) substancji uczulającej, tak więc ważna jest całkowita sterylność w procesie produkcji. Stąd wynika trudność w wyprodukowaniu, a więc i zdobyciu takiej karmy oraz z reguły wyższa cena.

Potencjalne problemy psów na diecie wegańskiej

Według znanego amerykańskiego portalu publicystycznego zajmującego się zdrowiem i tzw. strefą well-being, WebMD, niewłaściwie zbilansowana dieta wegańska może prowadzić do kilku poważnych braków:

 • niewystarczające spożycie białka (poziomy różnią się w zależności od wieku psa i poziomu aktywności; ogólnie dieta dorosłego psa powinna wynosić 15-30% białka)
 • brak równowagi aminokwasowej (może prowadzić do problemów z sercem i innych chorób)
 • niedobór witamin i / lub minerałów (psy wymagają witamin z grupy B, wapnia, fosforu i żelaza, które najczęściej pozyskiwane są z mięsa).

Właściwy poziom białka można osiągnąć za pomocą diet roślinnych. Wówczas są to wysokobiałkowe alternatywy mięsa, takie jak rośliny strączkowe i fasola. Jednak aminokwasy w diecie psa to już większe wyzwanie. Proponowana przez nas karma wegańska Forza10 BIO Logic All Breeds VEGETAL została opracowana w celu uzupełnienia braków przy odrzuceniu mięsa. Jeśli jednak wegańska karma dla psa jest przygotowywana samodzielnie w domu, należy uwzględnić w takiej diecie suplementy.

marine algae 1193978 1280
algi morskie – źródło ogromnej ilości niezbędnych składników

Równoważenie etyki ludzkiej z potrzebami zwierząt

Dla miłośników psów o silnych przekonaniach na temat diety roślinnej może być trudne pogodzenie osobistej polityki z potrzebami swojego psa. Jeśli jesteś wegetarianką lub weganką, zapewne masz opory podając psu mięsną pulpę. Wiem coś o tym. Jednak nie każdy wegetarianin od razu przestawia swojego psa na dietę bezmięsną (i nie ma takiej potrzeby).

Co możesz zrobić?

 By dieta Twojego psa była zdrowa, humanitarna i zrównoważona:

 • przygotowuj zdrowe domowe jedzenie dla psa, używając mięsa z lokalnych, zaufanych (!) źródeł oraz ekologicznych lub domowych warzyw (czy masz takie źródła?)
 • ewentualnie wybierz wegańską karmę dla psa z wysokiej jakości składnikami, które wspierają humanitarne i zrównoważone praktyki rolnicze (hodowle ekstensywne zamiast intensywnych, mięso pochodzące z najczystszych zakątków świata).

Jest też prostsze rozwiązanie:

Nasza propozycja brzmi – Forza10 Bio Logic Vegetal:

a8f6db2312ae491d5da3b7dacab5d259
Forza10 Bio Logic Vegetal – wegańska karma dla psa

Wybierz tę karmę, jeśli zależy Ci, aby Twój pies dostawał pokarm

 • wyłącznie roślinny,
 • możliwie najbardziej naturalny,
 • bogaty w substancje mineralne, witaminy i składniki odżywcze. Szczególnie, jeśli występują u niego problemy alergiczne.

Ta wegańska karma dla psa została wyprodukowana wyłącznie z organicznych składników, hodowanych i uprawianych zgodnie z rygorystycznymi normami ekologicznymi.

Zespół weterynarzy Forza10 dowiódł, że psy karmione dietą wegańską osiągają idealną równowagę fizyczną i psychiczną.
Jest to możliwe dzięki zdrowotnym właściwościom takiej diety.

Główną zaletą karmy Forza10 Bio Logic Vegetal jest eliminacja toksycznych pozostałości farmakologicznych zawartych w mięsie zwierząt z hodowli intensywnych.
Pozostałości te stanowią główną przyczynę najczęstszych chorób atakujących zwierzęta domowe.

dr Canello poświęcił pracę psom i kotom
dr Canello, twórca receptur karm Forza10, poświęcił pracę psom i kotom

Wegańska karma dla psa Forza10 to gwarancja najzdrowszych surowców

 1. Najwyższa wartość odżywcza, brak jakichkolwiek dodatków chemicznych i środków ochrony.
 2. Wyłącznie roślinne surowce i dodatki dla psów, które wykazują alergię na białka zwierzęce.
 3. Dzięki temu Twój pies dostaje dokładnie to, czego potrzebuje, bez niepotrzebnego ryzyka.
 4. Żadnych kompromisów, liczy się tylko zdrowie.

Dzięki tej karmie:

 • dbasz o zdrowie psa w najlepszy możliwy sposób
 • żywisz psa karmą działającą hipoalergicznie, oczyszczająco, antynowotworowo
 • rozwiązujesz problemy psiej alergii i nadwrażliwości pokarmowej
 • dbasz o dopasowanie krokietów do wielkości psa
 • dostarczasz naturalne składniki zapewniające zdrowie stawów, ścięgien i kości
 • zapewniasz psu bardzo smaczne i łatwo przyswajalne posiłki
 • dostarczasz psu tylko czyste białko roślinne z organicznych plantacji
 • idealnie bilansujesz pożywienie – nie musisz suplementować

A w naszej karmie zamiast mięsa jest…

1. Fasola

runner beans 1835646 1280

2. Soja

soybeans 2039642 1280

Dla kogo?

Wegańska karma dla psa może być jedynym rozwiązaniem, gdy pies jest uczulony na białko zwierzęce. 

Dzięki wielu badaniom i starannemu przygotowaniu posiłków można uzyskać wszystkie potrzebne składniki odżywcze bez mięsa. W przypadku psów ze szczególnie wrażliwymi żołądkami lub poważnymi alergiami dieta wegetariańska lub wegańska pod nadzorem lekarza weterynarii może uratować życie. 

vegetables 1584999 1280

Pamiętaj, że zawarte w tym artykule porady nie zastąpią wizyty u weterynarza. Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, skontaktuj się z lekarzem. Nasze porady wynikają wyłącznie z naszego doświadczenia i nie mogą być traktowane jak porady lekarskie.

Źródła:

Elisabeth Geier, Vegan Dogs: How Does it Work, and Are They Healthy?

Marie Tae McDermott, The Vegan Dog

Cailin R. Heinze, Vegan Dogs – A healthy lifestyle or going against nature?

Wanda McCormick, 

Just because you’re vegan, it doesn’t mean your dog should be

Data pierwszej publikacji:15 czerwca 2020 @ 14:32

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,

Jak radzić sobie z różnymi problemami?

Na obrazku kliknij miejsce, w którym najbardziej widoczne są objawy problemów zdrowotnych Twojego psa
zdrowa karma dla psa - gdzie widoczne są objawy problemu
Pysk

kamień nazębny, brzydki oddech, zapalenie dziąseł, tchawicy, krtani, przełyku

Ucho

Ucho wewnętrzne, zewnętrzne, małżowina, stany zapalne, pasożyty, świąd, nadmiar woszczyny, egzemy małżowiny usznej

Oczy

łzawienie, odbarwienia, zacieki, zaczerwienienie, zapalenie oka, siatkówki i rogówki

Gruczoły okołoodbytowe

zapalenie gruczołów/zatok okołoodbytowych, przetoka, zaczopowanie, wylizywanie, saneczkowanie

Sierść i skóra

wypadająca sierść, łupież, łojotok, świąd, hot spoty, łysienie, drapanie, wylizywanie łap, grzybica skóry 

Trawienie i trzustka

biegunka, zaparcia, zatwardzenia, zespół złego wchłaniania, choroba wrzodowa, wzdęcia, wymioty, niewydolność trzustki

Nadwaga

nadwaga, otyłość, złe trawienie cukrów, tłuszczów, cukrzyca

Stawy

schorzenia i problemy układu mięśniowo-szkieletowego

Nerki

niewydolność nerek, niewydolność serca

Nadpobudliwość i agresja

agresja, nadpobudliwość, lęk

zdrowakarma.pl jack russell
Pysk

kamień nazębny, brzydki oddech, zapalenie dziąseł, tchawicy, krtani, przełyku

Ucho

Ucho wewnętrzne, zewnętrzne, małżowina, stany zapalne, pasożyty, świąd, nadmiar woszczyny, egzemy małżowiny usznej

Oczy

łzawienie, odbarwienia, zacieki, zaczerwienienie, zapalenie oka, siatkówki i rogówki

Sierść i skóra

wypadająca sierść, łupież, łojotok, świąd, hot spoty, łysienie, drapanie, wylizywanie łap, grzybica skóry 

Gruczoły

zapalenie gruczołów/zatok okołoodbytowych, przetoka, zaczopowanie, wylizywanie, saneczkowanie

Trawienie i trzustka

biegunka, zaparcia, zatwardzenia, zespół złego wchłaniania, choroba wrzodowa, wzdęcia, wymioty, niewydolność trzustki

Nadwaga

nadwaga, otyłość, złe trawienie cukrów, tłuszczów, cukrzyca

Stawy

schorzenia i problemy układu mięśniowo-szkieletowego

Nerki

niewydolność nerek, niewydolność serca

Nadpobudliwość

agresja, nadpobudliwość, lęk