Nietrzymanie moczu u psa seniora – rozpoznanie i leczenie

Zobaczyłaś pierwszy siwy włos na pyszczku swojego czworonoga? Latka lecą, Twój pies się starzeje i zapewne oprócz wyglądu dostrzegasz u niego wiele zmian. Również zdrowotnych. Niestety należy do nich również nietrzymanie moczu u psa. Jest to frustrujący problem zarówno dla zwierzaka, jak i jego opiekuna, szczególnie jeśli pies był wcześniej szkolony i nauczony czystości.

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu u psów często zaczyna się, gdy zwierzę osiąga wiek średni i później i jest to w pewnym stopniu zależne od wielkości i rasy psa (według dr Michaela D. Lucroya, onkologa weterynaryjnego medycyny weterynaryjnej i dyrektora badań klinicznych Centrum w MedVet Medical & Cancer Centers for Pets). Zwróć jednak uwagę, że na przykład 5-letni dog niemiecki jest w średnim wieku, podczas gdy podobny terier nadal jest uważany za młodego psa.

Nietrzymanie moczu? Czyli co?

Nietrzymanie moczu to niezdolność do pełnej kontroli pęcherza. Pies, który patrzy na ciebie i kuca, aby po chwili hurtem wysikać wszystko co ma w pęcherzu, prawdopodobnie cierpi na nietrzymanie moczu. Oddawanie moczu i / lub wypróżnianie zdarza się w tym samym momencie, gdy pies zdaje sobie z tego sprawę. Tylko, że wówczas jest już za późno… Najczęściej wyraźnie widać, że pies czuje się zawstydzony, a nawet zmartwiony tym, że zawiódł swojego opiekuna. Pamiętaj jednak, że prawdziwe nietrzymanie moczu u psa nie jest jego winą. 

Jakie są objawy nietrzymania moczu u psa?

Typowe objawy nietrzymanie moczu u psa obejmują:

  • popuszczanie moczu podczas snu
  • kapanie moczu podczas stania lub chodzenia (zanim pies kucnie, by się wysikać)
  • zostawianie mokrych plam na posłaniu
  • wyraźny zapach moczu od psa
dog 2554559 1920

We wczesnych stadiach nietrzymania moczu może wydawać się, że Twój pies po  prostu nie umie wytrzymać. Dobrym pomysłem jest wtedy zmienienie przyzwyczajeń i wypuszczanie psa na siku częściej niż zwykle.

Diagnozowanie nietrzymania moczu u psów

Jeśli Twój pies senior zaczyna mieć wpadki z nietrzymaniem moczu w domu, spróbuj najpierw ustalić przyczynę. Czy Twój pies świadomie sika w domu? Być może jest to związane ze stanem zdrowia lub problemem z zachowaniem. 

Przyczyny

Pierwszą rzeczą do wykluczenia jest problem zdrowotny. Skontaktuj się ze swoim weterynarzem w celu postawienia diagnozy. Starsze psy powinny widywać się z weterynarzem częściej niż młodsze psy; często zaleca się przeprowadzanie badań kontrolnych dwa razy w roku. Aby postawić diagnozę i stwierdzić bądź wykluczyć nietrzymanie moczu u psa, weterynarz prawdopodobnie będzie chciał zbadać mocz i krew Twojego pupila.

close up photo of dog 2027104

Najczęściej nietrzymaniem moczu u psa jest wynikiem następujących problemów zdrowotnych:

Infekcje dróg moczowych

To najczęstsza przyczyna nietrzymania moczu u psa. Jeśli jest tak też w przypadku Twojego pupila, weterynarz najprawdopodobniej przepisze mu antybiotyki. Problemy z nietrzymaniem moczu u psa mogą również wynikać z kamieni pęcherza lub guzów. Wówczas pies może wymagać operacji.

Choroba nerek

Infekcje dróg moczowych i inne problemy z moczem mogą być związane z chorobą nerek, szczególnie u starszych psów. Choroba nerek powoduje, że organizm pobiera więcej wody i produkuje więcej moczu. Resztę już znasz.  Więcej przeczytasz w artykule Choroby nerek u psów – objawy i leczenie

Możesz zadbać o nerki swojego psa kupując mu karmę przygotowaną specjalnie dla psów z problemami z nerkami:

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Problemy z żołądkiem mogą powodować biegunkę i inne problemy ze stolcem, które mogą wyglądać jak nietrzymanie moczu. Jeśli stolce Twojego psa wydają się niewłaściwe, weterynarz może chcieć zrobić zdjęcia rentgenowskie lub USG, aby przyjrzeć się jamie brzusznej.

Problemy z kręgosłupem

Problemy z kręgosłupem mogą prowadzić do problemów nerwowych, które mogą też powodować nietrzymanie moczu u psa. Często zdarza się to u psów z chorobą krążka międzykręgowego lub urazem kręgosłupa. Leczenie medyczne lub chirurgiczne może nie rozwiązać problemu, jeśli uszkodzenie nerwów jest zbyt poważne.

Artretyzm

Zapalenie stawów jest częstym problemem u starszych psów, który wpływa na mobilność. Twój pies może ból i sztywność, co utrudnia mu ustawienie się w prawidłowej pozycji do oddawania moczu i / lub wypróżniania. Z tego powodu pies może powstrzymywać się od opróżniania pęcherza. Potem, kiedy nie może już dłużej wytrzymać, zdarza się wypadek.

Choroba mózgu

Problemy w mózgu mogą wpływać na zdolność psa do kontrolowania pęcherza i / lub jelit. Może to być guz mózgu lub infekcja, która uszkodziła część mózgu. Najczęściej jest to jednak demencja. Demencja, zwana także psią dysfunkcją poznawczą lub starością, powoduje, że pies traci pamięć, ma problemy z koncentracją i doświadcza zmian osobowości. Psy z demencją często stają się niespokojne i łatwo ulegają dezorientacji. Jednym z wcześniejszych objawów demencji jest „zapominanie” o tym czego pies nauczył w kwestii czystości w domu. 

Nie ma lekarstwa na demencję, ale istnieją sposoby, aby pomóc psu sobie z nią radzić. Istnieją również leki i suplementy, które mogą złagodzić objawy i spowolnić postęp choroby.

Leczenie

Niektóre psy skorzystają z leków i suplementów na nietrzymanie moczu. Nietrzymanie moczu z powodu demencji nie może być jednak traktowane w ten sam sposób. Jeśli zauważasz nietrzymanie moczu u psa, ale nie wdrożono żadnego leczenia, możesz wprowadzić pewne nowe nawyki poprawiające jakość życia swojego psa, a samemu zachować zdrowie psychiczne:

dog 3385872 1920
  1. Zwiększ częstotliwość spacerów i wyjść na przysłowiowe siku. Wyprowadź swojego psa natychmiast po jedzeniu, piciu i przebudzeniu. Sposób działania w tym przypadku jest podobny do tego, jak traktuje się szczeniaka.
  2. Załóż wodoodporne pokrowce na legowisko dla psa i inne miejsca, w których twój pies śpi lub odpoczywa.
  3. Oczyść dobrze zabrudzone obszary za pomocą enzymatycznego środka czyszczącego, aby Twój pies nie kojarzył miejsc z sikaniem i aby wyeliminować przyszłe wpadki
  4. Umieść podkładki dla szczeniąt w łatwo dostępnych miejscach, aby Twój pies mógł w razie czego szybciej sobie ulżyć.
  5. W ciężkich przypadkach używaj pieluszek dla psów. Pamiętaj, aby często je zmieniać, aby uniknąć podrażnienia skóry i w efekcie infekcji.
  6. Kąpiel okolicy narządów płciowych Twojego psa często zapobiega zapachowi, podrażnieniom i infekcjom. Możesz także przyciąć dłuższe włosy w okolicy narządów płciowych, aby ułatwić higienę.

W miarę starzenia się psa może być coraz trudniej poradzić sobie z tymi problemami, ale przecież Twój pies zasługuje na to,by jak najlepiej przeżyć swoje złote lata.

Więcej na temat opieki nad psem seniorem przeczytasz w artykule Pies senior – opieka nad starym psem

stary pies
stary pies

Jakie psy są najbardziej narażone na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu może wpływać na każdą rasę, ale według części specjalistów istnieją rasy, które są bardziej podatne na rozwój tego stanu, w tym dobermany, owczarki staroangielskie i cocker spaniele. Ponadto prawdopodobieństwo nietrzymania moczu jest większe u samic wysterylizowanych. Często wynika to z braku estrogenu.

Według dr. Josepha Linwooda Jernigana, prezesa i dyrektora medycznego w Szpitalu dla Zwierząt w Summerfield, USA, większe rasy psów, takie jak labrador retriever i golden retriever, częściej zapadają na nietrzymanie moczu czy stolca z powodu zwiększonej częstości występowania chorób układu mięśniowo-szkieletowego i neurologicznych.

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Jenna Stregowski, How to Identify and Treat Incontinence in Older Dogs

Diana Bocco, Incontinence in Senior Dogs: What to Do and How to HelpDr Donna

Spector, What You Need to Know About Spay Incontinence in Female Dogs

Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 15:17

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,