Niewidomy pies w domu

18 pomocnych wskazówek dotyczących opieki nad niewidomym psem w domu

niewidomy pies w domu
Niewidomy pies w domu – jak się opiekować?

Na liście rzeczy ważnych dla psów możesz znaleźć rodzinę, smakołyki i zabawki – w zupełnie przypadkowej kolejności. Zdrowie nie jest tą rzeczą, o którą martwią się nasze psy. Mało tego, niedyspozycja zdrowotna zdaje się nie wpływać zbyt mocno na pupila, chyba że wiąże się z bólem.

Jak mówi dr Tammy Miller Michau, certyfikowany okulista z BluePearl Veterinary Partners, utrata wzroku jest bardziej traumatyczna dla nas właścicieli zwierząt niż dla nich samych. Zwierzę dba o takie rzeczy, jak: czy jest z tobą, czy jest karmione, czy znajduje się w bezpiecznym, ciepłym otoczeniu. Jeśli tak, może wieść całkiem szczęśliwe życie, nawet z utratą wzroku.

Jakie są oznaki, że Twój pies może tracić wzrok

Jeśli twój pies traci wzrok, możesz zauważyć u niego następujące objawy:

 • zwiększoną niezdarność
 • trudność w znalezieniu zabawek
 • łatwo go zaskoczyć np. wchodząc do pokoju
 • widoczne zmętnienie i / lub czerwone naczynia krwionośne w oczach
 • zauważalny ból oka
 • niższy poziom energii
jakie są objawy utraty wzroku u psa?
Jeśli twój pies zrobił się ostatnio niezdarny, ma zaczerwienione oczy, być może to pierwsze stadium utraty wzroku

Twój pies nie bawi się już tak często jak kiedyś? Może to być spowodowane tym, że nie widzi tak dobrze, jak kiedyś. Jeśli zauważysz powyższe objawy skontaktuj się z weterynarzem, najlepiej okulistą. On wie jak sprawdzić, czy pies jest ślepy. Utrata wzroku spowodowana stanami takimi jak zaćma lub jaskra może czasami zostać zatrzymana lub spowolniona za pomocą leków czy interwencji chirurgicznej.

Jakie są przyczyny utraty wzroku?

Niektóre z najczęstszych przyczyn ślepoty u psów to:

 • zaćma
 • jaskra
 • urazy oka
 • postępujący zanik siatkówki (PRA)
 • zespół nagłego nabytego zwyrodnienia siatkówki (SARDS)
 • odwarstwienie siatkówki
 • guzy (które mogą wymagać usunięcia oka lub oczu)
 • zapalenie nerwu wzrokowego
 • zapalenie naczyniówki i siatkówki (zapalenie warstw z tyłu oka).
zaćma u psa to częsta przyczyna utraty wzroku
Zaćma i jaskra to najczęstsze przyczyny utraty wzroku

Jeśli twojemu psiemu przyjacielowi postawiono ostateczną diagnozę niewyleczalnej utraty wzroku, nie zamartwiaj się, ponieważ twój pies by tego nie chciał. Twój pies nauczy się kompensować brak wzroku za pomocą innych zmysłów, takich jak słuch, węch i dotyk – które już na starcie są bardzo wyczulone w naszych psich przyjaciołach.

Forza10 Lux Active (Ophtalmic) - ochrona oczu 2 x 4kg - sucha karma dla psa
Forza10 Lux Active – karma wspomagająca leczenie problemów wynikających z chorób oczu

Oto 18 wskazówek, jak pomóc niewidomemu kumplowi w poruszaniu się w domu i na zewnątrz.

1. Zapewnij swojemu psu bezpieczną strefę

Ważne jest, aby stworzyć miejsce, które jest przytulne i bezpieczne dla niewidomego psa. Koniecznie powinno być to miejsce, które pies z łatwością znajdzie i do którego z łatwością wejdzie. Może to być duże łóżko z miękką wyściółką lub psie posłanko w cichym zakątku domu.

2. Często rozmawiaj ze swoim psem

Twój pies jest już twoim najbardziej zaufanym powiernikiem, dlatego regularne rozmowy z niewidomym psiakiem będą jeszcze ważniejsze. Dźwięk twojego głosu pomoże mu zorientować się, gdzie jest. Użyj też głosu, aby zwrócić jego uwagę, zanim go dotkniesz. W ten sposób nie wystraszysz go.

niewidzący pies bardziej ciebie potrzebuje
Twój pies będzie teraz szczególnie reagował na dźwięk twojego głosu

3. Utrzymuj spójną rutynę

Codzienna rutyna jest bardzo pomocna. Zabieraj psa go do tych samych parków i na te same trasy spacerowe. To pomoże ograniczyć dodatkowy stres i da poczucie bezpieczeństwa.

4. Poinformuj innych, że Twój pies jest niewidomy

Możesz psu założyć bandanę lub kamizelkę z napisem „Jestem niewidomy” do noszenia na spacerach. Opowiedz ludziom o stanie swojego psa, po to, aby wiedzieli, że powinni podchodzić do niego powoli i pozwolili mu najpierw ich obwąchać (w końcu teraz on polega głównie na węchu i słuchu). Zdobądź też przywieszkę do obroży psa z napisem „Jestem niewidomy” na wypadek, gdyby kiedykolwiek się zgubił. Nie chcę nawet wyobrażać sobie co musi czuć niewidomy pies, który się zgubił…

poinformuj innych, że twój pies jest niewidomy
Poinformuj innych, że twój pies jest niewidomy

5. Utwórz wskazówki dotyczące lokalizacji psa

Jeśli w twoim przedpokoju jest chodnik, może to być dobra wskazówka, którą zapamięta twój niewidomy pies.

Możesz użyć chodnika do w często odwiedzanych przez psa częściach domu. W ten sposób pies będzie mógł wyczuć podłogę i użyć chodnika do skorygowania swojej trasy, gdyby się zgubił.

6. Przystosuj swój dom do psa

To co teraz przeczytasz może być dziwne, ale ważne, by wczuć się w położenie niewidomego psa. Uklęknij na czworakach i przejdź tak cały dom, szukając zagrożeń, na przykład rzeczy, z którymi pies może się niebezpiecznie zderzyć lub takich, które mogą na niego spaść. Umieść ochraniacze narożne na ostrych meblach i bramkę dla dzieci na szczycie schodów. Wszystkie niezbędne akcesoria tego typu na pewno dostaniesz w sklepach z artykułami dla dzieci.

jak pomóc niewidomemu psu?
Wczuj się w położenie swojego niewidomego psa

7. Zawsze trzymaj jedzenie i wodę w tym samym miejscu

Gdy twój pies dowie się, gdzie jest stałe miejsce na jego jedzenie i wodę, będzie mu łatwiej do nich wrócić. Stanie się to też kolejną wskazówką dotyczącą lokalizacji.

8. Używaj zapachów podczas zabawy

Pies to pies, więc nadal może aportować! Dlatego możesz, a nawet powinnaś zaangażować się w aktywną zabawę z nim. Możesz potrzeć psi smakołyk lub nałożyć kroplę np. oleju rybnego na zabawkę dla psa, zanim mu ją rzucisz, aby pomóc psiakowi ją znaleźć. 

9. Oprowadź swojego niewidomego psa po domu

Możesz pomóc swojemu psu stworzyć jego własny plan poruszania się w domu. Chodzenie w domu na smyczy pomoże mu zapoznać się z rozkładem pomieszczeń w domu i poruszać się w nim.

niewidomy pies w domu
Początkowo twój niewidomy pies będzie potrzebował czasu

10. Spróbuj nowego naczynia na wodę

Zamiana miski na specjalną fontannę dla zwierząt, w której woda stale krąży, jest bardzo praktyczna dla niewidomego psa, ponieważ hałasuje. Szum płynącej wody pomoże twojemu psu łatwiej ją zlokalizować.

11. Pozostaw włączony telewizor

Nawet zwierzętom, które nie straciły wzroku, przyjemniej jest, gdy słyszą jakiś hałas otoczenia. Włączanie telewizora lub radia, gdy cię nie ma w domu, nie tylko kieruje psa do różnych pomieszczeń w domu, ale także zmniejsza poczucie samotności.

zapewnij spokój swojemu niewidomemu psu
Niewidomy pies potrzebuje poczucia bezpieczeństwa w swoim domu

12. Wybieraj zabawki, które wydają dźwięki

Zabawki, które zawierają w sobie smakołyki, piszczą, mówią lub hałasują są szczególnie satysfakcjonujące dla niewidomych psów. Polecam np. Kong. Niewidomy pies może nadal potrafić wyciągać z nich jedzenie.

13. Twórz dźwięki w całym domu

Tymczasowo przymocuj dzwoneczki do butów lub obroży innych zwierząt zamieszkujących z wami, aby Twój pies słyszał, jak jego domownicy poruszają się po domu. Jest to pomocne, dopóki pies nie zaznajomi się lepiej z odgłosami kroków i wibracji ruchu.

ślepy pies w domu
Staraj się otaczać psa dźwiękami. To pomoże mu zorientować się gdzie jest

14. Nie zmieniaj aranżacji sprzętów w domu

Po ustawieniu mebli w pokoju w sposób bezpieczny dla psa i zapewniający mu swobodę ruchów, postaraj się nie zmieniać tej aranżacji ponownie. Utrzymanie wszystkiego na miejscu pomoże zapobiec dezorientacji i urazom.

15. Używaj teksturowanych dywaników w swoim domu

Umieść dywaniki lub maty podłogowe o różnych fakturach w pobliżu drzwi zewnętrznych oraz na górze i na dole schodów. Pomoże to Twojemu psu poznać te lokalizacje.

niewidomy pies - przystosuj swój dom
Przystosuj swój dom dla potrzeb niewidomego psa.

16. Dbaj, by na podłodze nie walały się rzeczy

Porządek musi być teraz twoją mocną stroną. Zabawki, buty, ubrania i inne przedmioty na podłodze wiążą się z niebezpieczeństwem potknięcia się niewidomego psa. Dlatego miejsca, w których często bywa, powinny być wolne od bałaganu.

17. Spróbuj obręczy antykolizyjnej

Istnieje kilka firm produkujących okrągłe obręcze antykolizyjne dla niewidomych psów noszone na specjalnej uprzęży lub kamizelce. Obręcz otacza głowę i pysk i działa jak swego rodzaju odbojnik dla niewidomego psa. Ogranicza wpadanie na meble lub inne przeszkody.

obręcz antykolizyjna dla niewidomego psa
Obręcz antykolizyjna działa na zasadzie odbojnika
(zdjęcie pochodzi z AlliExpress)

Dla wyjaśnienia jak działa obręcz, obejrzyj krótki film poniżej.

18. A może zainteresują cię akcesoria dla niewidomego psa?

Oczywiście nie muszą to być od razu kosmiczne technologie. Ważne żeby spełniały swoją rolę – gwarantowały niewidomemu psu bezpieczeństwo. Możesz zaopatrzyć psa w specjalne szelki zapinane do smyczy, które ograniczają ciągnięcie. Zwykle są one bardziej widoczne np. białe. Na dworze, jeśli spuszczasz psa ze smyczy, miej go zawsze na oku i z dala od ulicy.

19. Wprowadź nowe polecenia, aby zwiększyć bezpieczeństwo

Naucz swojego psa ważnych słów, takich jak „stój”, „w lewo”, „w prawo”, „niebezpieczeństwo” lub „przyśpiesz”, aby pomóc mu w poruszaniu się w domu jak i na zewnątrz w możliwie najbezpieczniejszy sposób.

niewidomy pies wymaga opieki
Niewidomy pies potrzebuje spokojnej adaptacji w nowych dla niego okolicznościach

Przede wszystkim nie zapomnij traktować swojego psiaka tak, jak każdego innego ukochanego zwierzaka. To przecież nadal twój najlepszy przyjaciel. 

Ogólnie rzecz biorąc, po prostu miej cierpliwość i pamiętaj, aby stale dawać psu pozytywne wsparcie. W ten sposób pomożesz swojemu niewidomemu psu dostosować się do nowej sytuacji. Psy to wyjątkowe stworzenia, które szybko przystosowują się do nowych warunków, o ile mają wystarczająco dużo czasu, miłości i uwagi. Psy uczą nas odwagi, wytrwałości, lojalności, współczucia, dobroci i radości – i nie muszą mieć do tego ani wszystkich zmysłów ani kończyn. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat chorób oczu u psa? Potrzebujesz inne informacje? Zajrzyj do artykułu Choroby oczu u psa – przyczyny, leczenie, zapobieganie.

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Amy Jamieson, 18 helpful tips for caring for a blind dog

Selva Freigedo, How to Help a Blind Dog Adapt

Davies The Veterinary Specialists, Living With A Blind Dog Fact Sheet

Data pierwszej publikacji: 9 lutego 2021 @ 11:03

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,