Pies dla introwertyka – 9 idealnych ras

No tak, jesteś introwertykiem. Wolisz pozostać w domu, spędzić czas przy dobrej książce, filmie lub grze niż wyjść na zatłoczone spotkanie towarzyskie. Potrzebujesz dużo czasu dla siebie, ale kochasz psy i marzysz o tym, aby znaleźć najlepszego psiego towarzysza. Takiego dopasowanego do twojego stylu życia. Czyżbyś właśnie szukała idealnego psa dla introwertyka?

Jeśli zamiast czytać wolisz posłuchać – uruchom poniższy odtwarzacz audio:

Posłuchaj odcinka – Pies dla intrwertyka – 9 idealnych ras
pies dla introwertyka - 9 ras

Wyjść do ludzi, czy spędzić weekend z książką?

Każdy introwertyk prawdopodobnie ma inne podejście do interakcji społecznych: niektórzy są towarzyscy, ale po spotkaniu z innymi ludźmi potrzebują dużo czasu na spędzenie go w samotności. Inni z kolei są bardzo zadowoleni jeśli mogą cały weekend spędzić zakopani w pościeli z dobrą książką.

Na szczęście i dla takich można znaleźć idealnego psiego towarzysza. Niezależnie od tego, czy chcesz psa po to, by od czasu do czasu zachęcał cię do nawiązywania nowych relacji, czy takiego, który z przyjemnością zostanie z tobą w domu, jest w czym wybierać. Bo to, że Pies to wyposażony w łapy cud i życie bez niego nie byłoby pełne, to już wiesz.

Idealny pies dla introwertyka – niewymagający towarzysz

Wszystkie psy mają swoją osobowość, dlatego przy wybieraniu przyszłego najlepszego przyjaciela ważne jest, aby wziąć pod uwagę coś więcej niż tylko rasę (lub jej brak). Zrób tak zarówno, gdy adoptujesz szczeniaka jak też gdy przyprowadzisz do domu dorosłe zwierzę. Jeśli szukasz okazji do poznawania ludzi, szkolenie psów i lekcje posłuszeństwa mogą być dobrym na to sposobem. Uzyskana w ten sposób dawka interakcji społecznych nie jest zbyt męcząca, ponieważ skupiasz się na swoim zwierzęciu, a niekoniecznie na innych ludziach. Psy mają też inny duży plus: spędzanie czasu z nimi nie wyczerpuje introwertyków w taki sam sposób, jak spędzanie czasu z ludźmi. 

idealny pies dla introwertyka
Zawsze i wszędzie razem

Pies dla introwertyka – czyli jaki dokładnie?

Jakie cechy powinien mieć idealny pies dla introwertyka? Zapewne powinien być:

  • cichy
  • przyjazny
  • i lubić przebywać w domu

Jesteś cicha i postanowiłaś zostać pisarką, artystką lub po prostu chcesz cieszyć się życiem spacerując sobie po plaży lub śpiąc w hamaku? Wybierz rasę, która jest z natury cicha, spokojna, niezbyt towarzyska, ale zdolna by poleżeć spokojnie nie czując potrzeby ulegania wybuchom dzikiej energii. Poniżej przedstawiam listę 9 ras psów, którym można przyczepić tabliczkę “pies dla introwertyka”. Lista została stworzona pod kątem cech osobowości rasy oraz potrzeb towarzyskich i ruchowych psów. Kolejność jest przypadkowa.

Shiba Inu

psi introwertyk dla introwertyka- shiba inu
Shiba Inu – typowy psi introwertyk

Zanim stała się jednym z najpopularniejszych memów, Shiba była znana jako „najbardziej koci pies”. Shiba jest lojalna wobec swojego człowieka, ale nieufna w stosunku do obcych. Idealnie pasuje do osoby, która lubi przebywać głównie w swoim towarzystwie. To niezwykle inteligentna rasa. Po prostu idealny pies dla introwertyka.

Chihuahua

chihuahua - uroczy introwertyk?
Chihuahua – urocza i zabawna, choć nieufna wobec obcych

Kwintesencja psa na kolanka. Chihuahua, została praktycznie stworzona dla introwertyków, szczególnie introwertyków, którzy nie są zbyt zainteresowani nawiązywaniem przyjaźni. Chihuahua ma reputację pyskacza wobec nowych ludzi. Może być również bardzo urocza, zabawna i jest dobrym wyborem dla introwertyka z poczuciem humoru.

Greyhound

greyhound lubi przebywać w domu
Greyhound – lubi domowe zacisze

Jeśli szukasz rasy, która nie jest zbyt duża, i która będzie chętnie siedzieć w domu lub spać przez większość dnia, greyhound jest doskonałym wyborem. Pomimo swojej reputacji sportowca, greyhound uwielbia odpoczywać w domu (a już w szczególności emeryci tej rasy). Greyhound to słodka, wrażliwa dusza i najbardziej kocha spędzać czas w domu ze swoim ulubionym introwertykiem. Jednak, jak wszystkie psy, musi wyjść na spacer przynajmniej raz dziennie.

Jeśli go wybierzesz, zyskasz wspaniałego towarzysza i psa, który będzie dobrym powodem do wyjścia z domu. Dodatkowym bonusem jest to, że greyhound nie szczeka zbyt wiele. Czy też czujesz, że to idealny pies dla introwertyka?

Basset

Basset - łagodny śpioch i świetny pies dla introwertyka
Basset – łagodny i delikatny śpioch

To rasa o wyglądzie słodkiej ciapy (bez obrazy!) To ten charakterystyczny towarzysz z długimi uszami. Basset to łagodny i delikatny pies. Nie jest psem, który cię zmęczy, ale pokocha twoje towarzystwo i z radością prześpi cały dzień w twojej obecności. 

Jeśli jesteś domatorką, basset będzie twoim nowym najlepszym przyjacielem. Te kochające psy mają reputację cichych i leniwych. Jedynym minusem basseta dla introwertyka może być uwaga ludzi, jaką zwraca podczas spacerów. Ale pamiętasz to zdanie mówiące, że jest leniwy? Spacery nie muszą więc być długie, a zaraz po nich możesz wrócić do wypoczynku w domu ze swoim uroczym psem. 

Beagle

beagle - lubi przebywać w domu z opiekunem
Beagle – lubi przebywać w domu, ale w towarzystwie

Może właśnie przecierasz oczy ze zdziwienia – beagle jako pies dla introwertyka? A no tak. Beagle to dobroduszny średni pies (około 15 kg). To między innymi sprawia, że ​​jest popularny, ponieważ nie wszędzie można trzymać duże psy. Poza tym, wydatki na opiekę weterynaryjną i utrzymanie beagle są niższe niż u dużych psów. To w kwestii ekonomii, a co z cechami?

Istnieje wiele innych powodów, dla których beagle jest tak popularny. Beagle to dobry pies rodzinny. Jest inteligentny (choć często trudny do wyszkolenia) i na tyle przyjazny, że nie jest zalecany jako pies stróżujący. Jednocześnie nie jest jednak zbyt otwarty na nowe przyjaźnie, więc będzie świetnym psem dla introwertyka.

Warto wiedzieć, że beagle lubi przebywać w domu, ale nie sam –  nie kupuj go jeśli planujesz zostawiać go samego w domu przez dłuższy czas. Jeśli to zrobisz, prawdopodobnie od swoich sąsiadów dowiesz się, jak twój pies lubi wycie!

Mops

mops może być świetnym psem dla introwertyka
Mops

Mopsy są często energiczne i ciekawskie i zwykle będą chodzić za tobą wszędzie by zobaczyć co jest grane – ot taka natura. Mops zwykle woli spędzać czas w domu ze swoimi właścicielami, zamiast biegać gdzieś po świecie, chociaż są też osobniki, pełne energii i wigoru. Jest miły i często dość łatwy do wyszkolenia, no i często budzi pełne sympatii komentarze, gdy ludzie widzą jego duży uśmiechnięty pyszczek. Pytanie brzmi, czy ma ci pomóc w ocieplaniu kontaktów z ludźmi? I czy liczysz się z tymi wszystkimi achami i ochami na jego widok?

Boston terrier

pies dla introwertyka - boston terrier
Boston terrier

Te zabawne psy dobrze przystosowują się do mieszkań i małych przestrzeni. Nie wymagają zbyt dużej ilości ćwiczeń, zazwyczaj potrzebują tylko krótkiego spaceru. Boston Terriery to kompaktowe psy o ciekawskich i ciekawych osobowościach. Dzięki czemu dostaniesz rozrywkę, której potrzebujesz, bez konieczności szukania innego człowieka, lub włączania telewizora.

Bernardyn

bernardyn - duży ale cichy pies dla introwertyka
Bernardyn – cichy gigant

Ta rasa psa udowadnia, że ​​można być cichym, nawet jeśli się jest psim gigantem. Jest dość sławny, głównie za sprawą filmu „Beethoven”. Jeśli jednak sugerujesz się tym filmem, prawdopodobnie uważasz, że ​​jest to ostatni pies, który nada się do spokojnego domu i niezbyt dobry pies dla introwertyka. Pamiętaj jednak, że film to tylko film, a telewizja lubi kłamać.

Postaraj się znaleźć dobrego hodowcę i poznaj dorosłego bernardyna, zanim zdecydujesz, czy ten pies jest właśnie dla ciebie. Ważna jest kwestia adaptacji psa na wczesnym etapie życia i późniejszego wychowania. No i licz się z tym, że to pies do dużego domu, nie M-2.

Alaskan Malamut

pies dla introwertyka - malamut
Alaskan Malamut

Ta rasa psa to kolejny dobry wybór dla introwertyka jeśli chodzi o większe psy. Należy do dużych psów, choć jego osobowość jest zupełnie inna niż wymienionego wyżej bernardyna. Nie da się ukryć, że jest energiczną rasą idealną do psich zaprzęgów, jednak zazwyczaj to spokojny pies, odpoczywający przez większość dnia. Nie jest typowym stroniącym od ruchu kanapowcem, na kolana też trudno go wziąć, więc przygotuj się na codzienny dłuższy, najlepiej energiczny spacer.

Malamut będzie świetnym towarzyszem, jeśli lubisz np. biegać lub jeździć na rowerze i tym sposobem zapewnisz mu niezbędną porcję ruchu. To musisz wziąć pod uwagę biorąc malamuta do domu – malamut nie będzie siedzieć, aby w sobotę nagle powiedzieć: “to co, weekend – idziemy gdzieś?”

A co z mieszańcami i kundelkami?

Jestem wielką orędowniczką schronisk dla psów. Jestem też fanką kundelków i ras mieszanych, ponieważ mogą oferować rzeczy, których psy rasowe często ci nie dadzą – a jednocześnie są z reguły nieco zdrowsze. Plus takiej opcji jest taki, że możesz adoptować zwierzę o cechach najlepiej odpowiadających twojemu trybowi życia.

Zainteresuj się lokalną fundacją, schroniskiem. Poproś o pomoc opiekunów i wolontariuszy, którzy chcąc znaleźć swoim podopiecznym jak najlepszą opiekę. Chcąc adoptować psa ze schroniska, omów osobowości psów dostępnych do adopcji. Powiedz personelowi, jakiego psa szukasz, i pozwól mu wybrać takiego, który najlepiej pasuje do twojej sytuacji.

pies dla introwertyka - kundelek jest świetną alternatywą
Kundelek też może być świetnym towarzyszem. Wzięty ze schroniska będzie dodatkowo bardzo wdzięcznym członkiem rodziny

Czy któraś z powyższych ras ci się podoba? A może zdecydujesz się na uroczego kundelka? Ważne jest, aby podobał ci się nie tylko wygląd psa, ale też odpowiadały ci jego cechy. Pamiętaj też, że każdy pies ma swoje wymagania i nimi też powinnaś się kierować przy wyborze. 

A Ty? Jakiego masz psa? Uważasz, że nadaje się dla ludzi, którzy unikają zgiełku i towarzyskiego ruchu? Podziel się z innymi swoją opinią. Może ktoś chciałby mieć właśnie takiego psa, jak Twój 🙂

A jeśli zastanawiasz się jakiego psa wybrać do mieszkania, koniecznie zajrzyj do artykułu Pies do mieszkania – 10 najlepszych ras

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

6 Best Dog Breeds for Introverts

JR Thorpe, The 11 Best Dog Breeds For Introverts Of All Different Kinds

Elisabeth Geier, 12 Best Dog Breeds for Introverts

Data pierwszej publikacji: 7 lipca 2020 @ 16:32

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,