Dlaczego mój pies się drapie?

Mój pies się drapie – czy to problem? Jak się pewnie domyślasz, istnieje wiele powodów, dla których pies się drapie. Swędzenie w nazwijmy to małych ilościach, podobnie jak u ludzi, nie powinno wzbudzać Twojego niepokoju. Jednak jeśli pies drapie się zbyt często i zbyt intensywnie, potrzebuje pomocy. 

dlaczego mój pies się drapie
Dlaczego mój pies się drapie?

Powody, dla których pies się drapie

Kiedy pojawia się podrażnienie skóry, praktycznie od razu pojawia się też swędzenie i… pies się drapie. Przecież Ty masz dokładnie tak samo! Skąd się bierze uczucie swędzenia? Dlaczego pies się drapie? Przyczyn może być co najmniej kilka.

Cały proces to czysta biologia: na poziomie komórkowym w ciele uwalniana jest histamina (hormon uwalniany pod wpływem różnych czynników, np. zmiany temperatury, uszkodzenia tkanki czy kontaktu z alergenem).

To ona jest głównym powodem nieznośnego swędzenia. Swędzenie to po prostu oznaka, że doszło do jakiejś niespodziewanej reakcji na zmianę. 

Wśród najczęstszych przyczyn tego, że pies się drapie, możemy wymienić 6 winowajców:

1. Pchły

Szczególnie szczenięta bardzo łatwo łapią pchły. Pchły mogą skakać z trawy lub innej powierzchni na psa, a także z jednego psa na drugiego. Pchły szybko się rozmnażają, a do rozwoju potrzebują żywiciela – psa, którego gryzą, co jest bardzo irytujące.

Ugryzienia pcheł są irytujące i bardzo swędzące, szczególnie gdy pies ma na nie alergię. Alergia pogarsza sytuację, ponieważ stąd już tylko mały krok do alergicznego zapalenia skóry.

Pchły mogą być trudne do wykrycia, dopóki nie będzie ich dużo. Można je zobaczyć jako małe podłużne kształty poruszające się szybko po futrze. Bywa i tak, że najszybciej jesteśmy w stanie dostrzec pchle odchody. 

gdy psa ugryzie pchła
Ugryzienia pcheł może powodować stan zapalny skóry

2. Sucha skóra

Przebywanie w środowisku o niskiej wilgotności lub w suchym środowisku może prowadzić do przesuszenia skóry. Jeśli skóra jest zbyt sucha, staje się swędząca i pies nie widzi innego wyjścia jak drapać, drapać, drapać. Zła dieta lub dieta pozbawiona odpowiednich kwasów tłuszczowych Omega-3 mogą również przyczynić się do wysuszenia skóry u szczeniąt. 

3. Roztocza 

Działalność roztoczy ogranicza się do uszu, ponieważ to właśnie w zaciszu wilgotnych psich uszu mieszkają roztocza. Roztocza są irytujące, ponieważ oprócz tego, że się bez przerwy przemieszczają, wywołują nieznośne dla psa swędzenie. Dlatego właśnie, gdy pies się drapie w okolicach uszu, pierwszą rzeczą którą należy zbadać to ewentualna obecność pasażerów na gapę. Ciemne i suche “zabrudzenia” są typowe dla ucha w którym mieszkają roztocza. Gdy do tego dołączą bakterie i drożdże następuje podrażnienie, które powoduje uporczywe swędzenie. Cała historia rozpoczyna się zazwyczaj, gdy do uszu dostanie się woda, która nie ma możliwości wyschnąć.

roztocza mogą powodować swędzenie
Roztocza “lubią” zamieszkiwać w wilgotnych psich uszach

4. Nużyca (demodekoza)

Istnieje kilka różnych rodzajów nużeńca ludzkiego, które mogą wpływać na psy, ale tzw. demodekoza (przewlekła  choroba pasożytnicza wywołana przez nużeńca, należącego do roztoczy) świerzb sarkotyczny to dwa najczęściej spotykane. Te mikroskopijne pasożyty żyją w skórze psa i powodują swędzenie i wypadanie sierści.

5. Alergie

Alergie pokarmowe są coraz powszechniejsze u psów. Zły stan środowiska naturalnego, przetworzona żywność oraz intensywny chów zwierząt to główne przyczyny alergii. Pies się drapie, sierść wypada, pojawia się brzydki zapach skóry – to najczęstsze objawy reakcji alergicznych. Jeśli przyczyną swędzącej skóry i wypadania sierści jest alergia, należy zacząć od zmiany diety. Ważne, aby byłą to dieta eliminacyjna, która nie będzie zawierała potencjalnego wyzwalacza reakcji alergicznej. W takim przypadku proponujemy gotowe rozwiązanie – Forza10 Dermo Active.

6. Kleszcze

Gdy ugryzie kleszcz, najczęściej pies się drapie dodatkowo podrażniając to miejsce. Często dochodzi do naruszenia kleszcza lub wyrwania go, co może stanowić poważny kłopot (pozostawiony w skórze fragment ciała kleszcza na pewno wywoła miejscowe zapalenie). Kleszcze mogą wczepić się w psa, jeśli chodzi on w wysokiej trawie lub po zalesionych obszarach. Niestety obecnie kleszcze bytują również w parkach i ogrodach.

Najlepszym więc sposobem na unikanie całej gamy chorób i kłopotów serwowanych przez kleszcze jest zabezpieczenie psa przed ich atakiem.

Na rynku jest wiele skutecznych preparatów odstraszających, od kropli wkrapianych na sierść po specjalne obroże. 

psa ugryzł kleszcz?
Kleszcz czyha na nasze psy

Diagnozowanie przyczyny

Jeśli dokonasz wstępnych oględzin skóry psa i nadal nie możesz stwierdzić dlaczego pies się drapie, zwróć się po pomoc do weterynarza. Weterynarz może pomóc w znalezieniu przyczyny swędzenia. Czasami po prostu trzeba wykonać testy, aby znaleźć pasożyty skóry lub ucha, a innym razem dyskusja na temat odżywiania i środowiska odkryje przyczynę swędzenia. W przypadku alergii dostępne są testy krwi, śliny i skóry, które pomagają odkryć, czy pies jest na coś uczulony. Wykluczenie konkretnej rzeczy w diecie lub gospodarstwie domowym, takiej jak określone białko mięsne lub niklowa obroża, jest zwykle najlepsze, aby ustalić, na co pies jest uczulony.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat chorób skóry u psów, odwiedź koniecznie wpis Choroby skóry u psów. Martwi Cię linienie psa? A może Twój pupil wylizuje łapy? W podanych artykułach znajdziesz opisy najczęstszych problemów związanych z chorobami skóry.

swędząca skóra
swędząca skóra

Leczenie

Jeśli przyczyną swędzenia jest pasożyt, zostaną przepisane leki w celu zabicia intruzów. Inne leki, takie jak antybiotyki, sterydy i środki przeciwzapalne mogą być również potrzebne, aby złagodzić zbyt rozprzestrzenione objawy lub leczyć wyjątkowo trudną infekcję. Czasami konieczne jest dodanie suplementu w celu poprawy stanu skóry. Dużą rolę odgrywa zmiana diety lub unikanie alergenów.

Pamiętaj jednak, że to, że Twój pies się drapie to tak naprawdę końcowy efekt jakiegoś problemu i nie możesz spodziewać się od razu pełnego wyleczenia.

W przypadku zastosowania nowej antyalergicznej diety, pozwól psiemu organizmowi pozbyć się przyczyn i przestawić się na nową jakość – zwykle trwa to co najmniej miesiąc. W tym czasie objawy powinny stopniowo się zmniejszać aż do zupełnego ustania po około 2-3 miesiącach. Bądź cierpliwa.

lęk przed weterynarzem
Weterynarz sprawdzi dlaczego pies się drapie

Zapobieganie

Używanie regularnych środków zapobiegawczych do zabijania pcheł, świerzbu, roztoczy i innych pasożytów pomoże uchronić psa przed skutkiem ich działalności – drapaniem. Jeśli pasożyty są już pod kontrolą, to kwasy tłuszczowe Omega-3 z oleju rybnego wraz z probiotykami są dobrymi suplementami, które można dodać do diety psa, aby pomóc zachować zdrową i wolną od swędzenia skórę. 

drapanie się psa
Uporczywe drapanie to objaw problemu

Uwaga!Jeśli podejrzewasz, że zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do weterynarza. W przypadku pytań związanych ze zdrowiem należy zawsze skonsultować się z weterynarzem, który zbada zwierzę, zapozna się z jego historią zdrowia i może wydać najlepsze zalecenia dla Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że żadna porada internetowa nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą!

[mailerlite_form form_id=1]

Źródła:

Adrienne Kruzer, What to Do If Your Puppy Is Scratching and Itching

Data pierwszej publikacji: 15 czerwca 2020 @ 15:07

Dodaj komentarz
Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 99 zł

Powiedz o problemie psa

Doradzimy Ci rozwiązanie

Dostawa za granicę

Po wcześniejszym uzgodnieniu

Wygodne płatności

Szybkie przelewy, Blik, pobranie,